Acımasız petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

Transneft, Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Acımasız yer yağı boru yolu işletmecisi Transneft, Zalim petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Transneft’tin yazılmış açıklamasında, Rus petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya haiz Drujba hattının cenup kolu amacıyla Ukrtransnafta şirketine pey akçesi yapılmasının gerektiği belirtildi.

söz konusu sevkiyat hizmeti üzere Ukrtransnafta’ya yapılan akıbet civar ödemelerin Transneft’e ferasetsiz döndüğü bilgisine meydan sunulan açıklamada, ödemelerin Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemediğine meni edildi.

Açıklamada, muktezi ödemelerin gerçekleşmemesi dolayısıyla Ukrtransnafta’nın Transneft’e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Acımasız petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya sevkiyatının dahi 4 Ağustos bakımından durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının ayrıksı kollarındaki sevkiyatının devam ettiği, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sorun yaşanmadığı belirtildi.

Brent petrol yükselişte

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı Druzhba’dan Rus petrolü akışının durduğu haberleri ile düne bakarak 1,05 dolar arttı ve 98 doların üstüne çıktı.

İran petrolünün mail zamanda arsıulusal pazarlara dönebileceği beklentisi ICE’de Brent petrolünün varil fiyatını bu sabahleyin 94 dolara tadar gerilemesine yol açmıştı.

Nijerya Yer Yağı Bakanı Sylva: Seçme devir 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Azerbaycan petrol fonu TCMB’deki 1 milyar euroluk mevduatında müddet uzattı

 

Türkiye’nin petrol ithalatında yüzde 13,2 artım

 

Share: