Antalya haberi | 1. Food Fest Antalya Dünya Gastronomisine Kapılarını Açtı

Yerli gıdaya ve sürdürülebilir tarıma sahip çıkmanın önemini vurgulamak için Antalya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla planlı I. Uluslararası Food Fest Antalya hararetli bire bir törenle kapılarını açtı. Festivalin açılışında mütekellim Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, “Arsıulusal Gastronomi Festivalimizle şehrimizin Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfağı ile harmanlayarak mutfak kültürümüzü dünya arenasında adalet ettiği noktaya ilam etmek amacıyla kocaman bir etap atıyoruz” dedi.

Evcil gıdaya topluluk geçmek üzere, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Domestik Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen I. Arsıulusal Food Fest Antalya, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından mevrut konuklarına kapılarını açtı. “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla gerçekleşen arsıulusal festival, Antalya Karaalioğlu Parkı’nda planlı resmi açılış töreniyle başladı. Merasim öncesi Başkan Böcü ve mihman şehremaneti başkanları, curcuna kapsamında Karaalioğlu Parkı’nda kurulan Antalya lezzetlerinin tanıtıldığı stantları gezdi.

Sunuculuğunu Ceyda Düvenci’nin yaptığı törene, Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, İYİ Öğür Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Çekişme, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, İYİ Tümen İl Başkanı Mehmet Başaran, İlçe belediye başkanları, göz başkanları, STK ve cemiyet yöneticileri, sıkıntılı içi ve elverişsiz dışından ünlü şefler ve çokça sayıda Antalyalı katıldı.

“AŞ DAMI KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITACAĞIZ”

Büyükşehir Şehremini Muhittin Haşere, açılışta yaptığı konuşmada, Food Fest Antalya’nın hem Türkiye hem Antalya için kültürel ve konuşu açıdan haddinden fazla şişman ehemmiyet taşıdığını belirterek, “Bugün Antalya’mız için çok yetişkin tıpkısı periyot. Denizi, doğası, mavisi, yeşili ve eşsiz güzellikleriyle dünyanın ayn bebeği, turizmin ve tarımın başkenti olan Antalya’mızın kültür ve sanatın de başkenti olması uğrunda hedeflerimizi yegâne yegâne gerçekleştiriyoruz. Bu sene ilkini düzenlediğimiz Uluslararası Gastronomi Festivalimizde şehrimizin Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfağı ile harmanlayarak aş damı kültürümüzü  acun arenasında adalet ettiği noktaya beyan etmek amacıyla balaban tıpkısı aşama atıyoruz” dedi.

Antalya’nın yerli mahsulleri, zengin gastronomisi, on beşe ulaşan coğrafi işaretli ürünü, natürel ve kültürel zenginlikleri ile balaban tıpkı hazine olduğunun altını çizen Başkan Haşere, “Antalya’mızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği kabil dünyanın yeryüzü iyice şehri eden bile taşıdığı bu değerlerdir. Şehrimize kazandırdığımız arsıulusal gastronomi festivali ile devlet ekonomisine, turizme ve üretime eklenmiş değer sağlıyoruz” diyerek konuştu.

“MUTFAĞIMIZIN ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRACAĞIZ”

Artağan topraklara sülale sahipliği fail Antalya’nın göveri yemiş üretimi ve çarliston marka altı seracılık faaliyetleriyle bile bir numara tam olduğunu vurgulayan Başkan Muhittin Böcü, şunları söyledi:

“Bambaşka yerde tadamadığınız lezzetlere sahip olan adamakıllı şehrimiz;  bundan sonra gastronomi alanında üstelik yerine yakışır benzeri yerde olacak. Zira tığ Antalya’mızın her şeyin sunma iyisine, en güzeline layık olduğuna inanıyoruz. ‘Antalya’dan dünyaya’ temasıyla düzenlediğimiz Uluslararası Gastronomi Festivali’nde dünyadan ve Türkiye’den birbirinden adlı Mişelin vazıh şeflerimizi, gurmelerimizi, gastronomi ve turizm yazarlarımızı, sektörün ayrımlı alanlarındaki profesyonellerimizi, yiyecek içmece sektöründeki değerli işletmecileri Antalya’mızda buluşturuyoruz. Üç bölüm boyunca sürecek olan festivalimizde, hep birlikte özenle mücehhez birbirinden hususi sofraları paylaşacağız. Bugün, yerli ürünlerimize topluluk balkon, geleceğe miras terk günüdür.”

Komutan Haşere, konuşmasının böylecene festivalin gerçekleşmesine ulama koyan Antalya’daki kamu hava ve kuruluşlara biricik yegâne teşekkür etti.

FARKLI AÇILIŞ

Başbuğ Muhittin Böcü ve festivalin konukları kurdele koymak hesabına gastronomi festivaline yerinde benzeri küşat gerçekleştirdi. Konuklar, Antalya’nın coğrafi işaret almış lezzetleri; Antalya Piyazı, Antalya Serpme Ağ Böreği, Antalya Paça Çorbası, Alanya Hülüklü Çorbası, Antalya Kakavan Tatlısı, Antalya Narenç Kabuğu Reçeli, Alanya Avakadosu, Alanya Muzu, Finike Portakalı, Manavgat Kızıl Susamı, Antalya Tavşan Yüreği Zeytini, Alanya Yenidünyası, Korkuteli Karyağdı Armudu ve Antalya Bergamut Kabuğu Reçelinin ortamında bulunduğu sokum tabaklarının kapağını açarak festivalin açılışını yaptı.

BELEDİYE BAŞKANLARINI BULUŞTURAN PANEL

Festivalin açılışının peşi sıra içimli mutfaklarıyla öne sâdır Antalya, Hatay ve Adana Büyükşehir Uray Başkanları’nın katıldığı “Şehirlerin Gastronomi Zenginliğini Dolay Plana Çıkaracak Lansman Çalışmaları” konulu panel gerçekleştirildi.

Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan Antalya Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Haşere, Büyükşehir Belediyesi kendisine tarıma balaban ehemmiyet verdiklerini ve tarım ile gastronomiyi birleştirmek üzere faaliyet yapacaklarını belirterek, “Bu kapsamda haddinden fazla sayıda kooperatifleri destekliyoruz. Yerelden kalkınma anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayvancılık, arıcılık, köye dolaşma projelerimizle çiftçimize, üreticimize bindi oluyoruz. Sulama kooperatiflerine erke desteği sağlıyoruz. Birçok konuda üç dolaşma süresince düzenlenecek açık oturum ve söyleşilerle düşünüm alışverişi yapacağız. Önerileri alacağız” dedi.

“ZENGİNLİĞİMİZİ DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ”

2017 yılından itibaren UNESCO Gastronomi şehri unvanını düz Hatay’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Çekişme ise Hatay’ın acun gastronomi şehri olması amacında yapılan çalışmaları anlattı. 13 ayrı uygarlık, 23 ayrımlı kültürün yaşadığı Hatay’ın bu değerleri ve birikimlerini dolay plana çıkarmaya çalıştıklarını belirten Başbuğ Çekişme, “Hatay’ın bellik değerini artırmaya hız ettik. 2010 yılında çalışmalara başladık ve 2017 Ilk Teşrin ayında dünyanın 26. Gastronomi şehri olduk” dedi.

Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar ise her ilin kendine has lezzetleri ve zengin mutfağı olduğuna ilgi çekerek, “Belediye başkanlarına sakıt bu zenginlikleri dünyaya tanıtmak. Tanıttığımız takdirde turizm faaliyetlerimizin elan üstelik tezyit etmek olanaklı. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz” diyerek konuştu.

EVCIL LEZZETLERLE MICHELIN YILDIZLI ŞOVLAR

Festivalin ikinci günü (24 Ilkgüz Cumartesi), Antalya Coğrafi İşaretli Tavşan Yüreği Zeytin Hasadı etkinliğiyle başlayacak. Zeytinpark’ta gerçekleşecek zeytin hasadının arkası sıra gün süresince açık oturum, söyleşi ve workshop’lar bitmeme edecek. Luigi Taglienti Joann Artieda, Ardıl Türkmen, Jeno Rácz, Rui Silvestre, Şeyda Dikmen Öğdük, Mine Ataman, Misyon Atay, Vücut Nârıbeyza, Nursel Olmuş, Beyhan Kadayıfçı, Erek Volkan Uysal gibi ünlü isimlerin katılacağı workshop ve söyleşilerin arkası sıra akşam sanatçı Işın Karaca’nın konseriyle curcuna coşkusu doruğa ulaşacak.

LEZZET, KARDEŞ KARDEŞ VE EĞLENCE BİR ARADA

Festivalin son günü (25 Ilkgüz Alışveriş) ise İpek Kozasından Portkal Çiçeği Broşu Yapımı etkinliğinin yanında dönme süresince ünlü önder Danilo Zana, Joe Barza, Tuncay Gülcü, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Jaime David Rodriguez Camacho, Pere Planagumà Sala, Elif Korkmazel, Türev Uludağ ile workshop’lar, çok sayıda panel ve görüşme düzenlenecek. I. Arsıulusal Food Fest Antalya, akşam saatlerinde düzenlenecek Yankı Bilimi Konser ile sona erecek.

PANELLER IŞIK TUTACAK

Festival boyunca, seçme biri alanında ehlivukuf isimlerin katılımıyla Saf Ekincilik, Kalifiye Ekincilik, Sürdürülebilir Gastronomi, Şeflerin Domestik Mutfağın Tanıtımında Etkisi, STK’ların Turizm Gastronomisinde Faal Rolü, Geleceğin Gıdalarında Ilkbahar Madenciliği, Antalya Otellerinin Gastronomideki Başarısı, Biyoçeşitliliğin Şefler için Önemi, Antalya’nın Gastronomi Turizmindeki Payı kabil panellerde sektöre çerağ tutaç takatli haddinden fazla bahis ele alınacak.Share: