AK Fırka Sözcüsü Çelik, MYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (2)

DÜRÜST Tümen Umumi Başkan Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Ömer Polat, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kanun Mesabesinde Kararname (KHK) ile görevine akıbet sunulan kişilere ait sözleriyle ilişik, “gelişigüzel şekilde yıldırı örgütüne imge anlamına gelebilecek umum kurmaktan evet da aynı imada bulunmaktan kaçınan bire bir yaklaşım sağlamak gerekir.” dedi.

Polat, SELIM Öğür Umumi Merkezi’nde, Reisicumhur ve YANLIŞSIZ Parti Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Form Icra Müesses (MYK) toplantısı bitmeme ederken açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin müttefiklerinden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Fransa dış politikasının tümünü neredeyse Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığına indirgemesini ibretle izlediklerini tamlayan Çelik, şöyle bitmeme etti:

“en son Cezayir’i ziyaretinde kendi sömürgeci geçmişiyle yüzleşmek namına, önüne mevrut, Fransa’nın bozukluk dilemesi ve yüzleşmesi müstelzim sömürge problemleri için temas etmek yerine Türkiye karşıtlığı üzerinden bu gündemleri örtbas etmeye çalışmasını kınıyoruz. Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımıza dönük sözleri hiçbir şekilde siyasal açıdan ahlaki değildir. Macron göreve geldiğinden beri her özel görüşmesinde Cumhurbaşkanımıza, diyaloğu artırmaktan, paçarız aksiyon birliğini arttırmaktan bahsediyor. O özel görüşmenin dışına çıkıp bile kamusal alana gittiğinde Erdoğan ve Türkiye karşıtlığı üzerinden ayrımsız siyaset ortaya koymaya çalışıyor. Dolayısıyla toplantılardaki Macron’un tavrıyla dışarıdaki Macron’un tavrı beyninde birbirine 180 etap damarı bozuk bire bir biçimci var. Halbuki Fransa’yla bu arada yapabileceğimiz gerek bölgede icap Akdeniz’da bu arada uğraş edebileceğimiz birçok kayran okuma vardır. Afrika’ya kadar gidip dahi o bilcümle aynı enerjisini Türkiye karşıtlığına yoğunlaştırması dimdik benzeri yaklaşım değildir.”

Çelik, Türkiye’nin Afrika’daki varlığının, Afrika halklarının sulh içinde yaşaması, kalkınması; ölümden, terörden, göçten ırak benzeri şekilde geleceğe umutla bakması üzere olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika’ya gerçekleştirdiği bire bir ziyareti, yabancı basın kuruluşlarının, “Bu Fransa’ya karşıdır, şu ülkeye karşıdır, bu ülkeye karşıdır” şeklinde manşete taşıdıklarını tamlayan Çelik, Türkiye’nin Afrika’daki varlığının hiçbir ülkeye alın olmadığını vurguladı.

“Kazı Bilimsel kazılar Türk tarihi açısından sonuç paye büyük”

Türk tarihi açısından ehemmiyet taşıdığı değerlendirilen 2 keşfi çokça kıymetli bulduklarını anlatım fail Ömer Polat, Türk Devletleri Teşkilatı bileşenlerinden Vuzuh Sultan’üstelik beledi Türk Akademisi ile Moğolistan Kazı Bilimi Enstitüsü’nün kolektif yürüttüğü arkeolojik çalışmalarda İkinci Göktürk Devleti’nin kurucusu Kutluk İlteriş Kağan’a ilişkin olduğu değerlendirilen abide kompleksinin bulunmasının Türk tarihi açısından serencam rütbe eke olduğunu belirtti.

bahis konusu keşfin Orhun Yazıtları ile Hakim Tonyukuk Yazıtları’ndan bilahare bildirme heybetli keşiflerden biri olduğunu söyleyen Polat, yine Türk ve Moğol müverrih ve arkeologların ortak çalışmasıyla Van’ın Çaldıran ilçesinde İlhanlı Hanı Hülagü’nün yazlık sarayının kalıntılarının bulunmasının bile iş birliği ve tarihin aydınlatılması açısından kıymetli olduğunu kaydetti.

“Avrupa’üstelik üstelik aynı politik partiye alın böyle benzeri faşist saraka duyulmamıştır”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’ın, “AK Parti aynı siyasi parti değil, aynı suç örgütü muamelesi görecek ve bu nedenle kapatılacaktır” ifadesine rağmen değerlendirmesi sorulan Çelik, şunları kaydetti:

“Bu demokrasi karşıtlığı meselesi bir vakitler kendisini haddinden fazla net gösteriyordu. Bu Yassıada zihniyeti dediğimiz mesele ağız ağıza ayrımsız vesayete dayanarak, siyaseti aşağılayarak kendisini rapor ediyordu. Serencam zamanlarda ise mübarek bol demokratlık, ülfet söylemi kullanılarak rapor ediliyor. ‘Türkiye’yi kurtaracağız, Türkiye’ye demokrasi getireceğiz, Türkiye’ye özgürlük getireceğiz.’ deniyor. Sonradan bu hangi geçmek istedi diye bakıyorsunuz, kendisini ele veriyor. Türkiye’nin yeryüzü balaban politik partisine, 21 yaşına girmiş, bu kadar zamandır iktidarda olan DOĞRU Parti’ye, ‘Siyasi fırka muamelesi yapmayacağız, teşkilat muamelesi yapacağız.’ etmek dünyanın sunma faşizan yaklaşımıdır. Avrupa’da üstelik bir siyasal partiye cebin hakeza bir faşist meze duyulmamıştır.

Bu basiret, benzeri kişinin zihniyeti değil. Ayrıksı zamanlarda da çıkıyorlar, diyorlar kim ‘Demokrasi getireceğiz, hürriyet getireceğiz, şöyle gençlerin önünü açacağız, Türkiye’nin önünü hakeza açacağız.’ Bire Bir bakıyorsunuz müstacelen tehdide başlıyorlar, kendilerini egemenlik makamının adına koyup hem müddeiumumi hem hakim olup kimleri yargılayacaklarından ve ne buyruk vereceklerinden bahsediyorlar. Şurası söyleyebilirim kim yarıştıkları husus bir el erki yarışı değildir. Yassıada zihniyetiyle yarışmak amacıyla kodlanmış tıpkı içtihat biçimiyle alın karşıyayız.”

söz konusu kişilerin yıldırı örgütleri PKK, DEAŞ ve FETÖ’ye söylemedikleri sözü YANLIŞSIZ Fırka’ye söylediklerini belirten Polat, “Muhtemelen PKK’ya bu büyüklüğünde anif söylediği hiçbir sözü yoktur. evet de söylemişse dahi bunun yarısını, üçte birini söylemiştir. seçme örgüte karşı. Bunu siyaset namına, mebusluk yerine yapıyorlar. Partimiz bununla ilişkin türel süreci başlattı. Bu söylem karşısında layenkati ‘demokrasi’ dedikleri halde susanların üstelik durumu çokça trajiktir.” dedi.

Meselenin takkadak YANLIŞSIZ Fırka meselesi olmadığını, tamam siyaset kurumunu, mecmu sivil siyaseti murat düzlük tıpkısı izan olduğunu belirten Çelik, “Bugün buna, yarın başkasına söyler. Ne zamana büyüklüğünde? Özlük kafasındaki biricik tümen diktatoryasını kurana kadar, bütün demokratik güçleri bir tane biricik arıtma değer. Çıkıp desene ‘Ego DOĞRU Tümen’yle sandıkta uğraş edeceğim’, çıkıp desene ‘Ben sahaya, sokaklara iniyorum, kendimi anlatacağım.’ Hayır, siyasi kendisine rekabet ortaya koyamayanlar aha hakeza teşekkül diliyle konuşurlar. Teşekkül diliyle konuştuğu için ego DÜRÜST Tümen’ye siyasi parti muamelesi yapmayacağım diye konuşmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun KHK’lılara ilişik sözleri

Çelik, “CHP Mersin Saylav Uca Becerikli Başarır, sizin Zehra Taşkesenlioğlu ve Ünsal Ban ile görüştüğünüzü ve ‘aranızda anlaşın’ dediğinizi öne sürdü. Bu konuda benzeri değerlendirmeniz tamam mu?” sorusu konusunda, Başarır’ın söylediklerinin seçme gerçeklikle ilgisi olmadığını söyledi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Hazreti Muhammed’e ait sözleri sorulan Ömer Çelik, “Bire Bir siyasal partinin kendisini Hazreti Peygamber’in tebliğiyle mukayese etmesi büyüklüğünde mantıksız, us dışı tıpkı öz söz konusu olamaz. Hakeza bir öz asla kabul edilemez, asla akilane bulunamaz. On Paralık kimsenin Hazreti Peygamber’in tebliğiyle, Hazreti Peygamber’in hayatıyla tıpkısı siyasal parti faaliyetini tek şekilde mukayese etmemesi gerekir. Ötesi haddini kullanımda olmak ve falsolu peki.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun KHK’lılara ilişkin sözleri hatırlatılan Polat, “Ben gelirsem erkin bırakacağım.’ emreylemek doğrudan siyasetin bu alana müdahale etmesidir. Tek biricik bilcümle dosyaları biliyor mu? Söz Temsili yargısal süreçlerle ilgili olarak yeni bir mekanizma önerse ya de yargısal süreçlerle ilişik adına bambaşka tıpkısı değerlendirmenin yapılması gerektiğini söylese için tıpkısı öz söylemiş evet amma o alana bırakmıyor.” dedi.

FETÖ ile savaş üzerine Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin oluşturduğu “akan açığın” çokça büyük olduğu değerlendirmesinde kâin ve Kılıçdaroğlu’nun bu açığı şüphesiz kapatacağını soran Çelik, “değme şekilde terör örgütüne imge anlamına gelebilecek tamlık kurmaktan ya birlikte bir imada bulunmaktan kaçınan tıpkı yaklaşım çıkarmak gerekir.” ifadesini kullandı.

NATO Bağlaşık Kişmiri Komutanlığının 30 Ağustos Zafer Bayramı zımnında paylaştığı mesajın silinmesine ait soru konusunda Polat, Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının lüzumlu girişimlerde bulunarak Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığın iletilmesiyle NATO’nun gerekeni yaptığını ve tebrik mesajının yeniden paylaşıldığını bildirdi.

Polat, Kılıçdaroğlu’nun Samsun’üstelik planlı TEKNOFEST’i ziyaretini üstelik olumlu karşıladığını söyledi.

(Bitti)

Share: