Afyon olgun! Afrika’ya devir yolundaki ‘kayıp leylek’ Emirdağ’da ölmüş bulundu

İSVEÇLİ kuş bilimcilerin bir peyk verici ve bölüt takarak yaşamını izlem ettiği ‘Anita’ ünlü dişi leylek, Afrika’ya barhana yolunda Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde cıvıltı direğinin beraberinde göynük halde ölü bulundu. İsveç’e kavrayışsız gönderilecek kayıp peyk vericisi, 4 Eylül’den bu yana arazide muhtar ve köylülerce aranıyor.

Mart ayında sürüler halinde Afrika’dan çıkıp, Hatay’dan Anadolu’ya, Trakya üzerinden Avrupa’ya dağılıp yaz aylarını burada nâkil ve yeni yavruları olan leyleklerin gine Türkiye üzerinden Afrika’ya hoşgörüsüz dönüş yolculuğu neredeyse tamamlandı. Kullanılmamış yavrularla gelişigüzel sayıları seçme sene 900 bin- 1 milyon civarına ulaşan leyleklerin binlercesi, bir nice sebeple kafile yolunda yaşamını yitiriyor.

Göç döneminin serencam günlerinde İsveç’ten kuş bilimcileri, Türkiye’bile tafsilatlı yıllardır leyleklerin göç yolculuğunu yakından strateji edip, sayımlarını gerçekleştiren Leylekel (Storkland) grubu üyelerine ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarında bulunarak, müzaheret istedi. ‘Anita’ adıi sunulan dişi leyleğe uydu verici alet ve bölüt takarak izlem fail İsveç’ten Petter Albinson’ın Leylekel grubundan temasa geçtiği Emine Nurhan Uğurlu ve Fikret Can, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde ince süren tetkikat yaptı. Leylek Anita, gönüllü İbrahim Sarıtaş aracılığıyla, kırsal bire bir arazideki erdemli gerilim hattı direğinin birlikte halkasıyla gelişigüzel yanmış halde ölmüş bulundu.GÖÇ UĞRUNDA BİNLERCE ÖLÜMLeylekel Grubu yöneticisi Fikret Fert, 17 yıldır gönüllü kol arkadaşlarıyla leyleklerin göçünü izleyip, güzün sayımlarını yaptıklarını belirterek, akıbet yıllarda Avrupa’dan çokça sayıda ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarı aldıklarına ilgi çekti. Avrupa’da üreyen leyleklerin yüzdelik 90’ının ilkbaharda yuvalarına ulaşmak, güzün Afrika’daki kışlaklarına mal olmak üzere Türkiye’den boşamak zorunda olduklarını belirten Duygusal, Edirne’den başlayıp Hatay Yayladığı’nda akıbet bulan temas kafile mevsiminde binlerce leyleğin öldüğünü, aralarında verici takılan leylekler de bulunduğunu kaydetti.22 VERİCİLİ LEYLEĞİN 19’UNU ELEKTRİK ÇARPTIAvrupalı kuş bilimcilerin, Türkiye’birlikte kaybolan leyleklerin bulunması, ölmüşse sebebi ve vericinin et kafalı gönderilmesi kadar konularda yardım istediklerini anlatan Fikret Duygusal, bugüne büyüklüğünde Türkiye’nin bir nice durumunda 22 vericiyle izleme edilen leyleğin araştırmasını yaptıklarını söyledi. Birey, “Bunlardan biri yorgun düşmüştü. Kontrolleri yapıldı, beslendi, doğaya bırakıldı. Biri trafik kazasında ölmüştü. Aynı araştırmamız hava kaldı, gayrı 19’u faaliyet çarpması sonucu öldü” dedi.ÖLÜSÜ VE HALKASI BULUNDU, VERİCİ KAYIPEn akıbet olayda ise İsveç asıllı Anita isimli alımlı leylekle deste yardım talebi geldiğini, sonuç sinyallerin Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden alındığını anlatan Fert, İsveç’ten Petter Albinson’un, ekip üyeleri Petra Mayer ve Emine Nurhan Tekin’den yardım istediğini, Afyonkarahisar’dan gönüllü İbrahim Sarıtaş’a ulaştıklarını anlattı. Emirdağ Camili köyü kırsalında koordinatlara her an inceleme işleyen Sarıtaş, leyleğin faaliyet çarpması sonucu öldüğünü, halkasını bulduğunu, ancak peyk vericiyi bulamadığını dile getirdi.KÖYLÜLER VERİCİYİ ARIYOR

Kayıp vericiyi hatırlamak üzere sonraki günlerde İbrahim Sarıtaş’ın birlikte DKMP ekipleri, köy muhtarı Kenan Kuru ve köylülerin dahi bölgede araştırma yaptığını anlatan Fikret Birey, 4 Eylül’den bu yana bölgede leyleğin üstüne muallak akıbet sinyalin ve ölüsünün bulunduğu alanda vericiyi henüz bulamadıklarını söyledi. Birey, bölgenin kırsal ve diz boyu otlarla kaplı olması zımnında tarih enerjisiyle etkin vericinin, leylek öldükten sonra parçasının yırtıcılar marifetiyle başka tıpkısı yere taşınmış olabileceğini, vericinin da bu nedenle gölge aynı yerde olabileceğini dile getirdi. Birey, vericiyi arama çalışmalarının sürdüğünü, bulunduğunda İsveç’e gönderileceğini tabir etti. İsveçli Petter Albinson ise vericinin berenarı pahalı ve kimsenin işine yaramayacağını belirterek, bulunması konusunda arkalama çağrısında bulundu.

Share: