“Ağızsız Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu

Siyaset, Iktisat ve Cemiyet Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, “Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına ehil çıkması, devletin uyguladığı terörle savaş politikaları büyüklüğünde önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA marifetiyle Başkanlığın konferans salonunda “Sessiz Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu düzenlendi.

Burhanettin Duran, sempozyumun açılışında, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası bir nice meselesiyle ilgilenen tıpkısı kanı kuruluşu adına, Diyarbakır Annelerinin feryadını, sessiz çığlığını görmemenin olmayacağını söyledi.

Duran, “Ara Sıra medyalar, bazı mesai kuruluşları bu konuya içeride ve dışarda ağızsız kalırlar ancak eksantrik çok henüz tafsilat meselelerde seslerini yükseltirler. Halbuki Diyarbakır Annelerinin ortaya koyduğu bu özgün savaşım, bir nice çalışmanın yapılmasını mucip ehemmiyet ve hassasiyettedir.” diye konuştu.

Terörle mücadelenin dünyada bir nice yönteminin bulunduğunu dile getiren Duran, Türkiye’nin üstelik bu alanda çokça mehabetli mesafeler katettiğini belirtti.

Türkiye’nin DEAŞ ve FETÖ ile mücadelesinin birlikte halen bitmeme ettiğini aktaran Duran, “Türkiye’üstelik PKK tamamen mücadelenin çok daha etraflı aynı tarihi var ve bunun haddinden fazla boyutlu ele alındığını ve gereğinin yapıldığını biliyoruz. Bu öyle aynı madde ki Türkiye’nin birliği, selameti açısından önemlidir. Buna ulama yüklemek üzere bile akademik çalışmaların yeterli olmadığı, elan aşkın yapılması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı.

Duran, terörle mücadelede sivil toplumun katılımın önemine bel ederek, “Diyarbakır Annelerinin mücadelesi, terörle mücadelenin bildirme vurucu olanlarındadır. Zira annelerin feryadından yola yarar.” diye niteleyerek konuştu.

Terör örgütlerinin, devşirdikleri militanları aileleri hedef alarak, ailelerden evlatlarını kopararak yaptıklarının bütün marifetiyle bilindiğini vurgulayan Duran, şöyle bitmeme etti:

“Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına cemaat çıkması, devletin uyguladığı terörle uğraş politikaları kadar önemlidir. Bu itibarla gençleri kültürlerinden, kimliklerinden koparmaya cebin en cesim melce, en önemli mücadele alanı gerçekte ailedir. Hacire annenin başlattığı, meşalesini yaktığı mücadele, hakeza tıpkı mücadeledir. Şükürler olsun kim biz bu mücadelede çokça oylumlu bir yere geldik. Diyarbakır Anneleri Van, Muş, Şırnak, Hakkari ve İzmir kabilinden illere yayılarak haddinden fazla makro tıpkısı sosyal direniş örneği olmuştur. Diyarbakır Annelerinin cesur eylemleri PKK ve HDP üstünde aritmetik edilenin üstünde tıpkısı kalın oluşturmuştur.”

Bilgi Şöleni, açım konuşmalarının arkası sıra oturumlarla bitmeme etti.

Bu kapsamda, “Teröre Alın Toplumsal Akım: Diyarbakır Anneleri”, “Diyarbakır Annelerinin Dünyaya Verdiği Tema” ve “Diyarbakır Annelerine Sivil Cemiyet ve Medyanın İlgisi” başlıklarında düzenlenen oturumlarda değerlendirmeler yapıldı.

Programda, akademisyenlerin yanı sıra sivil cemiyet ve medya temsilcileri üstelik düzlük aldı.Share: