AMASYA’DA TRAFİK EKİPLERİNDEN KIŞ LASTİĞİ DENETİMİ

AMASYA’da Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Fal Büro Müdürlüğü ekipleri, şita lastiği kullanma zorunluluğunun başlamasıyla araçlara müteveccih denetim gerçekleştirdi.

Türkiye genelinde ticari vesait üzere zorunlu şita lastiği uygulaması bugün başladı. Amasya Itimat Müdürlüğü Gidiş Geliş Tescil Fal Büro Müdürlüğü ekipleri Suluova uygulama noktasında şehirlerarası denge ve eğreti taşımacılığı yapılan araçlara müteveccih şita lastiği denetimi yaptı. Gidiş Geliş ekipleri, kış mevsimiyle gelişigüzel kar, yağmur ve buzlanma gibi çekicilik koşulları dolayısıyla ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı düzenlenen denetimde, durdurulan ticari araçlarda sargaç kontrolü ve kış lastiklerinin diş kalınlığı ölçümlerini yaptı. Gidiş Geliş kuralları ve fert güvenliği konusunda dahi sürücüleri bilgilendiren ekipler, kurallara yaraşmayan sürücülere 1152 TL cezai muamele uygulanırken, denetimlerin aralıksız sürdürüleceği belirtildi.Gidiş Geliş ekiplerinin bilgilendirdiği ticari vasıta sürücüsü Ahmet Topaloğlu, ‘Şita lastiği malum kış şartlarında uyulması müstelzim gerçek bire bir kalça. Yani bizde temelli yollarda olduğumuz üzere özge şoför arkadaşların da bu kurala uymasını temenni ederim’ dedi. Şita lastiği kuralına uymaları üzerine sürücülere seslenen minibüs sürücüsü Erdal Sağlıklı ise, ?Akşama kadar şoför arkadaşlara sesleniyorum, yollardayız hepimiz. Makro olan karşımızdakinin ve kendimizin fert güvenliği. Bulaşıcı taşıyoruz, yük taşıyoruz. Ehemmiyet gösterirseler çokça seviniriz bağımlı kim? diyerek konuştu. Şita lastiği kullanmanın gidiş geliş kazalarını önlemede balaban ayrımsız etkiye cemaat olduğunu kaydeden Amasya Güvenlik Müdürlüğü Gidiş Geliş Tescil ve Fal Büro Başöğretmen Vekili Burak Davşan, ‘Gidiş Geliş güvenliğindeki başarının ve istikrarın bitmeme ettirilmesi ve ülkemizdeki trafik güvenliğindeki başarının artırılması amacıyla hedeflerimize müteveccih adına hazırlanan karayolları trafik güvenlik izleme belgesi ve karayolları gidiş geliş güvenlik izlem planı hedefleri kapsamında alelhusus sezon şartları bile dikkate alınarak vatandaşlarımıza kış aylarında dirlik ve büzük içerisinde yolculuklarını yapması, gidiş geliş kazalarında meydana mevrut ahiret yolculuğu ve yaralanmaların yer uzuv indirilmesi maksadıyla Valimiz Sayın Mustafa Masatlı’nın başkanlığında yapılan toplantıda ticari amaçla angarya ve palyatif haiz araçlara müteveccih 1 Aralık, 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği mecburi ayla getirilmiştir. Bizde bu kapsamda zaman ilimizin girişinde uygulamalara başlıyoruz. Seçkin ne kadar çabucak dara ve eğreti haiz araçlara ıztırar olsa birlikte 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda şita lastiğinin yolda tutunmayı artırdığı, trafik kazalarının önlenmesinde iri bire bir etkisi olduğunu görmekteyiz. Sadece dara ve arızi haiz araçlarda değil, hususi namına tescil edilmiş komütatör kullanan vatandaşlarımızın bile şita lastiği kullanmasını önermekteyiz.’ İfadelerini kullandı.

Trafik kuralları ve duygusal güvenliği konusunda da sürücüleri bilgilendiren ekipler, kurallara münasebetsiz sürücülere 1152 TL cezai işlem uygulanırken, denetimlerin mütemadi sürdürüleceği belirtildi.

Share: