“19. Uluslararası Konya Gizemci Saz Festivali” 22 Eylül’de başlayacak

Hars ve Turizm Bakanlığının ilkokul şehirde gerçekleştireceği Türkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamına alınan “19. Uluslararası Konya Mistik Çalgı Festivali”, 22 Ilkgüz’da sanatseverlerle buluşacak.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 815. tevellüt yılı etkinlikleri bünyesinde düzenlenen ve ana konser mekanı bu yıl Selçuki Kongre Merkezi olan festival, 30 Eylül’e kadar bitmeme edecek.

Dünyanın muhtelif yerlerine ilgili gizemci müziklerin aynı araya geleceği festivalin önce gününde Katalan sanatkâr Jordi Savall tayf alacak.

Festivalde 23 Eylül’dahi Mısır’dan Ahali-Hadra Ensemble, 24 Eylül’de Azerbaycan’dan Teyyub Aslanov, 25 Ilkgüz’de Türkiye’den Islam Gizemciliği, İrfan ve Kayran Meşkleri Topluluğu, 26 Ilkgüz’bile Almanya’dan Pera Ensemble, 27 Eylül’da Özbekistan’dan Adolat Ismoilova, 28 Ilkgüz’bile Hindistan’dan Dhruv Sangar, 29 Ilkgüz’dahi Türkiye’den Cengiz Özkan ve 30 Eylül’birlikte İran’dan Hesameddin Seraj dinleti verecek.

Kapsamlı bire bir restorasyonun arkası sıra şehrin hars ve musahabe merkezi namına tamamlanan Tantavi Eğlek dahi 28 Ilkgüz’üstelik yapılacak “İnançların Dili” konseriyle açılacak.

Mevlana Müzesi da 29 Eylül’dahi “Ayin-i Şerif” adına isimlendirilen sema ayinine aile sahipliği yapacak.

Festival kapsamında antrparantez Mevlana Meydanı’nda 23 Ilkgüz’üstelik Hars ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Islam Gizemciliği Müziği Topluluğu dizem sanatçısı Suat Orhan’ın “Bendire Sala” isimli performansı, 24 Ilkgüz’üstelik Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun Mahpus Musikisi, 27 Ilkgüz’da dahi Zakiran Nevbe Topluluğu’nun gösterisi izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Konya’nın en çarkıt ve etken meydanlarından Utku Meydanı’nda bile 25 Ilkgüz’da Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Fehamet Konservatuvarı “Kuy-i Hicaz” ve 26 Eylül’de Selçuk Üniversitesi Gönül Sabancı Konservatuvarı “Ulama-ü Meze” konseri gerçekleştirilecek.

Kılıçarslan Meydanı’nda Maher Zain ile Mesut Kurtis, TRT rabıt sanatçısı Hasan Hüseyin Tendürüst ile gene kendisi kadar bağlama sanatçısı olan kardeşi Zeynel Güre, 29 Eylül’de Ekin Park’ta “Benzeri Soluk” isimli dinleti verecek.

Çağdaş santur virtüözü Sedat Anar, 30 Ilkgüz’birlikte “Santurname” ünlü konseriyle Konyalı dinleyicilerin karşısına çıkacak. Konya Büyükşehir Belediyesi Mehteran Topluluğu ise 23-27 Eylül tarihlerinde gelişigüzel zaman Dalan Tren Garı’nda enerjik başarım sergileyecek.

Festival kapsamında gerçekleşecek etkinliklerle ilgilendiren ince bilgilere “konyamistik.kulturyolufestivalleri.com” adresinden ulaşılabilir.

Share: