18. Kur’an-ı Kerim’i Adamakıllı Kıraat Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Kült İşleri Başkanlığı vasıtasıyla 18. Koca Kült Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Pir Kıraat Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Din İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Oturmuş Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Çağlayan Camiinde planlı Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Okuma Yarışmasına 10 bölgeden 9 ayvaz kült görevlisi katıldı. seçiciler kurulu jüriliğini Mushafları İnceleme ve Kıraat Oturmuş Unsur Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kayaç, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Çıpa ve Salih Akyüz’den oluştu. Yargıcılar Kurulu ve dinleyiciler karşısında birbirinden evire çevire sesleri yarıştıran ilmek görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle takdir topladı. Yarış böylece seçiciler kurulu aracılığıyla belirlenen puanlamaya göre 1. Erzurum’dan Hisse Senedi Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Saka, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Konkur, dereceye giren din görevlilerine ihsan takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın arkası sıra gazetecilere açıklamalarda mevcut Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kült Görevlileri Haftası münasebetiyle, kült görevlileri arasında Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Kıraat Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların şişman aynı haz gösterdiğini kaydeden Çipo, “Camimiz ağız ağıza doldu. Haddinden Fazla heyecanlı oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz birlikte 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini bugün Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi üstelik Muş ilimizden ayrımsız kült görevlimizdi. Öncelikle delege kardeşlerimizi kutlama ediyorum. Rastgele birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada bile Türkiye finali yaptık. Kült İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Kıraat Oturmuş Başkanımız bizatihi ilimize geldiler. Yargıcılar Kurulu üyemizin ıcığı cıcığı Mushaflar ve Kıraat Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Çok fena hâlde bire bir yarışma neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Adamakıllı Okuma yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi ayrımsız şölen verildi. Tığ herhangi bir birisini tebrik kartı ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak için kendimi yumruk tuttum”

Hediyesini Muş Ilbay Vekili Hasan Taş’ın elinden düzlük yarışma birincisi Burhan Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Ilmek İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Adamakıllı Kıraat Yarışmasına katıldım. İlk ilk Erzurum’dahi özlük şehrimizde seçildikten sonraları, henüz sonradan Gümüşhane’üstelik mıntıka yarışmasına girdik. Bugün burada Türkiye finaline katıldık. Burada da birincilik baht oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca çokça duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak amacıyla kendimi print tuttum. Gerçekten çokça fena hâlde bir ruh. Makro olan gelip burada okumak” diye niteleyerek konuştu. – MUŞ

Share: