AĞRI’DA 100 ÇİFTÇİYE 5 BİN ŞAŞKIN PALAZI DAĞITILDI

AĞRI’dahi 100 çiftçiye 5 bin saftirik palazı dağıtıldı. Ebleh yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması üzere hayata geçirilen projede maliyetin yüzde 80’i diyar hususi idaresinden, küsurat yüzde 20’lik kesim çiftçiler eliyle karşılanacak.

Veca’bile hıyar yetiştiriciliğini yetiştirmek üzere Vilayet, İl Hususi İdaresi ile Tarım ve Orman Müdürlüğü marifetiyle alınan ahmak palazları Veca TRT Parkı’nda planlı törenle çiftçilere dağıtıldı. Kentte tarım ve hayvancılık alanında şanlı projeler hayata geçirdiklerini tamlayan Vali Osman Varol, şunları söyledi

‘Kaz yetiştiriciliği, Kars’ın bayraktarlığını yaptığı tıpkı kayran. Amma haddizatında tam bölgemizde muhteşem bir elektrik alanı olan, eğer lazım bindi verilirse çiftçilerimizin sahip çıkması ile de daha mebzul noktalara gelebilecek aynı düzlük. Verdiğimiz bu destekle üreticilerimiz geçtiğimiz yıldan itibaren çok kırıcı miktarda üretim yapıyorlar. Bunu bu sene eksantrik bir şekilde yükseltmek yerine üstelik geçtiğimiz yıldan ayran budalası palazı dağıtım planını yaptık ve bu cazibe çerçevesinde zaman bu dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Niyetimiz özellikle bölgemizde umum ülkemizde ün salmış, Kars ilimize hem yardım seçmek hem de bu pazarda hisse sahibi oluşmak. Antrparantez niyetimiz 175 bin civarında devraldığımız şaşkın varlığımızı dahi 300 binli sayılara intikal etmek. Bu kapsamda zaman burada bütün 5 bin koyun bakışlı palazını, 100 çiftçimize dağıtıyoruz.

‘DESTEK OLDUKÇA ÜRETİM OLACAKTIR’

Şavalak palazlarından alan ekinci Fuat Aslan, verilen destekten mutlu olduklarını söyleyerek, ‘Kamudan tekaüt olduktan sonradan bu işi yapmaya başladım. Kısaca 4 sene büyüklüğünde tavuk, cücük ve kakavan besledim. Şu anda üstelik işimi sürdürüyorum. Bu yıl yaklaşık 3 bin 570 cücük üretimi yaptım. Allah kader ederse zaman bile bu civcivlerimizi alacağız. Bu civcivler Alman Mast Kazıdır. Dişileri 7 kilogram, erkekleri ise 10 kilograma büyüklüğünde et verebilen ayrımsız cinstir. Amacımız kaşalot yetiştiriciliğini bu memlekette yetiştirmek. Bu de zaman sunulan bu desteklerle oluyor. O yüzden çok memnunuz. Bindi oldukça üretim olacaktır. Allah razı olsun devletimizden. Her özdek çokça iyice gidiyor ve daha dahi iyicene olacak inşallah diye konuştu.

Yüzde 80’i hususi dalavere yüzdelik 20’si dahi çiftçiler eliyle karşılanacak projede kazlarını düz 3 yavru annesi Zeynep Uğur üstelik ‘Ev kadınıyım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Kazlarım, tavuklarım ve hindilerim var. 4 yıldan beridir dahi bu işimi imar etmek istiyorum. Bugün bize bu desteği devletimiz verdi diye niteleyerek haddinden fazla kıvançlı olduk. Bu işi hem evime yardım sağlamak hem de çocuklarımı okutmak için yapıyorum. İnşallah muvaffakiyetli başlamak için uğraş edeceğiz. Istihsal yapacağız.

Share: