ABD’li 29 senatörden davet: F-16 satışını, Türkiye Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliklerini onaylayana kadar erteleyin

ABD’bile seçme iki siyasi partiden senatörler, Başkan Joe Biden’a betik yazarak Türkiye’ye 20 bilyon dolarlık F-16 satışının, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’evet katılımı onaylanana büyüklüğünde ertelenmesi çağrısında bulundu.

İsveç ve Finlandiya geçen sene Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bilahare NATO’evet süzülmek amacıyla başvurdu, ancak Ankara katılımlarını desteklemeden geçmiş bazen şerait öne sürüyor.

29 Demokrat ve Cumhuriyetperver senatör Biden’a yazdıkları mektupta, iki İskandinav ülkesinin Ankara’nın öne sürdüğü şartları hesabına anlatmak amacıyla “cümle ve ferah niyetli ceht” içre olduklarını yazdı.

Senatörler, “NATO’ya iştirak protokolleri Türkiye yoluyla onaylandıktan sonra Kurultay, F-16 çarpışma uçaklarının satışını değerlendirebilir. Fakat bunu yapmada akamet, muntazır bu satışın sorgulanmasına neden tamam” dediler.

Kongre bu mektupla ilk kez Türkiye’ye F-16 satışını iki İskandinav ülkesinin NATO’evet katılımıyla doğrudan ve vazıh ilişkilendirmiş oldu.

Biden yönetimi yüz kere satışı desteklediğini söyledi ve iki konuyu ilişkilendirmeyi reddetti, fakat Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’evet üyeliklerini onaylamasının Kurultay’yi rahatlatacağını gizlemedi.

Türk hükümeti, İsveç’in başkenti Stockholm’deki peşi sıra Finlandiya’nın üyeliğini destekleyebileceğini, ancak İsveç’mağara üyeliğine karşı çıkabileceğini söyledi.

Finlandiya ve İsveç’mağara Başbakanları Sanna Marin ve Ulf Kristersson, Türkiye’nin akıbet dönemde İsveç’e yönelik itirazı ve Finlandiya’evet yeşil kandil yakmasına karşın NATO üyeliği sürecini birlikte yürütmeye azimli olduklarını açıkladı.

Ankara, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusunu kabul etmek için “yıldırı örgütü üyesi” namına nitelendirdiği kişilerin Türkiye’ye iadesini heybetli tıpkı koşul adına görüyor.

NATO’nun 30 üyesinden hemen Türkiye ve Macaristan elan söz konusu iki ülkenin üyeliklerini onaylamadı.

Türkiye Ilk Teşrin 2021’üstelik, ÇAKER’li Lockheed Martin eliyle üretilen 40 nüsha F-16 ve 80’e mail F-16 modernleşme kiti ahzetmek amacıyla ESIR’ye başvurmuştu.

Share: