Almanya’da almanak pahalılık şubatta yüzdelik 8,7 oldu

Almanya’bile yıllık şişkinlik, şubatta beklentiler doğrultusunda yüzdelik 8,7 kendisine ölçüldü.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), karşılık artışlarına ilişkin gücük ay avangart verilerini açıkladı.

Buna göre, Almanya’üstelik ocakta yüzdelik 8,7 olan yıllık enflasyon, şubatta beklentiler dahilinde değiş göstermedi.

Almanya’da Mütemmim Bedel Endeksi (TÜFE) şubatta ayrımsız önceki aya bakarak ise yüzde 0,8 artma kaydetti.

Aynı dönemde enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 19,1 artması dikkati çekerken, yıllık çoğalma gıda fiyatlarında yüzdelik 21,8 ile ortalamanın üstünde gerçekleşti. Hizmetlerdeki çoğalma ise yüzde 4,7 oldu.

AB ağır ezgi TÜFE da şubatta aylık bazda yüzdelik 1 ve almanak bazda yüzdelik 9,3 yükseldi.

Destatis açıklamasında, Rusya- Ukrayna savaşının başlamasından beri hele enerji ve azık fiyatlarının gözle görülür şekilde arttığı ve bunun üstelik pahalılık üzerinde eke bire bir etkiye sahip olduğu belirtildi.

Öte yandan, ECB’nin repo artırımları üzerine ne büyüklüğünde ileri gideceği ve ne hızda ilerleyeceğini pahalılık görünümü belirleyecek.

Avro Bölgesi için küçük ay ayına ait para şişkinliği verileri ferda açıklanacak.

Bu arada, Ekü Bölgesinin ikinci büyük ekonomisi Fransa’de ise ocakta yüzdelik 7 olan para şişkinliği şubatta yüzde 7,2’ye yükselerek beklentileri aştı.

ECB, beş altı kamer içre temel getiri oranlarını 5 kere artırırken, finansal piyasalarda belirleyici olan yatırım getiri oranı şu anda yüzde 2,5 seviyesinde bulunuyor.

ECB başkanı Christine Lagarde, mart ortasında gerçekleştirilecek toplantı üzere yüzdelik 8,6 olan enflasyonu ayn önüne alarak 50 baz puanlık benzeri getiri artışı öngörmüştü.

Share: