Akdamar Kilisesi, 10’uncu ayine familya sahipliği yapacak

VAN Gölü üzerindeki Akdamar Adası’nda bulunan, Ermeniler üzere iri önemi olan tarihi Akdamar Kilisesi’nde, muamele günü 10’uncu ayine familya sahipliği yapılacak. İl Firez ve Turizm Müdürü Erol Aptal, “Tıpkı kere daha Van’dan; dünyaya barışın, kardeşliğin, huzurun sembolü olan Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi’nden gine Ermeni ayinine familya sahipliği yapan tıpkı Van yerine o iyice görüntüyü yöneltmek istiyoruz” dedi.

İnanç turizminin merkezlerinden Akdamar Kilisesi, seçkin yıl binlerce evcil ve ecnebi turist marifetiyle ülfet ediliyor. Akdamar Kilisesi’nde 2005 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi kilise, 2007’dahi arsıulusal törenle ‘anıt müze’ kendisine açıldı. Tarihi kilisede evvel ritüel dahi 95 yıl aradan bilahare 19 Eylül 2010’bile yapıldı. Seçkin sene ayine karışmak talip binlerce birey, kentteki otellerde ayırtma yaptırıyor. Yılda 1 zaman ritüel izni verilen kilisede düzenlilik gerekçesiyle 2015’ten sonra 3 yıl küşayiş sunulan ayinler, güvenlik sorunlarının çözülmesinin peşi sıra yeniden başladı. Akdamar Kilisesi’nde bu yıl 10’uncu ayine karı sahipliği yapılacak.

‘GENİŞ KATILIMLI OLACAK’Veriş haset yapılacak ritüel öncesi açıklamalarda kâin İl Hars ve Turizm Müdürü Erol Fikirli, önceki ayinin 2010 yılında yapıldığını hatırlatarak, “Münasebet haset yapılacak ayinin sunturlu ve problemsiz geçmesi üzere kül paydaşlarımızla birlikte görev dağılımları yapıldı. Alım Satım günü dahi ayin gerçekleştirilecek. temas aksaklığa mevki makaslamak üzere cemi tedbirleri aldık. Asayiş güçlerimizde alanın güvenliği açısından vacip tedbirleri aldılar. Umuyoruz ki bu yıl yapılacak 10’uncu ayinde seçkin arıza yaşanmadan sulh, dirlik ve yiğitlik içerisinde adamakıllı tıpkı ayin gerçekleşmiş peki. Bire Bir nöbet elan Van’dan dünyaya barışın, kardeşliğin, huzurun sembolü olan Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi’nden tekrar tıpkı Ermeni ayinine sülale sahipliği özne bire bir Van adına, o adamakıllı görüntüyü yüklemek istiyoruz” dedi.Pandemi nedeniyle geçmiş yıllarda sınırlı katılımın bahis konusu olduğunu ancak bu sene hiçbir sınırlamanın olmadığını belirten Beyinli, “Türkiye Ermeni Patriğinden 46 kişilik ayrımsız takım Van’a ati. Vatandaşlar da tek sınırlama yapmadan ayin gerçekleşecek. Otellerimizle yaptığımız görüşmelerde elden ritüel için mevrut Ermeni grupların olduğunu bize aktardılar. Ermeni vatandaşlarının istediği coşkuyla, heyecanla geçmesine etken olacağını düşünüyoruz. Degaje katılımlı ayrımsız Ermeni ayini gerçekleştirilecektir” diye niteleyerek konuştu.

Akdamar Adası’nın Van’de kebir turizm noktası olduğunu tamlayan Akil, “Van’a gelen insanların birinci önceliği Akdamar Abide Müzesi’dir. Bu sene eş ile eylülün önceki günleri yaptığımız sayım bilimi verilerinde Akdamar Anıt Müzesi, 160 binin üzerinde birey marifetiyle musahabe edilmiş ama genel tıpkı müze, harabelik yeri istatistiğine baktığımızda, 2019 yılı istatistiklerindeki 260 bini zaman tarihi itibarıyla aşmış bulunuyoruz. 2022 yılı Van için inşallah turizm açısından muhteşem tıpkısı dideban olduğunu söylemekte fayda var” dedi.Share: