ABD’de elektrikli araçlar için kredi maddesi konuşuluyor

ESIR Temsilciler Meclisi’nde oylanacak “enflasyonu düşürme kanun tasarısının” Avrupa Birliği’nin (SUTAŞ) reaksiyon gösterdiği “elektrikli araçlar amacıyla yüreklilik” maddesi, BENDE kamu oyununun bile gündeminde meydan teşkil ederken, ne araçların teşvikten yararlanacağı zül konusu oldu.

ESIR Senatosu’nun iş haset onayladığı yasa tasarısı paketi, elektrikli vesait üzere sunacağı indirimler ilkin başlamak üzere, sağlık maliyetlerini azaltmak, balaban şirketlerin vergilerini çoğaltmak ve abuhava değişikliğiyle mücadele kabil ABD vatandaşlarının hayatını maddesel açıdan müspet etkileyecek bir nice maddeyi kapsıyor.

Yasalaşma sürecindeki tasarının üstünde yer haddinden fazla durulan konularından olan, elektrikli araçları haydi için vatandaşlara mübayaa esnasında sunulacak rüşvet indirimi, çip krizinden ufuk uzun süredir kurgu almayı erteleyen Amerikalı halkının iri ilgisini çekiyor.

Tasarıya göre Amerikalılar, yıpranmamış ve ikinci halk olduğuna bakılmaksızın satın alacakları arabanın elektrikle mücahede özelliğini taşıması yerinde, belirli ölçüde vergi indiriminden faydalanabilecek.

Consumer Reports (Bitiren Raporları) isimli mütemmim brifing kurumunun internet sayfasında konuyla ilişkin şu ifadeler meydan aldı:

“İklim değişikliğini, keyif hizmetlerini ve vergileri ele kayran geniş ve yeni bire bir yasama paketinin aynı parçası yerine, çıkma elektrikli arabalarda 4 bin dolara kadar ve bazı yeni elektrikli araçlarda 7 bin 500 dolara büyüklüğünde revize rüşvet kredisi sağlanıyor. Fakat, bakir elektrikli araçların nerede yapıldığı ve pillerinin tedbir edilmesi gerektiğine dair çokça sayıda bakir taban zımnında, araba üreticileri çok az aracın krediye makul olduğunu savunuyor. Önerilen kuralların çoğu, 31 Mesafe 2022’den sonra hizmete giren otomobiller üzere yürürlüğe girecek ve 2032’ye büyüklüğünde uygulanan olacak. Ancak, araçların Yıldız Amerika’de üretilmiş olması şartı, kanun kazanç sokak yürürlüğe girecek.”

Kullanılmamış kanun tasarısı, 31 Ara 2023’ten sonraları hizmete giren balkon elektrikli araçlar üzere eklenmiş olarak 4 bin dolara kadar yıpranmamış tıpkı vergi kredisi imkanı üstelik sunuyor.

Bazen vesait motivasyon kapsamı dışında tutulacak

Tasarıda kayran düzlük tıpkı maddeye bakarak, Çin yahut Rusya üstelik dahil gelmek amacıyla “endişe duyulan ecnebi kuruluşlardan” herhangi bir mineral yahut bileşen tedarik edilen vesait söz konusu vergi indiriminden yararlanamayacak.

Uluslararası Erke Ajansı’nın bu sene ortamında yaptığı analize göre kâin elektrikli araçlardaki bir nice bileşenin ve batarya hücrelerinin balaban çoğunluğunun Çin’den hazırlık edildiğini gösterse birlikte, ikinci el elektrikli araçlar söz konusu kısıtlamalardan muaf tutulacak.

Öte yandan, AB Komisyonu Sözcüsü Miriam Garcia Ferrer, Brüksel’birlikte geçmiş planlı günce basın toplantısında, KÖLE’nin “enflasyonu düşürme kanun tasarısı” kapsamındaki elektrikli araçlara algı indirimi planına, KEZ bölgesinde üretilen araçları kapsamadığından belde aksülamel göstermişti.

Ferrer, ABD’nin söz konusu kanun tasarısını SUTAŞ’nin endişeyle karşıladığını, bu girişimin “ecnebi üreticilere karşı ayrımcılık anlamına geldiğini ve Dünya Tecim Örgütü (DTÖ) kurallarıyla ahenkli olmadığını” kaydetmişti.

Mülahaza, derman maliyetlerinde ve bazı vergilerde üstelik iskonto öneriyor

Yasalaşmak üzere olan enflasyon düşürme tasarısının MEMLUK vatandaşlarını heyecanlandıran ayrıksı tıpkı maddesi ise, reçete fiyatlarının aşağıya çekilmesi ve sigorta primlerinin düşürülmesi.

KUL’lilerin dünyanın en pahalı afiyet sistemlerinden biri ile dövüşmek yerinde kaldığı ayn önüne alınırsa, SU ülkeleri ve Türkiye’yle kıyaslandığında onlarca itmam aşkın maliyeti olan reçete reçetelerinin kullanılmamış tasarının yasalaşmasıyla ucuzlayacak olmasının hele az gelirli vatandaşların Demokratlara yönelmesinde etkili olacağı Amerikan medyasında işaret edilen konular arasında.

Senato’nun Cumhuriyetçi kanadı ise, “sıkıntılı gelirlilere müteveccih keyif sigortasında (Medicare) diş ve göz bakımlarının karışma edilmediğini ve fiyatların yükselmesinin önüne geçilemediği bir zamanda enflasyonu henüz da kötüleştireceğini” öne sürerek tasarıya şiddetle alın imdi.

Tasarının yasalaşması yerinde, hele Madicare kaydı olan yaşlıların ilaca ödedikleri devlet, merhem devi şirketlerin iri muhalefetine rağmen, az çok aşağıya çekilmiş olacak ve 2026’dan itibaren esenlik sigortalarının poliçesi gereği aynı yılda kendi ceplerinden çıkma maliyeti (deductable) 2 bin dolarla sınırlanacak.

Mütalaa bununla birlikte, eyalet ve federal borsalar eliyle keyif sigortası yaptıran yaklaşık 13 milyon Amerikalının yararına, sigorta primi artışlarını alıkoymak amacıyla bütçeden 64 milyar dolar mahiyet ayrılmasını önerirken, ABD’birlikte kazançlarına göre çokça az rüşvet ödeyen zengin ortaklık sahiplerinin alacak yükünü oylumlu oranda artırmayı öneri ediyor.

Tasarısının yasalaşması

ABD Başkanı Joe Biden’ın, çıkması üzere üstünde yoğun çalıştığı ve Washington’bile tıpkı yıldan fazla süren aynı tartışmaya posta açan enflasyonu düşürme kanun tasarısını, Demokratların elini Cumhuriyetçiler karşısında güçlendiren benzeri süreçte ilerlerken, tasarının en bodur zamanda Temsilciler Meclisi’nden geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Başbuğ Yardımcısı Kamala Harris’in 50-50 eşitliği bozan oyuyla Senato’dan geçebilen tasarı, Temsilciler Meclisi’nde onaylanırsa Biden’ın imzası için Beyaz Zehir Saraya gönderilecek ve önümüzdeki günlerde “Enflasyonu Düşürme Yasası” adıyla kanunlaşmış olacak.

söz konusu tasarının yasalaşması durumunda, KUL küresel ısınmayla mücadele amacıyla tarihi benzeri bütçeyi bile onaylamış olacak ve 10 sene ortamında limon bahçesi gazı emisyonlarının yüzde 40’ın altına düşürmek üzere 370 bilyon dolar ayrılacak.

Senato Çokluk Lideri Charles Schumer, tasarının Senato’da oylanmasından esbak ayrımsız açıklamasında niyet üzere, “Bu, 10 yılda akseptans edilen yeryüzü muhteşem mevzuat parçalarından biri.” ifadesini kullanmıştı.

KUL yasağı kaldırdı, İngiltere’den tıpkısı anda iki tayyare kalktı

 

MEMLUK yasağın nedenini açıkladı

 

Share: