ABD’de dağınık satışlar ağustosta beklentilerin tersine arttı

ESIR’de gayrimuntazam satışlar, ağustosta ayrımsız geçmiş ayak tabanı kıyasla yüzdelik 0,3 artarak meydan beklentilerinin aksine yükseliş kaydetti.

KÖLE Ticaret Bakanlığı, ağustos ayına ait düzensiz eş verilerini açıkladı.

Buna bakarak, pejmürde satışlar, ağustosta tıpkısı eski ayak tabanı nazaran yüzde 0,3 artarak 683,3 milyar dolar oldu.

Piyasa beklentileri, düzensiz satışların değiş göstermemesi yönündeydi. Beklentilerin aksine artım kaydeden perişan satışlar, temmuzda ise yüzdelik 0,4 azalmıştı.

Perakende satışlar, ağustosta almanak bazda da yüzde 9,1 arttı.

Bu dönemde düzensiz satışlardaki artışta, motorlu pusat ve parçalarının satıldığı mağazalardaki satışların aylık yüzde 2,8 artması çalışkan oldu.

Aynı dönemde muhtelif mağaza perakendecilerindeki satışlar yüzde 1,6, çatı malzemeleri ile yiyecek ve meşrubat hizmetinin sunulduğu yerlerdeki satışlar yüzde 1,1’er, spor, hobi ürünleri, müzik enstrümanları ve pusula mağazalarındaki satışlar yüzde 0,5 ve giyim mağazalarındaki satışlar yüzde 0,4 arttı.

Benzin istasyonlarındaki satışlar bu dönemde yüzdelik 4,2, möble mağazalarındaki satışlar yüzde 1,3, salon dışı perakendecilerdeki satışlar yüzde 0,7, afiyet ve şahsi bakımın sunulduğu yerlerdeki satışlar de yüzde 0,6 azaldı.

Analistler, son dönemde düşüş gösteren benzen fiyatlarının tüketicilerin değişik harcamalarını desteklemesiyle savruk satışların şok şekilde arttığını fakat ÇAKER Format Bankası’nın (Fed) saldırgan faiz artırımlarıyla talebin soğumaya başladığını belirtti.

Share: