29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Bursa’nın Mudanya ve Orhaneli ilçelerinde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı ve Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99’uncu sene dönümü törenlerle kutlandı.

Mudanya Kaymakamlığında tebriklerin akseptans töreniyle başlayan kutlamalar, İlçe Spor Salonu’nda bitmeme etti.

Kaymakam Ayhan Terzi, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in ilanının 99’uncu yılını gelişigüzel kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Aradan güzeşte 99 yılın sonunda imdi Cumhuriyetimiz celil ayrımsız çınar olma uğrunda büyümesine, gelişmesine bitmeme ediyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti güvenin, huzurun, umudun adı olan ayrımsız devlettir.” dedi.

Şiirler okunması ve umum dansları gösterisi sonrasında yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Mudanya Kaymakamı Ayhan Dikişçi, Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Tomar, İlçe Cingöz Komutanı Ercan Çetin, Kıran Düzenlilik Mudanya Devriye Komutanı Vekili Üsteğmen Elyesa Koyuncuoğlu ve İlçe Milli Terbiye Müdürü Suat Topal yoluyla ödülleri verildi.

Şehremaneti Bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde İpar Caddesi’nden İskele Meydanı’na kadar gerçekleştirilen yürüyüşle tamamlanan kutlamalara tören düzeni üyeleri, sivil topluluk kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Orhaneli

Orhaneli’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kaymakamlık meydanında gerçekleştirildi.

Kaymakam Mehmet Naim Akgül ve Belediye Başkanı Yüksek Aykurt, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilçede düzenlenen spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Akgül ve Aykurt ile sair tören düzeni üyeleri tarafından verildi.

Şiirler okunan, ahali oyunu gösterileri sunulan izlence, resmigeçit töreniyle tamamlandı.

Share: