ABD enflasyonu sonrası piyasalar fazlalık

Güzeşte, KUL’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda yıllık yüzde 8,5 artarken, aylık bazda değiş göstermedi.

TÜFE’nin etraf beklentilerinin altında kalması varlık fiyatları üzerindeki baskıyı azaltırken, New York borsasında Dow Jones ve S&P 500 endeksi akıbet üç ayın zirvesine artık.

Malumat sonrası mülk piyasalarındaki fiyatlamalarda eylül toplantısında Fed’in yüzde 71 ihtimalle 50 baz benek faiz artıracağı fiyatlanmaya başlasa üstelik, Fed üyelerinin açıklamaları 50 temel puanlık artma ihtimalinin yüzdelik 58’e inmesine faktör oldu. Bilgelik öncesinde yüzdelik 70 seviyelerine büyüklüğünde çıkan 75 temel puan repo artışı ihtimali ise bugün yüzdelik 42 seviyesinde bulunuyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyona ilişkin akıbet verilerin Fed’in sıkılaşma politikasına başlamasından bu yana bedel baskılarına ilgilendiren ilk müspet kıraat olduğunu kaydetti.

Enflasyonun bibi “akseptans edilemez” derecede faziletli olduğunu vurgulayan Evans, Fed’in şu anda yüzdelik 2,25-2,5 aralığında olan yöntem faizini bu sene yüzdelik 3,25-3,5 aralığına ve gelecek yılın sonuna kadar yüzde 3,75-4 aralığına yükseltmesini beklediğini bildirdi. Evans, enflasyonun ati sene yüzdelik 2,5’e yaklaşmasını beklediğini belirterek, ekonominin ise mail zamanda makro ölçüde yavaşlamasını beklemediğini ifade etti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari da resesyona illet olsa de Nema oranlarının henüz aşkın yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

Fed’in pahalılık konusunda “galibiyet ilan etmekten çok çokça uzakta” olduğunu rapor fail Kashkari, nema oranlarının bu kadar acul artırılmasının ekonomiyi resesyona sürükleyebileceğini, mail gelecekte tıpkısı resesyonun yaşanabileceğini kaydetti. Kashkari, getiri indirimlerinin ati yılın başlarında başlayacağına ilgilendiren etraf beklentilerinin ise realist olmadığını savundu.

Mavera yandan, KUL’nin 10 almanak tahvil faizi ile 3 mahiye hazne bonosunun getirisi arasındaki ayırt 20 temel puanda seyrederken, talih ekonomisinin resesyona gireceğine ilgili beklentiler cıvıl cıvıl kalmaya devam etti.

söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,13, Nasdaq endeksi yüzdelik 2,89 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,63 yükseldi. ÇAKER’de fihrist vadeli işlem kontratları yeni güne üstelik yükselişle başladı.

Avrupa tarafında dün behre piyasaları New York borsasına paralel alış ağırlıklı aynı tutum izledi. Avro/dolar paritesi güzeşte 1,0369’la 5 Temmuz’dan bu yana yeryüzü faziletkâr seviyesini imtihan etmesinin arkası sıra kazançlarının yetişkin kısmını kafasız vererek 1,0280’üstelik dengelendi.

Almanya’birlikte dün açıklanan şişkinlik verilerine bakarak temmuzda TÜFE maaş yüzdelik 0,9 ve almanak yüzdelik 7,5 artarak beklentilere paralel gerçekleşti.

Evvel, İngiltere’bile FTSE 100 endeksi yüzdelik 0,25, Almanya’de DAX 40 endeksi yüzde 1,23, Fransa’bile CAC 40 endeksi yüzdelik 0,52 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzdelik 0,95 değer kazandı. Avrupa’da fihrist vadeli prosedür kontratları yeni güne de yükselişle başladı.

Asya borsaları, Çin Kalıp Bankası’nın (PBoC) idmansız delimsirek açıklamalarına rağmen ESIR borsalarına koşut alış ağırlıklı tıpkısı seyir izlerken, uygulayım bilimi hisseleri söz konusu seyre öncülük ediyor.

Evvel, Çin’üstelik açıklanan TÜFE artışının sonuç iki yılın bildirme efdal seviyesine bel etmesinin arkası sıra PBoC’den yapılan duyuruda, enflasyonun bankanın yüzde 3 hedefine haddinden fazla yakın olduğu belirtilerek, şişman akçasal genişlemelerin çıktı olabilirlik dışı göründüğü ifade edildi.

Bu gelişmelerle, Çin’bile Şanghay bileşik endeksi yüzdelik 1,3, Cenup Kore’üstelik Kospi endeksi yüzdelik 1,4 ve Hong Kong’de Hang Seng endeksi yüzde 1,8 ayar kazandı. Japonya’da ise piyasalar tatil nedeniyle sadık bulunuyor.

Sıkı ortamında, mazi gördüğü sunma efdal seviye rekorunu 2.829,62 puana geliştiren BIST 100 endeksi, günü esbak kapanışının yüzdelik 1,59 üstünde, 2.829,58 puandan tamamlayarak kapanış rekorunu de kırdı.

Dolar/TL ise geçmiş yüzde 0,15 azalışla 17,8735’ten kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9150 seviyesinde iş görüyor.

Analistler, bugün yetersiz içinde ödemeler dengesi ile haftalık dünyalık ve vezneci istatistikleri, ev dışında ise ESIR’da aylakçılık başvuruları ve Yetiştirici Karşılık Endeksi (ÜFE) verilerinin izlem edileceğini belirterek, beceri açıdan BIST 100 endeksinde 2.850 ve 2.880 seviyelerinin dayanım, 2.800 puanın bindi konumunda olduğunu söyledi.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, cari işler hesabının haziranda 3 milyar 500 milyon dolar berrak vermesini bekliyor. Akan işler hesabı, mayısta 6 milyar 468 milyon dolar çıplak verirken, 12 mahiye cari bulutsuz 29 milyar 444 milyon dolar olmuştu.

Piyasalarda zaman izlem edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, haziran kocaoğlan ödemeler dengesi

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.30 KÖLE, haftalık aylaklık başvuruları

15.30 BENDE, temmuz ayı ÜFE

Adlı bankalar tahvil piyasası üstüne ayrıştı

 

Borsada 21 kesim yükseldi, 7 fasıl düştü

 

Borsada ilkokul göstergeye bakarak durum

 

Share: