7-8 Hasanpaşa ile ilişkin iddiaları çürütecek imza Osmanlı arşivlerinden daha çok

7-8 Hasanpaşa ile ilgilendiren iddiaları çürütecek imza Osmanlı arşivlerinden çıktı

Soruşturma tutanağındaki imza ile bugüne büyüklüğünde Hasan Ağır amacıyla söylenen okuma çit bilmediği, imzasını birlikte bu nedenle Arabi 7-8 rakamlarıyla attığı şeklindeki rivayetler birlikte geçerliliğini yitirdi

Bir dayak darbesiyle Çırağan Sarayı baskının karşıcı Hasan Ağırbaşlı, dönemin Ömer Günahsız Demir’i adına biliniyordu

ÇORUM – Osmanlı padişahlarından Odalık II. Abdülhamid’e yönelik çarpış girişimini bire bir patak darbesiyle önledikten bilahare erlikten mareşalliğe büyüklüğünde yükselebilen eşsiz isimlerden olan Beşiktaş Muhafızı Hasan Paşa’nın kanıt edildiği kabil imzasının Arabi yedi () ve sekiz () rakamlarından meydana olmadığı ortaya çıktı.

Beşiktaş Devriye komutanı iken 2. Abdülhamit’i devirmek için Çırağan baskınını gerçekleştiren Uca Suavi’yi benzeri sopayla kafasına vurarak öldüren ve askerleri ile çarpış girişimini yapan 7-8 Hasan Vakarlı devrinin dönemin Ömer Temiz Demir’i adına biliniyordu.

Hitit Üniversitesi Bilgi Edebiyat Fakültesi Akademisyen Dr. Fatma Akış, mangiz kütüphaneleri ile ilişkin yaptığı araştırmalarda Hasan Gösterişli’nın orjinal imzasına ulaştı. Osmanlı arşivlerindeki tıpkı anket tutanağında çıkan imza ile bugüne büyüklüğünde Hasan Ağır üzere söylenen okuma yazma bilmediği imzasını dahi bu nedenle 7-8 rakamlarını yazarak attığı şeklindeki rivayetlerde geçerliliğini yitirdi.

19. yüzyılın başlarında Çorum’bile doğan Beşiktaş Muhafızı Hasan Vakarlı’nın 1850’lerde askerlik görevi üzere İstanbul’a gittiğini anlatan Dr. Fatma Akış, “Bu tam gerçekleştirilen Kırım Savaşı’nda bulunmuştur. Melik Abdulaziz’in tahttan indirilmesinin ardından Fatih Polis Memurluğu’na getirilmiştir. Burada görevi bitmeme ederken 93 Harbi’nde Ardahan Fırkası’na görevlendirilmiştir. Sonrasında bölgenin Rusların eline geçmesinin arkası sıra Meclis-ı Harp’te yargılanmış ve bigünah bulunmuştur. Mahkemenin peşi sıra Odalık 2. Abdulhamid yoluyla Hasan Ağırbaşlı Beşiktaş Polis Memurluğu’na getirilmiştir” dedi.

“Odalık Abdulhamid’e müteveccih çarpış girişini engelledi” dedi.

Beşiktaş Zabıta Memurluğu sırasında Çırağan Sarayı baskınında Mualla Suavi’yi esasen sopayla vurarak öldürdüğünü hatırlatan Dr. Akış, “Hükümdar 2. Abdulhamid’e alın gerçekleştirilen darbe girişimini önlemiştir. Bu olaydan bilahare 2. Abdulhamid ile ilişkileri güçlenmiştir. 2. Abdulhamid’ten unvanlar ve madalyalar almıştır. Müşirliğe büyüklüğünde yükselmiştir. 1904 yılında ebedî uyku etmiştir. Hasanpaşa evvel Hayreddin Gösterişli haziresine defnedilmiştir. 1935 yılında ise mezarı Yahya Kibar Mezarlığı’na taşınmıştır” diye konuştu.

Nevi şahsına sınırlı olan Hasan Kâmil üzerine zorlu haddinden fazla söylenti bulunduğunu belirten Atak, şunları kaydetti: “Kaba ayrımsız mizaca topluluk olması. Kendisi hakkında sunu rahat olan söylenti ise kıraat-barı bilmediğidir. Hassaten bu nedenle imzasını Arapça 7 ve 8 rakamlarını yazarak atmasından muhit 7-8 Hasan Rabıtalı lakabıyla anılmasıdır. Hasan Gösterişli’nın merkezi hükümetle yaptığı yazışmalarda genellikle mührünü kullanması paşanın imzasının bugüne büyüklüğünde ortaya çıkarılmasını engellemiştir. Fakat Osmanlı arşivlerinde yaptığımız çalışmalarda Hasan Vakur’nın imzasına bulaşmak benzer olmuştur. 1882 yılında İstanbul alaybeylerinden Osman Agah Görgülü’nin evinde tıpkısı arakçılık gerçekleşmiştir. Bu arakçılık olayının yürütüldüğü soruşturmada Hasan Rabıtalı tuttuğu tutanakta unvanını yazdıktan sonradan imzasını atmıştır. Osmanlı arşivinde Felek Fonu’nda bulunan arşivde Hasan Rabıtalı’nın imzasında unvanın arkası sıra imzası bulunmaktadır. Bugüne büyüklüğünde Hasan Vakarlı amacıyla söylenen okuma çeper bilmediği imzasını dahi bu nedenle 7-8 rakamlarını yazarak attığı şeklindeki söylenti geçerliliğini yitirmektedir” ifadelerini kullandı.

Share: