810 çiftçiye 247 ton sulp desteği

810 çiftçiye 247 ton çocuk desteği

– Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya: “Yalnızca ayçiçeğinde 60 bin dekar olan ekili alanımız verilen desteklerle 90 bin dekara çıkmıştır”

BİLECİK Buğday ve Arpa Üretimini Tutma ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında Gölpazarı, Yenipazar ve Pazaryeri’nde çiftçilere 247 ton buğday ve rüşvet tohumu dağıtıldı.

Gölpazarı’nda çiftçilerle tıpkı araya gelerek soy sop dağıtımına katılan Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, 810 çiftçiye toplamda 247 titrem buğday ve arpa tohumu dağıtıldığını belirtti. Projenin toplamda 3 milyon TL bütçeli olduğunu tamlayan Ilbay Kızılkaya; “Devletimizin desteğiyle yerel ve milli tohumları toprakla buluşturacağız. Dağıtılan tohumlarla ilimiz genelinde toplamda 25 bin 352 dekar arazi ekilebilecek. Tek ihtiyacımız olan öz gitmek. Devletimiz sezmek isteyene desteğini esirgemiyor. Geçtiğimiz sene Bilecik’te ekili kayran 493 bin dekardı. Bu yıl 533 bin dekarı bulmuştur. Yalnız beş hâkim üründe devletimizin vermiş olduğu katkılarla ve çiftçilerimizin gayretleriyle mezru alanda kilolu benzeri artış elde ettik. Sadece ayçiçeğinde 60 bin dekar olan ekili alanımız verilen desteklerle 90 bin dekara çıkmıştır. Hep ekili alanımız ise 40 bin dekar artmıştır” diye desteklerinden dolayı Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye şükranlarını sundu. Açıklamaların peşi sıra çiftçilere arpa ve buğday tohumları dağıtıldı.

Programa Vali Kızılkaya’nın yanında Gölpazarı Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, Belediye Başkanı Hayri Süer, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Necmettin Yâren ve çiftçiler katıldı.

Share: