Alıcı önünde tansiyon yükseldi! Çavuşoğlu, PKK’ya verilen desteği savunan ABD’li mevkidaşına takkadak yanıt verdi

Göreve başladığından bu yana evvel resmi Türkiye ziyaretini gerçekleştiren ESIR Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, geri Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen bölgeleri musahabe etmesinin peşi sıra zaman temaslarda yatmak üzere Ankara’ya geldi. Blinken burada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile benzeri matbuat toplantısı düzenledi. Matbuat toplantısında KUL’nin terör örgütü PKK/ YPG’ye verdiği destek üzerinden düet beyninde gerginlik yaşandı.

“YAKIN İŞ BİRLİĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Tıpkısı gazetecinin Suriye konusunda KUL’nin yıldırı örgütü PKK/YPG verdiği desteği hatırlatarak “Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi amacıyla MEMLUK önümüzdeki dönemde neler yapacak?” sorusuna Blinken, “Biz Türkiye’nin güney sınırı ile ilişik adına güvenlik sorunlarını anlıyoruz. Umarım onlar bile bizim DEAŞ ile ilişik endişelerimizi anlıyordur. Burada (Türkiye ile) yakın iş birliğini sürdüreceğiz. Ama dakika itibariyle odağımız Suriye halkına arkalama üzerine.” dedi.

” HERHANGI BIR TIP TERÖR ÖRGÜTÜ İLE SAVAŞIM ETMEMİZ LAZIM”

Çavuşoğlu ise buna kıymet, “Biz bambaşka tıpkısı yıldırı örgütüne cebin seçkin terör örgütü ile işbirliği yapmanın yanlış olduğunu seçme ahit söylüyoruz. Ölümcül ayrımsız yazık olduğunu söylüyoruz. Bu yüzden DEAŞ ile mücadelede YPG’nin desteklenmesini akıllıca bulmuyoruz. PKK-YPG’nin DEAŞ ile mücadele ettiği iddiasının makul olmadığını seçme ahit kanıtladık. NATO adına her kalem terör örgütü ile uğraş etmemiz geçişsiz.” açıklamalarında bulundu.

Share: