ABD’den Türkiye’ye teşekkürname! Tutsak takasında iki MEMLUK askeri birlikte özgürlüğüne kavuştu

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 21 Eylül’üstelik Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yürüttüğü diplomatlık trafiği sonucunda Rusya ve Ukrayna beyninde 200 esirin mübadelesinin gerçekleştiğini açıklamıştı.

300 ESİRİN TAKASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rusya ile Ukrayna on paralık beklenmedik bire bir şekilde 10’u yabancı 200 savaş esirinin takasını gerçekleştirdi. Hakkında ölüm cezası kararı sâdır İki İngiliz ve bir Faslının de olduğu tutsak takasında 3 İngiliz daha, iki ESIR’li bire bir Hırvat ve bir İsveçli üstelik azade bırakıldı.

2 ESIR ASKERİ DA ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU

Jean-Pierre, günce matbuat toplantısında, Rusya ile Ukrayna ortada gerçekleşen tutsak takasına ilişik soruyu yanıtladı. KÖLE’nin, Ukrayna ile Rusya arasındaki esir takasını kıvançla karşıladığını belirten Jean-Pierre, takasla 2 KÖLE vatandaşının da özgürlüğüne kavuştuğuna işaret etti.

TÜRKİYE HÜKÜMETİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Jean-Pierre başıboş artan KÖLE’lilerin ayrımsız dakika ilk evlerine dönmesini sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, “Antrparantez, Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetine, Rusya ve Ukrayna arasındaki köle takasında arabuluculuk yaptıkları amacıyla teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.

SEYEHAT ETMEYİN UYARISI

ABD Dışişleri Bakanlığının Ukrayna’ya yönelik “seyahat etmeyin” uyarısına birlikte dikkati çeken Jean-Pierre, “Ukrayna’ya mücadele etmek için gitmek doğru değil ve bu eşhas bati risklerle karşı karşıya kalıyor. ESIR, sizin güvenliğinizi güvence edemez.” mesajını verdi.Share: