Alevi Örgütlerinden, Hacı Bektaş Iye Dergâhına Yapacağı Musahabe Öncesi Erdoğan’a Çağrı: “Bu Ziyareti üstelik Içten Bulmuyoruz.

Alevi örgütleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hacı Bektaş Ege Dergahına yapacağı ziyarete ilişik, “Hüseyin Gazi Dergahında Alevilerin değerlerini hiçe sayan, Hünkar’ın portresine bile tahammül edemeyen ve takkadak pirlerimizin, analarımızın, babalarımızın oturabileceği öğün oturan Sayın Cumhurbaşkanı’nın deminden da Alevilerin anadan görme ağıl getirdiği ve tarihleri karar yâd etkinliklerine mütenavip tıpkısı aktiflik koyması kabul edilemez bir durumdur. Bu ziyareti birlikte Hüseyin Gazi Dergahı ziyaretinde olduğu kabil özden bulmuyoruz. Nöbet yakınken kararından dönmesini istiyoruz” açıklamasını yaptı. 15 Ağustos’ta Hacı Bektaş’ta kavuşum kararı kayran Alevi örgütleri, 16 Ağustos’ta bile ‘Dergahımızı İstiyoruz’ sloganıyla tutum yapacak.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Evkaf Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Rum Ekin Vakfı, Alevi Ekin Dernekleri, Pir Şehriyâr Abdal Ekin Derneği, 13 Ağustos’ta Hacı Bektaş Ege Dergahını mülakat edecek olan Reisicumhur Erdoğan’a zaman eş bir açıklamayla çağrıda bulundu. Alevi örgütlerinin yaptığı kayıtlı izah şöyle:

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN HÜSEYİN GAZİ DERGAHIMIZA YAPTIĞI ZİYARET ALEVİ KAMUOYUNDA VE UMUMI KAMUOYUNDA CİDDİ TARTIŞMALARA DEFA AÇMIŞTIR”

“30 Orak Ayı 2022 tarihinde Ankara’birlikte cemevlerimize yönelik saldırılar ile başlayan süreç, nitelik değiştirerek bitmeme etmektedir. Saldırının üst planı aydınlatılmadan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Dergahımıza yaptığı mülakat, Alevi kamuoyunda ve umumi kamuoyunda dokunaklı tartışmalara öğün açmıştır.

Dergahlarımızı, cemevlerimizi tanımayan ve anayasal güvence altına almamakta direnen, Alevilerin taleplerine kulaklarını kapatan, ayrımcı ve ayrıştırıcı politikalarını ısrarla sürdüren AKP hükümetinin başında bulunan Reisicumhur’nın demin da Alevilerin Hünkarı Hacı Bektaş Iye Dergahımızı 13 Ağustos 2022 tarihinde müzakere edeceği açıklanmıştır.

“ALEVİLERİN ANADAN GÖRME AYLA GETİRDİĞİ VE TARİHLERİ DEĞİŞMEYEN YÂD ETKİNLİKLERİNE ALTERNATİF BİR ETKİNLİK KOYMASI AKSEPTANS EDİLEMEZ BİR DURUMDUR”

Hüseyin Gazi Dergahında Alevilerin değerlerini hiçe sayan, Hünkar’ın portresine birlikte götürüm edemeyen ve takkadak pirlerimizin, analarımızın, babalarımızın oturabileceği öğün oturan Sayın Reisicumhur’nın şimdi bile Alevilerin geleneksel ağıl getirdiği ve tarihleri karar ihtifal etkinliklerine mütenavip bire bir aktiflik koyması kabul edilemez bire bir durumdur.

“MISIL YAKINKEN KARARINDAN DÖNMESİNİ İSTİYORUZ”

Bu açıdan bu ziyareti de Hüseyin Gazi Dergahı ziyaretinde olduğu üzere candan bulmuyoruz. Nöbet yakınken kararından dönmesini istiyoruz. Haddinden Fazla istiyorlarsa seçme sene 16-17 Ağustos tarihlerinde Hacı Bektaş Belediyesi ve Hars Bakanlığı yoluyla birleştirme edilen ve bu yıl ’59. Millî ve 33. Arsıulusal Hacı Bektaş Iye Ihtifal Etkinlikleri’ kapsamında yapılacak resmi protokol törenine katılabilirler. Bu anmaya gelirken dahi özellikle dergahlarımızın Alevilere devrini içeren kararı ve dile getirdiğimiz taleplerimizin somut çözümleri ile gelmelerini temenni ediyoruz.

“16 AĞUSTOS SAAT 11: 00’DE ÜÇ KOLDAN ‘DERGAHIMIZI İSTİYORUZ’ ŞİARIYLA YAPACAĞIMIZ YÜRÜYÜŞÜMÜZE KÜL CANLARIMIZI BEKLİYORUZ”

Alevi kurumları yerine, serencam süreçte yaşanan gelişmelerle alay malay, bakanlığın bilgisizlik ve Kerbela projelerini de görüşeceğimiz yabansı aynı güruh kararı aldık. Bu açıdan bilcümle Alevi kurumlarımızı, 15 Ağustos 2022 tarihinde saat 15: 00’te Hacı Bektaş’ta alışılmadık toplantıya çağırıyoruz. 16 Ağustos saat 11: 00’birlikte üç koldan ‘Dergahımızı İstiyoruz’ şiarıyla yapacağımız yürüyüşümüze tamam canlarımızı bekliyoruz.”

Share: