8 asırlık sudan koyun geçirme geleneğine ‘şap’ engeli

DENİZLİ’nin Çal ilçesinin Aşağıseyit Mahallesi’nde, bu sene 849’uncusunun düzenlenmesi planlanan ‘Sudan Kucak Geçirme ve Çoban Bayramı’nın, bölgede görülen şap hastalığı dolayısıyla bozma edildiği belirtildi.

Çal ilçesinde bu sene 27-28 Ağustos’ta düzenlenmesi planlanan, UNESCO’nun Konkre Sıfır Kültürel Miras Listesi’nde meydan düz 849’uncu ‘Sudan Koyun Geçirme Yarışması ve Güdücü Bayramı’ amacıyla 19 Ağustos’ta Gazi Mustafa Eksiksizlik Bulvarı’nda küçümseme yürüyüşü düzenlendi. Çobanlar, rengarenk boyanan koyunlar ve Kangal köpekleri eşliğinde kortejde yürüyüp, yarışmanın tanıtımını yaptı. Cümle hazırlıkları tamamlanan etkinliğe basit eyyam kala bölgede şap hastalığı görüldü.

Aşağıseyit Mahallesi’nde tıpkısı kişinin geçen günlerde Ağrı’dan getirttiği büyükbaşta baytar kontrolü sırasında şap hastalığı çıkmasıyla vukuf verilince Çal İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün kontrollerinde 10 büyükbaşta elan ayrımsız duruma rastlanıldı. Bunun konusunda mahalle ile 10 kilometre çapındaki tüm yerleşme yerlerine hayvan methal ve çıkışları yasaklandı. Hafta sonu Aşağıseyit Mahallesi’nde düzenlemesi muhtemel ‘Sudan Koyun Nakil Yarışması ve Güdücü Bayramı’ üstelik nakız edildi.’ÇOK ÜZGÜNÜZ’Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, güzeşte yıl olduğu gibi bu sene birlikte Şişman Menderes Nehri yatağının kuruduğunu, susuzluğun radde safhada olduğunu hatırlatıp, şap hastalığının ortaya çıkmasıyla ikinci darbeyi yediklerini söyledi. Başbuğ Akcan, “Geçtiğimiz günlerde Iri Menderes yatağı kurudu. Barajdan su bırakıldı. Bırakılan su bodur sürede yine kurumaya başladı. Zaman itibariyle barajdan tekrar akarsu bırakacaklarını söylediler. Biz, 800 yıldan fazladır planlı anadan görme etkinliğimiz için kül hazırlıklarımızı yapmıştık. Günler kaldığında, Aşağıseyit’te şap hastalığının görülmesi büyük bedbahtlık. Haddinden Fazla üzgünüz” dedi.Share: