Antika altı üretim üssü Antalya’da, 2022-2023 nakız sezonu açıldı

Türkiye’nin sunu cesim antika şeş istihsal merkezi Antalya’dahi, Büyükşehir Belediyesi Gözyaşı Sebze ve Ürün Toptancı Çözme’inde 2022-2023 sezonu dualarla açıldı. Türkiye’nin acayip altı üretiminin yüzdelik 67’sinin Antalya’dan karşılandığını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, “Bunun kıymetini bilmeliyiz” dedi.

Hal kompleksi süresince gerçekleştirilen küşat programında mütekellim Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcü, 19 ilçe ve 913 mahallede kimseyi ötekileştirmeden vatandaşların dertlerine çare üzere yola çıktıklarını hatırlattı.

Pandemi sürecinde Antalya’nın turizminin ve tarımım kısa sürede toparlandığını rapor fail Başbuğ Böcek, “Ülke ekonomisine sektörün katkısı fazla olmuştur. Köle bire bir Kovid geçirdim. Ilk Allah’ın sonradan sağlık çalışanların yardımı ve dualarla, yıkılmadık ayaktayız metin. Allah’ım ağababa bu ikinci canı verdi. Bütün vatandaşlarımızın herkesin emrinde doğmak sakır sakır demeden çalışmak boynumun borcudur” diye niteleyerek konuştu.

“Uray olarak bindi veriyoruz”

Dünyaya Antalya’dan sebze ürün ihracatında şanlı tıpkı noktada olduklarını hatırlatan Başbuğ Haşere, ” Yüzde 67 ile tekrar örtü altı göveri üretiminde geçmiş sıradayız. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Biz tek ahit ne siyasi nede aynı gelecek kaygısıyla dönemi istirdat amacıyla bire bir istişare yapmadım. Büyükşehir belediyesi adına yerelden kalkınmayla ilgilendiren sulama kooperatifi, GES ve sayısal tarımla ilgilendiren katkılar yapıyoruz. Fide dağıtımı yapıyoruz, efsanevi desteği veriyoruz. Sulama kooperatif sayımız 51’di şimdi 55’e ulaştırıyoruz. Büyükşehir namına 51 sulama kooperatifin erke giderinin yüzdelik 80’ini karşılıyoruz. 51 sulama kooperatifinin yüzde 80 enerji parasını ödüyoruz, ödemeye devam edeceğiz” dedi.

“Önlemler alınacak”

Eskimemiş dönemde hal noktasında de üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydeden Başbuğ Muhittin Böcü, “Halimiz iş hacmiyle evvel tam, İstanbul ikinci tam meydan alıyor. Önümüzdeki süreçte tığ Antalya’dahi tüm hallerimizi müşteri sistemiyle donatıyoruz. Hallerdeki düzenlilik olaylarının önüne bütün alay malay geçeceğiz. Nakız sezonunun artımlı ve verimli konuşu olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Çiftçinin ayakta kalmasının önemi”

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, sebze meyvenin haddinden fazla muhteşem olduğunu ve üretimden tüketime kadar bir zinciri oluşturduklarını tabir etti. Bu halka içinde üreticinin haddinden fazla balaban olduğuna değinen Tavşan, “Istihsal olmadan bu işi aylamak gibi değil. Onların kıymetini düşünülerek, ayakta kalmalarını mutlak sağlamalıyız. Girdi maliyetleri akıbet yıllarda bati şekilde artıyor. Bu maliyetler müstahsil amacıyla yatırım amacıyla muhteşem ayrımsız risk oluşturuyor. Buna bir umar bulmamız gerekir. Bizim önerimiz belirlenen ürünlerde banko aya fiyatına eş şekilde maliyet fazlalık kar marjı ile orayı sağlama almak gerekir. Sonrasında borsa fiyatlarından yararlanma edebilerek bu işin sürdürmelerini sağlamamız gerekir” dedi.

“Karşılık farkı”

Gündemdeki istihsal ile istihlak beyninde karşılık farklılığına de değinen Tavşan, ” Herhangi Bir nedense bunun benzeri kısmı doğru aynı kısmı abartılı bire bir şekilde çok çok gündemde tutuluyor. Bunun amacıyla önerimiz muhakkak ayrımsız takip sisteminin oluşması, üretimden tüketime kadar. Bizim mesleğimiz benzeri kanunla yapılıyor. Ondan yağlık takip sistemiyle kitap nereden geliyor, nereye gidiyor, kim alıyor, kim satıyor, makul ürünlerin fotoğrafını ortaya koymalıyız. Bunu yapmalıyız kim tartışmalar sona ersin. Katiyen standartların sağlanması gerekir. Neti kıyas ettiğimizi bilmeliyiz. Antalya’nın domatesi çok gür amma değme kavuşum domatesi ayrımsız değil, kat sayı yerine veriyorum. Bunun ihtimal esası coğrafi coğrafi işaret amma onu sağlayamasak ta lehçe tescilli markayı hem üreticinin hem tüccarların istifade edeceği şekilde ortaya koymalıyız” ifadelerine meydan verdi.

Hallerin üretim ile istihlak arasındaki çakışmayı sağlayarak akıllıcasına fiyatın oluşmasını sağladığını nâkil Tavşan, hal dışında bu işin fiyatının oluşması yarınlarda herkese engel vereceğini belirtti.

Antalya Toptancı Nakız Gözyaşı Sebze Semere Komisyoncular Topluluk Başkanı Hasan Uca Yılmaz, Antalya’nın turizmin beraberinde tarımında başkenti olduğunun altını çizdi. Antalya’nın mevki tarımın sunu önemli irsal ve dalavere merkezlerinden olduğunu tabir fail Yılmaz, “Halimiz, Balkanların, Avrupa ve Rusya’nın ilişki ihtiyacını gören mevki ekonomisini döviz sağlayıcı genişlik şişman müstahsil halidir” dedi.

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, ülkenin kalkınmasının temelinde tarımın yattığını belirterek, çiftçinin desteklenmesinin majör olduğunun altını çizdi.

Programa; Başkan Muhittin Haşere’in birlikte, Antalya Tecim ve Uran Odası(ATSO)Başkanı Mehabetli Baharat, Antalya Tecim Borsası(ATB) Başkanı Ulu Ilkbahar, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(AESOB) Başkanı Adlıhan Öz, politik partilerin toprak başkanları, komisyoncular ve çokça sayıda üretici katıldı. – ANTALYA

Share: