29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

Erzurum, Ardahan, Tunceli, Erzincan, Kars, Ağrı ve Iğdır’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Erzurum’da, Vali Okay Memiş’in makamında tebrikleri akseptans etmesinin ardından kutlamalar, Hastaneler Caddesi’nde devam etti.

Vali Memiş, 9. Kolordu Komutan Vekili Tuğgeneral Berat Enerjik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kademe, askeri araçla halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Törende Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterhane ve el oyunları ekipleri gösteri yaptı, şiirler okundu.

Memiş, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in Türk milletinin karakterine arz akıllıca dümen biçimi olduğunu söyledi.

Türk milletinin Cumhuriyet sebebiyle heybet idaresinde söz sahibi olduğunu tamlayan Memiş, “Milletimiz bu sayede demokratik, laik, içtimai benzeri hukuk devletinin çatısı altında, açacak, ilmek, ırk, cinslik ve akide ayırt olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Egemenliği kaygısızca koşulsuz millete veren Cumhuriyet, çağcıl dünyada hak ettiğimiz yeri almamızı sağlamıştır.” diyerek konuştu.

Program askeri birlikler ve öğrencilerin argıt töreniyle tamamlandı.

Erzurum’un Oltu ilçesinde de 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle merasim tevhit edildi.

Ardahan

Ardahan’da, Vali Hüseyin Öner, Garnizon Başkan Vekili Miralay Veli Altınay, Şehremini Faruk Çıpa, Il’te tebrikleri akseptans yazar kutlamaların yapılacağı Kongre Caddesi’ndeki tören alanına geçti. Öner, Altınay ve Çipo, burada halkın bayramını kutladı.

Törende mütekellim Vali Öner, Cumhuriyet Altını idaresinin millet egemenliğine dayandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet, ülkesine yurttaşlık bağıyla bağlı olan herkese birey olma hakkını vermiş ve bunun sorumluluğunu yüklemiş, insanı önde tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu destekleme şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine iri katkılar sağlanmıştır.”

Merasim, türkü okunması ve ahali oyunları ekiplerinin gösterisinin ardından intikal törenleriyle sona erdi.

Tunceli

Tunceli’da üstelik 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Ilbay Mehmet Mehabetli Özkan’ın valilik makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Kabullerin arkası sıra Atatürk Stadı’nda merasim düzenlendi. Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Vali Özkan, günün fehva ve önemine ilgilendiren meşveret yaptı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, değişik halk oyunları gösterilerin yapıldığı törende, bazen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Erzincan

Erzincan’da Ilbay Mehmet Makas’ın makamında tebrikleri kabul etmesi sonrası Cıvıl Cıvıl Caddesi’nde tören gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, 3. Kalaba Komutanlığına ilişkin topluluk takımı mütenevvi marşlar seslendirdi.

Makas, programda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in ilanının 99. yıl dönümünün, milletçe şişman çalım ve coşkuyla kutlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet Altını’imizin 100. sene dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız akıbet yılda, ülkemizi içeride ve dışarıda kıskaca almak talip bitik odaklarına katiyen vesile vermeyeceğiz. Bundan aynı asır evvel vatanımızı parçalamak ve eren milletimizi koymak talip emperyalistlere alın kayran okuyan ve parçalanmamış zorluklara ve yokluklara karşın bu şerif toprakları bizlere vatan kılan oylumlu ecdadımızın torunları namına bizler üstelik gelecek nesillere elan fena hâlde bir yurt bırakacağız.”

Öğrencilerin dahi şiirler okuduğu programın peşi sıra, resmi geçit yapıldı. Vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayıp alkış tutarga askerlere sevgilerini gösterdi.

Erzincan Belediyesi Mehterhane’nın geçişiyle sona aziz törene, Şehremini Bekir Aksun, 59. Futbolcu Yetişek Tugayı Komutanı ve Garnizon Başbuğ Vekili Tuğgeneral Ahmet Kasa, askeri personel, çekicilik müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Kars

Kars’ta Hükümet Konağı önündeki törende, Vali ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Fakir ile 14. Mekanize Yaya Liva Komutanı Liva Melik Bronz, merasim aracına binip halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla süren programda, Kafkas ve mahalli halk oyunları ekipleri gösteri yaptı, arkası sıra 29 Ilk Teşrin zımnında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Vali Garip, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in Türk milletine sunulan bildirme nazik bırakıt ve vazgeçilmez derece olduğunu rapor ederek, şunları kaydetti:

“İnsanlık tarihi, aynı milletin sarsılmaz ortak iradesiyle, kendi kaderini aracılığıyla ve kanlarıyla yazdığına bulunmaz tanık olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet, milletimizin gündüz sahnesinde yeniden dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı en kocaman miraslardan birisidir. Cumhuriyet, Türk milletinin egemenliğin şahsen sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet Altını, bedeli sıfır, parasız mevdu ayrımsız iyilik değil, inancın, imanın, aktif benzeri iradenin eseri ve milli mücadelenin değişmeyen ve kıvancıdır.”

Merasim böylelikle askeri birlikler ve öğrenciler geçiş yaptı.

Sarıkamış ve Kağızman ilçelerinde üstelik 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Ağrı

Dert’da, Vali Osman Varol’un, Şehremaneti Başkan Vekili Ergin Acarbay ile Il makamında tebrikleri akseptans etmesinin arkası sıra adliye önündeki merasim alanına geçildi.

Varol ve Acarbay, askeri araca binerek alanda mevcut mektepli, yurttaş ve düzenlilik güçlerinin bayramını kutladı.

Ilbay Varol, burada yaptığı konuşmada, milletin birliğini uydurmak isteyenlerin hiçbir devir amaçlarını gerçekleştiremeyeceğini belirterek, “Binlerce şehidimizin kanıyla sulanmış topraklara sahip bu adamakıllı vatanımızı gafillere, hainlere, düşmanlara ve onların ortaklarına bırakmadık, bırakmayacağız. Canan çoluk çocuk, gün açık bir şekilde göstermiştir kim nazik Türk milletinin bekasının ve gündeş dünyada türe ettiği yeri almasının yegane biçimi Cumhuriyet’tir. Yaşadığımız kapalı günlerden sonraları kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet Altını sayesindedir kim tıpkısı mazimizdeki gibi nazik bir millet ve izzet olmanın gururunu yaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği program, askeri birlikler, öğrenciler ve araçların geçişişinin arkası sıra sona erdi.

Programa, İl Açıkgöz Komutanı Liva Hüsamettin Erol, 12. Mekanize Yaya Sancak Komutanı Vekili Miralay Erhan Kabadayı, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, ülke protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Iğdır

Iğdır’da Zübeyde Hatun Bulvarı’ndaki tebrik kartı töreninde, Ilbay ve Uray Başbuğ Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, Garnizon ve 5. Sınır Küçümseme Komutanı Piyade Miralay Ramazan Sedat Ser, alanda dolaşarak öğrenciler ve vatandaşların bayramını kutladı.

Istinkâf Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ilk Teşrin mesajı okundu.

Sarıibrahim, Cumhuriyet Altını’in 99. sene dönümünü kutlamanın milletçe bahtiyarlık ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Öğrencilerin şiirler okumasıyla devam eden program, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen müsabakalarda dereceye girenlere Sarıibrahim ve MHP Iğdır Saylav Yaşar Karadağ ile protokol üyelerinin armağan vermesiyle tamamlandı.

Share: