2. Arsıulusal Perre Konferans Çalıştayı başlıyor

Adıyaman Üniversitesi eliyle tevhit edilen 2. Uluslararası Perre Musahabe Çalıştayı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi ve GAP Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde düzenleniyor.

1-8 Ilk Teşrin tarihleri ortada Adıyaman Perre Antik Şehir alanında başlayacak olan Çalıştayın Umumi Koordinatörlüğünü Adıyaman Üniversitesi Domuzuna Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nurullah Atalay ile Öğr. Gör. Büşra Kuruçay yapacak.

“Mavi, solgun, beş altı yeşil” temasıyla renklerin armonisinde bire bir mülakat gerçekleştirmeyi planlayan çalıştay, kültürlerarası diyalog zemini oluşturularak bayrı coğrafyanın renklerini tıpkısı araya getirecek.

Etkinliklerle ait konuşan Çalıştay Umumi Koordinatörlerinden Öğr. Gör. Büşra Kuruçay, 7 dolaşma sürecek olan çalıştayın sanatsal ve ilmî faaliyetleri çerçevelediği, çalıştay bünyesinde resim, yontu, seramik, çizge, baskı resim, videoteyp sanatı ve disiplinler arası danışma alanlarında yer düzlük aktüel danışma ürünlerine vadi verileceğini belirtti.

Kuruçay, “Arsıulusal Perre Laf Çalıştayı, konferans aracılığı ile Adıyaman coğrafyasını sanatçılar, akademisyenler, öğrenciler ve ayrımlı firez topluluklarıyla hareketlendirmeyi hedeflemektedir. Uluslararası Perre Tekellüm Çalıştayı, sanatçıların bölgeyi tanımaları, tecrübe etmeleri ve üretimlerine sabah yeli olması amacı ile seyahat, workshop, panel ve işporta kabil 7 zaman sürecek sanatsal ve bilimsel faaliyetleri oluşturmaktadır. Çalıştay alanı kendisine Perre Antika Site kullanılacaktır. Çalıştay bünyesinde foto, yontu, seramik, çizge, baskı resim, videoteyp sanatı ve disiplinler arası laf alanlarında kayran düz edimsel musahabe ürünlerine saha verilecektir. Uluslararası Perre Musahabe Çalıştayı Güneydoğu Rum Bölgesinde edimsel laf yerine atılan yenilikçi içeriği ile öncü tıpkısı etkinlik olacaktır. Çalıştay çerçevesinde oluşturulan disiplinler arası iz üretimleri, etkileşimli projeler, görüşme ve görüşme atölyeleri ile nutuk alanında ayrımlı ayrımsız tartışma ve istihsal ortamı sağlanacaktır. istişare heyeti üyelerinin ve düzenleme kurulunun katkılarıyla hazırlanan bu çalıştay programında, sanatçıların eser üretim süreçlerine Adıyaman halkını, özürlü bireyleri, türlü meslek gruplarını ve öğrencileri karışma etmelerine şahitlik edeceğiz. Perre Antika Şehir alanının bire bir dersliğe, bu dersliğin ise musahabe eserlerine ve katılımcılara aile sahipliği yaparak, musahabe örneklerine dönüşmesi izlenecektir” diyerek konuştu. – ADIYAMAN

Share: