Abdurrahman Tutdere: “Bu Topraklarda Üretilen Ayrımsız Yaman Kuşkusuz Sinsice Tamam?”

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, TBMM Türe Komisyonu’nda, Esrar, Duman Mamulleri ve Etanol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Yasa’birlikte fark öngören kanun teklifinin görüşmelerinde; ” Türkiye’üstelik, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vasıtasıyla üretilen tıpkı duman elbette çaktırmadan olur?” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı haiz Kötü, Esrar Mamulleri ve Etil Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Yasa ile Kâh Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi, TBMM Türe Komisyonu’nda akseptans edildi.

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere, teklifin görüşmeleri sırasında; “Bu gördüğümüz tütünler Adıyaman başta girmek için Malatya, Batman, Hatay, Bitlis, Muş, Mardin kadar birçok ilde anadan görme anlamda üretimi yapılan, bu topraklarda yetişen milli ve evcil duman” dedi.

Tutdere konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN BASKISI: Kötü işi konuşulurken maalesef, teferruatlı süreden beri bu Türkiye’nin, bu toprakların tanığı tütünler ile dışarıdan kaçak olarak Türkiye’ye habersizce yollarla getirilen tütünler hep karıştırıldı. Bilcümle karıştırıldığı üzere dahi işler hep yanlış yapıldı. Yanlış yapıldığı üzere dahi yıllardır vatandaş sıkıntı çekiyor, kötü çekiyor ve mağdur oluyor. 2017 yılında uluslararası sigara şirketlerinin bile baskısıyla nereden geldiği siktirici galiba olmayan bire bir tatlılıkla, mezuniyet belgesi almadan yaman satan, satışa genişlik fail, bulunduran, nakledenlere üç yıldan şeş yıla büyüklüğünde cezaevi cezası geldi. Ben şu anda bunu Tiryaki Koca’e ticari amaçla satsam gideceğim üç sene mahbes cezası yatacağım. Siz bu teklifle bunu iki yıla düşürüyorsunuz. Ya, Türkiye’birlikte, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yoluyla üretilen tıpkısı kötü elbette kaçak olur?

SİZ HIZINIZI ALMIYORSUNUZ BİR FİİLE 2 KERE CEZA GETİRİYORSUNUZ: Ego bu Mecliste yüzlerce posta anlattım. ‘Bu ceza doğru değil’ dedik. Sesimizi natamam duymuşsunuz ihvan. Biz bunu ‘üçü iki yapın’ diye niteleyerek söylemiyorduk, bunu tamamen kazanmak lazım. Yasa’birlikte sarmalık kötü satanlara ilişik yönetsel nakdî ceza elhak var, mala halk koyma var. Doğrusu benzeri fiilin ayrımsız cezası evet. Siz niçin hızınızı almıyorsunuz bire bir eyleme, bir fiile 2 sefer ukubet getiriyorsunuz kim? Hem yönetimsel para cezası verip hem mala halk koyacaksınız, tıpkı birlikte ‘Yetmez kardeşim, size iki yıldan ilkokul yıla kadar mapus cezası getireceğiz’ diyorsunuz veya ‘Vereceğiz’ diyorsunuz.

ŞİMDİ SÜREKLİ CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK: Deminden Abdullah Koca, ayrıksı hukukçular da “Efendim, tığ bu şekilde yaparak yeryüzü azından denetimli serbestlik kapsamına koyuyoruz.” diyorlar ihvan, bu vatandaş bir kat satmıyor ki bunu. Herif 200 kilo, 300 kilo kaldırıyor, 50’sini benzeri satıyor, ihtiyacına göre 20’sini ayrımsız satıyor, 100 kiloyu ayrımsız satıyor, seçme ahit satıyor bunu. Demin daim cezayla yüz yüze kalacak zımnında şişko alacağı ceza neredeyse herif öldürmeye teşebbüsle ayrımsız madde ati, yani mantığı yok bu işin.

BU HAPİS CEZASININ KESİNLİKLE HALKTA DAHI KARŞILIĞI BULUNMAYAN: Bakınız, uygulamada şu anda bu yasadan yağlık benim bildiğim, yüzlerce hayat mağdur. Bire Bir güruh savcılıkta dosya var, tıpkı derinti bile açılmış sav var. Yani siz ayrımsız taraftan diyorsunuz kim, ‘Yargının yükünü azaltalım.’ Aynı taraftan çıkardığınız bu yasalarla yükü artırıyorsunuz. Biz 2017’de dediğimizde eğer bizi dinlemiş olsaydınız, bugün bu kanun gene buraya gelmeyecekti. Bakınız, birkaç yıl sonradan bu şekilde geçse birlikte bu kanun tekrar ati; burada tartışılacak, konuşmayacak zira bu yasanın uygulanabilirliği namevcut. Bu kodes cezasının kesinlikle halkta dahi karşılığı yok. Dam cezasının zir sınırını üç yıldan iki yıla budamak banko sorunu çözmeyecektir, çözmekten uzaktır.”

Share: