1 milyon yer ve 10 bin gelişim yeri üzere TOKİ’ye referans zamanı! İşte girdisi çıktısı…

Icar fiyatları ve familya fiyatlarındaki artışın ardından Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların böylelikle kaput fiyata konut, arsa ve hisse senedi yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin yeryüzü balaban içtimai bölük projesi 362 bilyon teklik yatırımla hayata geçirilecek TOKİ eliyle nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yeryüzü birkaç 1 yıl eğleşme eden yahut proje devlet nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne talih sınırları süresince tapuda mukayyet konutları namevcut, elan ilk TOKİ marifetiyle aile satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek. Toplumsal konutlar amacıyla tıpkısı haneden yegâne başvuru alınabilecek. Temas haneden bir güç evet konuta evet arsaya başvuru yapabilecek.

BAŞVURULAR ZAMAN BAŞLIYOR

81 ilde evi olmayan vatandaşın icar öder kabil sülale sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında yer düz arsalar üzere müracaat süreci bugün başladı. Türkiye’nin çeşitli illerinde 1 milyon konut imarlı yer ve 28 ilde 10 bin işyeri olan endüstri tesisi meydan alıyor. Başvuru süresi 7 Kasım’a büyüklüğünde bitmeme edecek. İlk etapta 100 bin yer ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin yer ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Mevrut kilolu demet sonrası yer sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki asıl yer kayran alıyor. Hür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare beyninde değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Müstakil arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci seçenek ise paylı parseller olacak. Göz büyüklüğü 150 metrekare olacak. Hisseli arsalar 112 bin 500’den başlayan kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Ortalık fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, elektrik, akarsu altyapıları doğru, bayındırlık planı işlenmiş ve yapım yapmaya amade şekilde vatandaşa teyit edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Ortalık fiyatı üzerinden yüzde 40 iskonto yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan bedel ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Arz büyük işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 liralık taksitle ifa imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u peşin alınacak. Kalan namus borcu, 120 kamer önel ile ödenecek. 6 maaş dönemlerde görevli maaşı çoğalma oranında artış uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk defa uygulayacağı, basit ve mutedil ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde düzlük matlup. 10 bin skor işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare kalkışmak üzere 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin insan ve ihtiyacına bakarak farklı sayılarda mensur edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kargaşa, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 adet nesir edilecek.

İŞYERİ İÇİN REFERANS ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı atılmak.Projenin bulunduğu mülk nüfusuna kayıtlı tevessül etmek yahut o mülk sınırlarında faaliyette bulunuyor tutmak.18 yaşını doldurmuş kalkmak.Ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, ilişkin oda araç belgesi veya vergi mükellefi tutmak, e-tecim yapıldığına dayalı nace kodu üzere bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından oldukça çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması.Referans bedeli 2 bin TL olup, arık işyeri çıkmaması durumunda bu bedel kafasız reddetme edilecek.

ARSA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı girmek.O şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet almak.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir şekil ilçelerden herhangi birisinde ise model ilçelerden rastgele birisi sınırı ortamında ikâmet girmek. Özge belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet gelmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin yahut olmuş olmayan çocuğunun herhangi bir şehremaneti sınırı ortamında familya yapmaya elverişli arsaya yahut temas yerde ayrımsız aile yahut apartmanın ayrı aynı dairesine fiyat olan arsa payına cemaat olmaması.Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri layıkıyla yapılmış olan uygulamalardan elan geçmiş faydalanmamış doğmak.Referans bedeli adına 500 TL yatırılması.

Share: