Ahmet Inmeli ışık yarışmasıyla unutulmadı

– Ahmet Çalgın ışık yarışmasıyla unutulmadı

Ahmet Sakat’ın dayısı Erkan Tarhan:

“Ahmet yaşantısıyla kendinden bilahare gelen herkese yaşıt oldu”

Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen:

“Ahmet bizim için mefret ayrımsız değerdi”

KONYA – Geçirdiği gidiş geliş kazası sonucu hayatını kaybeden Konyasporlu futbolcu Ahmet Çalık namına planlı ulusal ışık yarışmasının armağan töreni Konya’birlikte yapıldı. Vefatının 1. yıl dönümünde düzenlenen törende Çalgın dualarla anıldı.

Geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybeden Konyasporlu topçu Ahmet Inmeli anısına Konya’nın dalan Kasıt İlçe Belediyesi ve Sille Tekellüm Sarayı aracılığıyla organize edilen ulusal ışık yarışmasının sergi açılışı ve hediye töreni gerçekleştirildi. Tantavi Firez Merkezinde düzenlenen törende Kur’an-ı Kerim okundu ve Ahmet Çalgın için yakarış edildi. Programa Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen ve Inmeli’ın dayısı Erkan Tarhan dahi katıldı. Işık yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilirken serginin açılışı de yapıldı.

Erkan Tarhan: “İnsanların umulmayan ettiği, sitayişle bahsettiği benzeri isimdi”

Söylenecek cümlelerin bittiğini amma bugünün anısına, tarihe iz intibak etmek adına birkaç tekmil dayamak gerektiğini tabir eden Ahmet Inmeli’ın dayısı Erkan Tarhan, “Geçkin doğduk, zaman yaşıyoruz, yarın öleceğiz, hikayenin planı bu. Hangi eksiltmek elimizde, ne kişiselleştirmek. Farkındaysanız ant göz açıp kapayıp açıncaya büyüklüğünde geçip revan berenarı dilimi. Ahmet’in hayatı da öyle oldu. Haddinden Fazla güre yaşta kaybettik. Bizim ona yapmasını önerdiğimiz şeyleri ziyadesiyle yaptı. Reklamını yapmayan biri olduğunu onun kaybından sonradan öğrendim dayısı namına. Yaşantısıyla bizatihi sonra gelen herkese benzer oldu, eş olmaya bile bitmeme edecek. Zira seçme devir yeni ayrımsız özelliği, anlatmadığı ve bilahare öğrenip insanların hayret ettiği, sitayişle bahsettiği benzeri isimdi. Zaman bile adını yaşattığımız kadar bengi tıpkı benibeşer namına dünyanın dört bir beraberinde akarsu kuyularından, camilerden mescitlere kadar adının yaşatıldığı aynı proses yaşıyoruz. Ben alelhusus Konya halkına da çok teşekkür buyurmak istiyorum. Bulamadığı huzuru Konya’de bulmuştu. Yüzü gülmeye başlamıştı. Yaşantısıyla oynadığı futbolun kesiştiği noktadaydı. Motivasyonunun yüksek olması seyircisiyle size aguş açan tıpkısı kulübüyle haddinden fazla makul orantılıydı. Ahmet kül yerindeydi ve genişlik domuzuna simultane, hayatının baharında, evleneceği günün tarihini yakalamak üzere çıktığı yolda hayatını kaybetti” dedi.

“Gidişinle bizi yaktın amma geride bıraktıkların bizim yüzümüzü güldürdü”

Söyleyecek çokça çok madde olmadığını belirten Erkan Tarhan, “Ben Ahmet’i içten, ailede dizge ayrımlı sever ama ego benzeri ayrıksı seven dayıydım. Biraz bana benzerdi. Belki onun mutluluğuyla kendisine bütün takılıp şakalaşırdım. ‘Keşke senin kadara gösterişli olabilsem’ derdim, o da ‘Yapma dayı’ derdi. Bu vesileyle paylaşacağımız haddinden fazla madde vardı. Yarı yolda kaldı demiyorum, tıpkı virgül attık. İnancımız gereği yine tığ kaldığımız yoldan bitmeme edeceğiz. Kocaman rabbim inşallah bizi ahiret hayatında bile getirecek. Yemeden Içmeden söylenecek tıpkısı şey var; Ahmet gidişinle bizi yaktın ama geride bıraktıkların bizim yüzümüzü güldürdü. Eş hayatınla, emsal kişiliğinle seni değme zaman yüreğimizde yaşatacağız. Dualarımız bilcümle seninle olacak. Senin kabil bire bir yeğenim olduğu için çok mutluyum, saygınlık duyuyorum. Mekanı behişt peki, sefir efendimize komşu olur, bizler dahi şefaatçi oluruz inşallah” şeklinde konuştu.

Fatih Özgökçen: “Ahmet birçok özelliğinin birlikte haddinden fazla savaşçıydı”

Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen üstelik, Ahmet Sakat’ın canlı yaşta memat etmesinin herkesi üzüntüye boğduğunu hatırlatarak, “Bu üzüntüyü benzeri yasa çevirmemek geçişsiz. Daha Çok peşinden hayırla dua ve namahrem etmemiz lazım. Bugün vefatının sene-i devriyesi. Bu 1 sene içerisinde bile Konya’de ve ülkemizin bir nice durumunda Ahmet Sakat anılıyor. Dünyanın ciharıyek tarafında Ahmet’in adının verildiği ibadethaneler, mescitler, kütüphaneler yapılıyor. Bunlar bile çekicilik donör hadiseler. Ölümden sonraları iyi anılabilmek dahi herkese şans olmuyor. Ahmet birçok özelliğinin yanı sıra çok savaşçıydı. Uğraş eden aynı yapıya sahipti. Verilen görevi yapamadığı ahit saldırgan ağıl bürünen amma o hisse senedi bittiği antlaşma dahi sonuç basamak barışık, sakin, vergili ayrımsız kişiliğe sahip aynı kardeşimizdi. Özellikle maç esnasındaki o coşkulu mücadeleleri epey gençlere ilham olması müstelzim bir hikâye. Tabii ki özel yaşamına ayrı tıpkısı ayraç açılır. Herkesin, cemi gençlerin yanında insanların ilgi etmesi müstelzim, kat sayı alması gereken benzeri dirim tarzına sahipti. Bizim üzere cesim bire bir değerdi amma hepimiz aynı ahit kesin emaneti konfirmasyon edeceğiz. Onun için bu şekilde anılabilmek, bu şekilde isminin kâh yerlere verilmesi herkese kader olmuyor. Bunu cesim aynı hadise olduğunu düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: