Antalya domestik haberi… Gastronominin Kalbi Antalya’da Atmaya Bitmeme Ediyor

Antalya’da gastronomi coşkusu parçalanmamış hızıyla devam ediyor. Resmi açılışı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcü eliyle yapılan I. Arsıulusal Food Fest Antalya, ünlü ve Michelin boş şeflerin şovlarına, panellere, söyleşilere ve konserlere ev sahipliği yapıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin aile sahipliğinde gerçekleşen I. Arsıulusal Food Fest Antalya, bitmeme ediyor.

Domestik gıdaya topluluk geçmek için, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Domestik Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla düzenlenen curcuna birbirinden mülevven etkinliğe sahne oluyor. Arsıulusal Food Fest Antalya’da dünyadan ve Türkiye’den birbirinden ünlü Michelin belirtik şefler, gurmeler, gastronomi ve turizm yazarları, sektörün değişik alanlarındaki profesyonelleri, yeme içme sektöründeki işletmeciler benzeri araya geliyor.

RÜESA PANEL VE SÖYLEŞİDE KONUŞTU

Arsıulusal curcuna, 23 Eylül’de Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcü’in resmi açılışı yapmasının arkası sıra “Şehirlerin Gastronomi Zenginliğini Dolay Plana Çıkaracak Tanıtım Çalışmaları” antetli panele sülale sahipliği yaptı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın hatip adına katıldığı panelin peşi sıra metin çok değişik başlıkta açik oturum ve konuşma gerçekleştirildi.

GASTRONOMİYE IŞIK TUTAN SOHBETLER

Ceyda Düvenci’nin sunumuyla Antalya Mutfağı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık’ın sunduğu Iz Örgütlerinin Domestik Yemeklere ve Tarıma Bakış Açısı, Dilara Koçak’ın konuk olduğu Sürdürülebilir Yaşam üzere Sürdürülebilir Beslenme, Moderatörlüğünü Gökmen Sözen’in yaptığı ülkemizin yetişkin turizm temsilcilerinin katıldığı STK’ların Sürdürülebilir Turizm ve Gastronomi Politikaları, Sahrap Soysal’ın mihman olduğu Coğrafi İşaretli Tavşan Yüreği Zeytinli Tarifler ve gastronomi sektörünün önde gelen isimlerinin tıpkısı araya geldiği Şeflerin Yerli Mutfağın Tanıtımında Etkisi başlıklı siyasal ve söyleşiler gastronomi, turizm ve iktisat dünyasına ışık tuttu.

MICHELIN YILDIZLI ŞEFLERDEN ŞOVLAR VE KONSERLER

Acun çapında maruf René Frank, Merlin Labron-Johnson kabilinden dirayetli şeflerin yaptığı workshop’ar festivalin geçmiş gününe ayrı tıpkısı vasıf kattı. Ünlü şeflerin şovları konuklar eliyle samimi izlendi ve büyük tabiat topladı. Karaalioğlu Parkı ortamında kurulan festival alanı ziyaretçilerle dolarken, zevk tutkunları Antalya’nın domestik ürünlerinin kayran aldığı stantlardaki farklı lezzetlerin tadına baktı.

TUĞBA YURT’TAN KONSER

Akşam saatlerinde ise ünlü şarkıcı Tuğba Yurt’un verdiği konserle gastronomi coşkusu cemi Antalya’yı sardı. Konseri izleyen konuklar ve Antalyalı yurttaşlar şarkılara zevcelik yazar, canlılık meşgul saatler geçirdi.

IŞIN YAĞIZ KONSERİ

Festivalin ikinci haset dolaşma süresince panel, görüşme ve workshoplar ile devam edecek. Luigi Taglienti Joann Artieda, Arda Türkmen, Jeno Rácz, Rui Silvestre, Şeyda Dikmen Öğdük, Mine Ataman, Amaç Atay, Mal Akkor, Nursel Olmuş, Beyhan Kadayıfçı, Misyon Yanardağ Tevazulu kabil adlı isimlerin katılacağı workshop ve söyleşilerin ardından akşam ezanı sanatkâr Işın Karaca’nın konseriyle curcuna coşkusu doruğa ulaşacak.

DÜNYA ŞEFLERİ SAKLI LEZZETLERİN İZİNDE

Festivalin serencam haset (25 Eylül Alım Satım) ise İpek Kozasından Portkal Çiçeği Broşu Yapımı etkinliğinin yanı sıra bölüm boyunca ünlü lider Danilo Zana, Joe Barza, Tuncay Gülcü, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Jaime David Rodriguez Camacho, Pere Planagumà Sala, Elif Korkmazel, Türev Uludağ ile workshoplar, haddinden fazla sayıda panel ve söyleşi düzenlenecek. I. Arsıulusal Food Fest Antalya, akşam saatlerinde düzenlenecek Akustik Konser ile sona erecek.Share: