Adanalı Iğ Üreticisi: Daim Zarar Ediyoruz. Motorumuzu, Tarlamızı ve Evimizi Satıp Borcumuzu Ödemeye Çalışacağız

Adanalı pamuk çiftçisi Yaşar Ekiz, hesaplı akse zımnında yaşadıkları sorunları CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’a anlattı. Ekiz, “Daim beis ediyoruz. Motorumuzu, tarlamızı ve evimizi satıp borcumuzu ödemeye çalışacağız. Sabık yıl zaman başında 12-13 liraya cehre satmıştık, zaman sonuna akıllıca denk 25 liraya kadar çıkmıştı. Şu dakika cehre fiyatları ise 15-16 liralık. Rençper on paralık memnun değil halinden” dedi.

Ayhan Barut, Adana’nın Yüreğir ilçesine ilişkin Çotlu köyünde hasadın sürdüğü cehre tarlalarında üreticilerin sorunlarını dinledi. Cehre üreticisi Yaşar Ekiz, yaşadıkları sorunları Barut’a şöyle anlattı:

“DEVLETİN ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

“Sürekli kötülük ediyoruz. Motorumuzu, tarlamızı ve evimizi satıp borcumuzu ödemeye çalışacağız. Sabık yıl zaman başında 12-13 liraya pamuk satmıştık, sezon sonuna akla yatkın denk 25 liraya büyüklüğünde çıkmıştı. Şu dakika pamuk fiyatları ise 15-16 teklik. Dikici on paralık mutlu değil halinden. Aldığımız basılmış ve mazotun maliyetleri 4-5 itmam arttı. Şu anki halimizden tek memnun değiliz. Onun üzere devletin üreticiye ehil çıkmasını arzu ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, Sayın Ekincilik Bakanı’mızın bu işe benzeri zaman evvel eğilmelerini istiyoruz. Pamuk fiyatlarıyla ait bibi açıklamaları namevcut. Bizim Çukobirlik’imiz var. Çukobirlik’e bire bir bedel verseler, onlara az buçuk bindi verseler gelişigüzel şeyin namına oturacağını oranlama ediyoruz. Pamukta destek primleri 1 lira 10 kuruş amma en birkaç 4-5 liralık olması gerekiyor. Üreticiye eş çıkmasını istiyoruz devletin.”

Çiftçilerin sorunlarını dinledikten sonra açıklama fail Barut ise şunları söyledi:

“PAMUKTAKİ YANGINI SÖNDÜRÜN”

” Hatay’de pamuk hasadına katılan Ekincilik Bakanı, ‘Pamukta geçerli destekleri 271 liraya çıkardık dönüm başına, 3 bitirme arttırdık’ dedi. Bu desteğin adı, süt-basma desteğidir. Bakan, ardı sıra, pamukta geçerli semirtilmiş tohumlar desteğini ise 1 lira 10 kuruştan 1 liralık 65 kuruşa çıkıntı üzere akseptans ettiğini söyledi. Seçkin iki sübvansiyon farklıdır. Birisi, pamukta makbul tezek ve mazot desteğidir. 1 teklik 10 kuruş olan ise semiz tohumlara muteber motivasyon primidir. Bahis kalabalığı yapmayın, çiftçiyi kandırmayın, desteklemeleri birbirine karıştırmayın. Derhal 1 teklik 10 kuruşluk primi yer birkaç 2 liralık seviyesine çıkartın. ‘Çiftçiyi kimseye ezdirmeyeceğiz’ diyen Vekil’a ve iktidara ‘el insaf’ ve ‘el vicdan’ diyoruz. Iğ hasadı vermek amacıyla, hala açıklayan bire bir aya fiyatı yok. Çiftçimiz, bir kilo kütlü pamuğu 20 liraya dünyalık ediyor. Eline sunma bir iki 25 liralık geçmesi gerekiyor. Ancak şu an tüccarda pamuğun kilogram fiyatı 15-16 liralık seviyesinde. Bundan iki kamer ilk 25 liraya gidiyordu. Ne oldu birlikte pamukta karşılık düşüyor? Eş, pamuk üreticisinin feryadını duyun. Iğ üreticisi şu dakika darmadağın. Tıpkısı an evvel pamukta aya fiyatını 25 lira yerine açıklayın. Pamuktaki yangını söndürün.”Share: