Araba fiyatına alıcı buluyorlar! Kangal köpekleri, 750 bin liraya satılıyor

Dünyanın sunu gani himaye köpeklerinden olan ve ünü Türkiye sınırını aşan ilkin Kangal atılmak üzere bozulmamış soy köpekler Erzincan’da Güreşçi Kangal Kapik Çiftliği’nde yetiştiriliyor. Avrupa ülkelerinden de rica gören saf soy köpeklerin bazılarının fiyatı ikinci halk araba fiyatını geçiyor. Zihayat yapıları, 25 kilometreye büyüklüğünde rüyet yetenekleri ve 2 kilometreye büyüklüğünde işaret ahiz özelikleri ile Dünya’nın arz gür koruma köpeklerinden olan Kangallar heybeti ve fiyatlarıyla adından bayram ettiriyor.

80 BİN DOLARA ALICISI VAR

Adeta dosta çekinmezlik düşmana içtinap etmek salan Kangal köpekleri yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da müşteri buluyor. Ev dışından 80 bin dolara kadar alıcısı olan Kangal köpekleri yurtiçinde da 750 bin liraya kadar satılabiliyor. Erzincan’dahi bozulmamış soy kangal cinsi köpeklerin yetiştirildiği Pehlivan Kangal Kapik Çiftliğindeki hayvan bilimi daraç dışından temenni görüyor. Düşkünlük konusunda köpek beslemeye başlayan Enes Sarıçiçek, şimdi kurduğu çiftlikte bozulmamış soy kangal cinsi köpekler yetiştiriyor.

KÖPEKLER HER PERIYOT ÖZEL KENDISINE BAKILIYOR

Pehlivan Kangal Kapik Çiftliği sahibi Enes Sarıçiçek çiftlikte kâin köpeklerin atalarının angın oluğunu belirterek, “Burada 25 çıngı köpeğimiz var. Kâffesi soylu. Atası, dedesi bilinen köpekler. Burada üretim yapıyoruz. İyi soyların ortaya çıkması için uğraşıyoruz. Seçme periyot hayvanların yemeklerini pişiriyoruz. Çiğ et vermiyoruz. Bakımlarını ahenktar bire bir şekilde baytar hekim kontrolünde yapıyoruz. Murat haddinden fazla görüyoruz. Özellikle pandemiden sonra hayvanlara kâm çokça arttı. Iri köpekleri artık seviyoruz, elan de bağlam çekiyor. Hevesli namina 4 yıldır uğraşıyoruz. Gelişigüzel ilden gelen köpeklerimiz var. Nevşehir’den, Kırıkkale’den, Sivas’tan, Kayseri’den, Ankara’dan, Balıkesir’den gelen köpeklerimiz var” dedi.

ÖĞRENCİLER DAHI ÇİFTLİĞİ ZİYARET EDİYOR

Köpek çiftliğini öğrencileri ile alay malay gezmeye mevrut Tercan İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Emrah Ateş ise çocuklara hayvan sevgisini ilkah etmek amacıyla bu çiftliği yeğleme ettiğini söyleyerek, “Öğrencilerle alay malay Erzincan’de benzeri paradigma yolculuk yaptık. Mütenevvi okullarda hem okulları tanıttık hem birlikte füru eğlensin motive edelim diye. Yolculuk planımızın içerisinde zaman Pehlivan Kangal Çiftliği’ne vurmak birlikte vardı. Henüz önceden birlikte buranın ismini duymuştuk. Ben öğrencilerime elimden geldiği kadar hayvan sevgisini aşılamaya çalışıyorum. Çocuklara merhameti etkilemek hesabına öğreteceğimiz önce konularda bire bir tanesi hayvan sevgisi. Burada bile arkadaşlarımız böyle iyice köpek soylarını bire bir araya getirmişler. Sıhhatli olsunlar bizlere birlikte koruyucu oldular. Türkiye’de meşhur olan kapik cinslerini gösterdik çocuklara. Fena Hâlde bire bir gün geçirdik” diyerek konuştu.

Çiftlikteki köpekler bilgili cüsseleri ile herkesin dikkatini çekerken, patilerinin üzerinde ayağa koruyucu köpeklerin boyu sahibini dahi aşıyor. Türkiye’birlikte değişik illerden getirilerek bakımları titizce yapılan köpeklerin her biri değişik özelliğe ehil. Günlük bakımları yapılan, afiyet kontrollerinden geçirilen köpekler çiftlikte özel adina yetiştiriliyor.

Share: