Ankara haberleri: Ankara merkezli 5 ilde ‘Narkopara’ operasyonu: 37 denetleme

Ankara merkezli 5 ilde ‘Narkopara’ operasyonu: 37 gözaltı

ANKARA merkezli 5 ilde planlı ‘Narkopara’ operasyonunda, düzme servet ile mızrap özellik ticareti yaptığı belirlenen 37 kaknem, gözaltına alındı. Şüphelilerin, telefon dinlemelerinde yakalanmamak için şifreli ülfet yaptıkları ve eroine ‘Erol amca’, metamfetamine ‘Metin amca’ dedikleri belirlendi.

İl Güven Müdürlüğü Finansal Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, yapmacıklı servet ile esrar yön ticareti yaptığı belirlenen cürüm örgütünü takibe aldı. Polisin 6 aylık ustalık ve fiziki takibi sonucu Ankara merkezli İstanbul, Yozgat, Çankırı ve Hatay’üstelik 200 personelin katılımıyla 57 şüpheliye yönelik senkronik ameliyat düzenlendi. Operasyonlarda 37 şüpheli, gözaltına alınırken, değişik şüphelilerin yakalanmasına müteveccih çalışmaların bitmeme ettiği belirtildi. Mavera yandan şüphelilere ilgilendiren adreslerde yapılan aramalarda; 21 bin 500 teklik düzme kâğıt para, 10 gram kokain, 47,6 gram metamfetamin, 23,4 gram beyaz, 20 gram kötü, 200 şişe cali ve kaçak viski, ruhsatsız av tüfeği ve çokça sayıda fişek ve 32 sentetik hap ele geçirildi. Yapılan incelemede ise şüphelilerin sosyal iletişim araçları platformlarından yapmacıklı mülk ile telefon, tablet, bilgisayar üzere elektronik kayıt alışverişi yaptığı ve maden kullananlara konu satışından sonradan servet üstü adına yapmacıklı banknotlar verdiği belirleme edildi.

UYUŞTURUCULARA ARIZI İSİM VERMİŞLER

Şüphelilerin antrparantez telefon dinlemelerine yakalanmamak amacıyla şifreli konuşma yaptıkları ve eroine ‘Erol amca’, metamfetamine ‘Metin amca’, sentetik haplardan Lyrica’evet ‘Leyla abla’, Smyra’ya ‘Sam amca’ dedikleri belirlendi. Şüphelilerin, maden satıcılarına ödeyecekleri paraları da ‘borç’ yerine ifade ettikleri ve ‘torbacı’ların, yakalanmamak amacıyla sattıkları uyuşturucuları kendi evlerinde ya de emin belirledikleri kullanılmayan binalarda kullandırdıkları belirleme edildi. Şüphelilerin, konu kullananları özendirmek için değişik uyuşturucuları tattırdıkları, alelhusus beyaz amacıyla ‘aşı yapma’ tabirini kullandıkları ve kullanıcıların metal parası bulabilmek amacıyla hırsızlık özellikle atılmak için birçok farklı suça karıştıkları belirlendi.Share: