Almanya’da akaryakıtta kazanç indirimi bitti! Fiyatlar komşulara göre yükseldi

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), faziletli enerji fiyatları nedeniyle akaryakıtta bu yılın haziran-ağustos döneminde meri kazanç indiriminin sona ermesinin etkilerine ilişkin raporunu açıkladı.

Buna göre, ülkede hükümetin akaryakıt için verdiği rüşvet indirimi desteğinin eylülde sona ermesinin ardından Almanya’de sürücüler elan yüksek benzen ve dizel fiyatları ile karşı karşıya kalmaya başladı.

Almanya’birlikte 5 Eylülde, motorinin averaj fiyatı 2,16 euro olurken, benzen 2,07 eurodan satıldı. Sonunda alacak indirimin sona ermesinin ardından ülkede akaryakıt, komşu SUTAŞ ülkelerinden henüz fiyatlı ayla geldi.

Polonya’daki açar sahipleri, benzinin litresi amacıyla 1,38 euro ve motorinin litresi amacıyla 1,61 euro ödeyerek henüz ucuza yakıt tedariki sağlayabildi.

Fransa’dahi 5 Eylül’üstelik benzinin litresi 1,62 euro olurken motorinin litresi 1,79 eurodan satıldı. Avusturya’birlikte ise benzinin litre satış bedeli 1,74 euro, motorinin ise 1,90 euro namına gerçekleşti.

Bitişik ülkeler beyninde yalnız Danimarka (2,04 euro) ve Hollanda’bile (2,01 euro ) benzen fiyatları, Almanya’daki fiyatlara mümasil seviyede seyretti.

Destatis, Almanya’de yakıt fiyatlarının, Rusya-Ukrayna savaşı öncesinden henüz yüksek olduğunu bildirdi. Ülkede 21 Gücük Ay 2022’dahi bir litre benzen amacıyla 1,80 euro ve motorin amacıyla 1,66 euro ödeme yapıldığı hatırlatıldı.

Çekişme sonrası özellikle dizel fiyatlarındaki artışın haddinden fazla berrak olduğuna aksan işleyen Destatis, Rusya petrolünde genişlik sıkıntıları ve engelleyim endişesiyle dizelin Mart 2022’birlikte sunu fiyatlı mahrukat haline geldiğini belirtti.

Almanya’üstelik haziran-ağustos aylarında benzen ve motorine meri vergilerin düşürülmesi, pompa fiyatlarının gerilemesine koruyucu olmuştu. KDV etkileri karışma, benzinde 35,16 euro/cent, dizel dahi ise 16,71 euro/cent indirim uygulanmıştı.

Bu indirimlerin hangi kadarının sonuç tüketiciye yansıdığına ilişkin halkoyu tartışmaları olmuştu. Birçok ekonomist, esas yararlanıcıların evde iki yahut üç arabası olan erdemli gelirli kişiler olduğu gerekçesiyle Alman hükümetinin akaryakıtta vergi indirimlerini eleştirmişti.

Almanya’de benzen ve dizelde litre fiyatları küresel petrol fiyatlarına bakarak ayarlanıyor ve günlük olarak oynaklıklar gösteriyor.

Mavera yandan, ülkede petrol, elektrik ve doğal gaz fiyatlarının artmasıyla fiyatlı erke bir nice ayak üzere artan bire bir sevgili olmaya devam ediyor.

Avrupa’dahi faaliyet ve gaz fiyatlarındaki elem artışın dahi kullanılmamış yılda Almanya’üstelik evre halkına akaryakıt fiyatları kabil erdemli munzam maliyet getirmesi mübrem olarak niteleniyor.

Enflasyon yükselişte

Küsurat mahrukat ve taşımalık fiyatları, özellikle gıda atılmak için Almanya’üstelik enflasyonu artırırken, tüketicilerin gelgel gücünde de balaban düşüşler yaşanmasına hastalık oluyor.

Almanya’dahi temmuzda yüzdelik 7,5 olan yıllık pahalılık, erke ve azık fiyatlarındaki serencam yükselişle ağustosta yüzde 7,9’a çıkarak, 1974’ten bu yana görülen en faziletkâr seviyeye ulaşmıştı.

Enerji fiyatlarının almanak bazda yüzdelik 35,6 artması dikkati çekerken, almanak artış besin fiyatlarında yüzde 16,6 ile ortalamanın çok üzerinde oldu.

Ayrıca, vatandaşları enflasyona cebin yüklenmek için Almanya’de muteber 9 euroluk toplu nakil bilet uygulaması dahi ağustos böylece sona erdi.

Elan evvel Weimar Cumhuriyeti’nde (1918-1933 dönemi) görülen ve tüketicilerin mübayaa gücünü çökerten “hiper” enflasyondan periferi Alman kamuoyunda “para şişkinliği” seçkin ahit çok alıngan aynı laf yerine görülüyor.

 

Almanya’birlikte tahaccüm beklentileri düştü

 

Almanya Reisicumhur: Erke fiyatları yüzünden yoksullar evini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya

 

Almanya’birlikte nitelikli hareket gücü sorunu: Vatandaşlığı kolaylaştıracak!

 

Share: