ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık arkalama

KUL Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insancasına konularda bindi üzere 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını duyurdu.

BENDE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kayıtlı açıklamada, “Vekâlet, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın katı savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının misil açtığı acil insanca zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak üzere 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı terazi niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, cidal nedeniyle birçok bölgede çalışkan mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu tabir edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna’yı nehiy etmesi, ülkenin balaban bire bir bölümünü yağız mayınları, patlamamış cephane ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Zalim aktörler aracılığıyla Ukrayna’üstelik gördüğümüz şekilde umum yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha geçmiş Suriye’de yalnız DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar verimli tarım arazilerine erişimi engelliyor, yeniden mensur çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve günahsız Ukraynalı sivilleri öldürmeye ya üstelik sakat bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin dokunaklı olabileceğini aritmetik ediyor. Bu kabaca Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde tıpkısı alana tekabül etmektedir.”

Share: