ABD’de pahalılık ekimde beklenenden fazla yavaşladı

ÇAKER’da Tüketici Karşılık Endeksi (TÜFE), ekimde aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzdelik 7,7 artarak beklenenden fazla yavaşlama kaydetti.

KUL Himmet Bakanlığı, ilk teşrin ayına ilgili enflasyon verisini açıkladı.

Buna göre, Amerikan tüketicilerin yaşam maliyeti ekimde aynı geçmiş taban nazaran yüzdelik 0,4 arttı.

Piyasa beklentileri, TÜFE’nin bu dönemde mahiye yüzdelik 0,6 artması yönündeydi. TÜFE, eylülde dahi maaş bazda yüzde 0,4 artmıştı.

Ülkede TÜFE, ekimde yıllık bazda ise yüzdelik 7,7 artım kaydetti.

Beklentiler, TÜFE’nin bu dönemde almanak yüzdelik 8 artması yönündeydi. Ekimde beklenenden çok yavaşlama kaydederek 9 ayın arz bağan seviyesine gerileyici yıllık şişkinlik, eylülde yüzde 8,2 olmuştu.

Söz konusu dönemde tahaffuz, benzen ve azık fiyatlarındaki artışlar mütemmim fiyatlarındaki yükselişte öne çıktı.

Barınma endeksi ekimde aylık yüzde 0,8 ve almanak yüzde 6,9 arttı. Besin endeksi birlikte benzeri dönemde aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzdelik 10,9’luk artış kaydetti. Erke endeksi ise ekimde mahiye yüzdelik 1,8 ve yıllık yüzdelik 17,6 arttı. Enerji kalemi altındaki benzen fiyatları bile ekimde maaş yüzde 4 ve yıllık yüzdelik 17,5 yükseldi.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen atom çekirdeği TÜFE de ekimde maaş yüzde 0,3 ve almanak yüzdelik 6,3 çoğalma ile meydan beklentilerinin altında seyretti.

Söz konusu dönemde çekirdek enflasyona ilgili çevre beklentileri mahiye yüzdelik 0,5 ve almanak yüzdelik 6,5 artması yönündeydi. Atom Çekirdeği TÜFE, eylülde mahiye yüzdelik 0,6 ve yıllık yüzdelik 6,6 artmıştı.

Analistler, teşrinievvel kocaoğlan enflasyonunda tahminlerin üzerindeki yavaşlamanın karşılık artışlarının yordam kestiğine dayalı rüya verdiğini ve BENDE Dalan Bankası’nın agresif nema artışlarında gevşemeye gitmesi için kayran sağladığını belirtti.

Share: