Adıyaman’da depremzede esnaf amacıyla “prefabrik çarşı” kuruluyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin etkilediği Adıyaman’üstelik gelişim yerleri yıkılan evet üstelik hasar gören esnaf amacıyla “rekiz çarşı”nın kurulum çalışmaları başladı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden sunma çokça etkilenen illerden Adıyaman’dahi yıkılan 5 bin 826 binadaki çok sayıdaki hisse senedi yeri kullanılamaz arkaç geldi.

Kazanç kapıları mecbur mütezayit esnafın yeniden kazançlı sağlık elde etmesi için ilk etapta 300’ün üstünde gelişim yerini barındıran ihdas çarşı kurulacak.

Kentte hareket yerleri yıkılan ya dahi hasar gören esnaf, cömert belediyelerin desteğiyle şehir merkezinde 5 noktada oluşturulacak geçici hisse senedi yerleriyle faaliyetlerini sürdürecek.

“Esnafın mağduriyetini gidermemiz gerekiyor”

Adıyaman Şehremini Süleyman Kılınç, AA muhabirine, depremzedeler üzere deri site, taşımalık kent ve basamak yapımının eş anlı devam ettiğini söyledi.

Kılınç, insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri üzere ticari hayatın eşya olduğuna meni ederek, “İş yerleri enkaz haline gelen esnafımızın ticaretlerine devam etmeleri geçişsiz. Bu anlamda 21 metrekare büyüklüğünde dükkanlar yapıyoruz. İnşaat çalışmaları başladı. Hayatın bitmeme etmesi için esnafın mağduriyetini gidermemiz gerekiyor. Bire Bir nebze bile bu hareket yerleri az buçuk inşirah sağlayacak. Icraat aceleci aynı şekilde sürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Depremden etkilenen esnafın mağduriyet yaşadığına değinen Kılınç, şunları kaydetti:

“5 dideban belirledik. İlk etapta 300’ün üzerinde hareket yerinin yapımını planlıyoruz. İhtiyaca göre bu sayıyı artıracağız. İş yerleri bir iki hasarlı ya üstelik hasarsız esnafımızın birlikte tıpkı taraftan ticari hayata başlaması gerekiyor. Rekabet koşulunun oluşması noktasında dengeyi sağlamaya çalışıyoruz. Sandviç siyasal dedikleri yerinde imalatları yapılan taşımalık tıpkısı amma daha estetik yapılar olacak. Kurulacak alanların konumları üstelik pir. Amacımız şehri soylu erki yerine ihya etmek. Hakeza olmazsa site, şehir olmaktan çıkar. Elden sosyal yardımlarla bu angarya kalkmaz. O yüzden esnafımızın aynı an önce hayatlarını devam ettirebilmeleri amacıyla hareket yerlerine ihtiyaçları var.”

Kılınç, çalışmayan insanın talihsiz olacağını dile getirerek, “İnsanların işle çalışır olması gerekiyor. bir anda canından, malından, hayallerinden oldular. Zımnında ufak dahi olsa bu dokunuşlarla meşguliyetlerini sağlayarak şehre küşayiş gelmesini sağlayacağız.” dedi.

Share: