100 yıllık kaselerde 500 sene öncesinin tarifiyle güveç yapıyorlar

100 yıllık kaselerde 500 sene öncesinin tarifiyle güveç yapıyorlar

Bursa’da bu pazarda temas cuma onlarca kasap kavurma pişiriyor

Yüzlerce yıllık usulle pişen güveçten aşındırmak üzere yüzlerce kilometre öteden geliyorlar

BURSA – Bursa’nın o incitici yöresine herhangi bir cuma namazı 500 yıl öncesinin tarifiyle gelişigüzel biri 100 almanak garip değeri mevcut arazi kaselerde pişirilen güveci aşındırmak amacıyla Türkiye’nin temas yerinden gurmeler geliyor.

500 yıldır her cuma namazı kurulan ten pazarında kasapların saç üstünde efdal ateşte pişirdiği kavurmalar büyük heves görüyor.

Büyükorhan ilçesinde yüzlerce yıldır cuma namazı günleri kurulan efsanevi pazarında pişirilen kavurma ve güveçler o büyüklüğünde lezzetli ki, site dışından birlikte yemek üzere vatandaşlar geliyor. Büyükorhan ilçesinin köylerindeki yaylalarda otlayan zooloji ilçedeki tarihi pazarda satışa çıkıyor. Tahminî 500 yıldır kurulan pazarda mevcut kasaplar, mevrut kamera ve satıcılara yörenin günlük kestikleri hayvanlarından sızgıt ve güveç pişiriyor. Burada pişen etler yüzlerce almanak tarifle ve yörede otlayan saf hayvanlardan pişiriliyor. Tarihi pazarda orlarca kasap haftada ayrımsız zaman kurulan pazarda 20 beribenzer ser efsanevi keserek kavurma ve güveç yapıyor. Bu pazarda pişen etlerin lezzeti memleket sınırlarını aşarak farklı illerden de vatandaşları pazara çekiyor. Bazı pazara efsanevi almaya gelirken, bazen ise elden burada aşındırmak yemeye geliyor. Katıksız ortamda yenen içimli etler damaklarda unutulmaz bire bir ahraz bırakıyor.

Pazarda pişen etlerden yemeye gelen vatandaşlar, “Burada vücut yedikten sonra müdavimi olduk. Burada pişen etler o büyüklüğünde lezzetli kim tadına kanma olmuyor. Bu lezzeti apayrı yerde bulamıyoruz” dedi.

Gelen müşterilere deri satan kasaplar ise, “Burada beniz yıllardır süren ustalığı icra ediyoruz. İlçemizin köylerindeki yaylalarda otlayan hayvanları hemen cuma günleri kesip müşterilerin uğrunda parçalayarak pişiriyoruz. İsteyen sızgıt yiyor, isteyen ise güveç. O kadar içimli kim tıpkı tadını düzlük aynı daha müdavimi oluyor. Buranın ünü Bursa sınırlarına aştı, değişik vilayetlerden buraya vücut yemeye mevrut çok müşterimiz var” şeklinde konuştu.

100 almanak yerey kaselerde 500 sene öncesinin tarifiyle güveç pişiren kasap Ongun İlhan ise, “500 yılık geçmişi olan pazarın ilk defa Osman ata isminde aksakal bire bir zaat tarafından sadece Cuma günleri kurulduğunu belirterek, “Ego güveç üzere perşembe gününden gelip güveçleri hazırlıyorum. Fırına koyuyorum 12 saat fırında kalıyor cuma namazı sabahı tekrar geliyorum. Çıkarıp fırından kemik suyunu ve baharatını atıp yeniden fırına veriyorum. Ben 3. nesilim burada kaseler dedemden kalma 100 yıllık geçmişleri var seçkin birininin. Güveci 2 tür yapıyoruz erkeç (aksi) ve dana güveci ayrı ayrı yapıyoruz. Yalova, Ankara, Çanakkale, İstanbul, Bursa, Kütahya herhangi bir yerden aşındırmak yemeğe insanlar geliyor. Burada o duayen zaatın duası var burada huzurlu olursunuz. Burada yediğiniz yemeğin lezzetini başka yerde bulamazsınız. Güveç 500 yıldır benzeri tarifle yapılıyor. Lezzetide iç yağlardan geliyor. Böbrek yağlarını eti koyduktan sonra onun üzerine koyuyoruz. Özlük yağında 12 saatte pişiyor. Elan bilahare kemik iliği suyu ile suyunu tamamlıyoruz. Lezzetin sırrı bu ve örgensel dağlarda beslediğimiz hayvanlarımız” diye niteleyerek konuştu.

Share: