Aracını düzeltmek amacıyla depremzedenin 12 bin TL’sini düz şahıs, ortadan kayboldu

7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin vurduğu Adıyaman’dan Kayseri’ye mevrut depremzede Bozan Öztürk’ün aracını restore etmek için verdiği şirketin ortağı olduğu argüman edilen zat, 12 bin TL’yi aldıktan sonradan ortadan kayboldu. Tüketiciler Birliği Umumi Başkanı Mahmut Şahin, depremzedeye kimsenin ehil çıkmadığını dile getirerek, “Burada hangi esnaf odaları, ne oto sanatkarlar odası hangi bile ticaret odası buna ehil çıkmadı. “Bizim odamızın üyesi değil” diyorlar. Bu koca bu şehirde tecim yapıyor. Bu sanayide esnaflık yapıyor. Bu büyüklüğünde başı yersiz mu? Bu odalar vakit kaybetmeden kesenek almak için mi var” diyerek reaksiyon gösterdi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Adıyaman’dan Kayseri’ye gelen Bozan Öztürk, sarsıntı bölgesinde kötülük gören aracını onarım yol açmak amacıyla sanayide tıpkı esnafa gitti. İlk ilkin aracının 8 bin TL masrafı olduğunu öğrenen Öztürk, dükkanın ortağı olduğunu söyleyen şahsın yerine 8 bin TL gönderdi. Pazartesi günü aracı doğrulama almak üzere revan ve “4 bin TL elan ödeme” gerekiyor diyen bire bir şahsın hesabına parayı gönderen depremzede Bozan Öztürk, toplamda 12 bin TL ücret ödedi. Aracını konfirmasyon aldıktan kısa ayrımsız süre sonraları sorunun bitmeme ettiğini gören Öztürk, gittiği dükkanda hayatını şokunu yaşadı. İddiaya göre dükkan sahibi, Öztürk’ün parayı gönderdiği şahsı tanımadığını, kendisinin bu işlemle alakasını olmadığını söyledi.

Neye uğradığını şaşıran Bozan Öztürk, yaşadığı olayı anlatarak, “Zelzele bölgesi olan Adıyaman’dan Kayseri’ye geldim. Buraya geldiğimizde babam ara bulucu sanayide aynı onarımcı arkadaşa götürmüş ve bırakmış. İlk etapta bana 8 bin TL kadar bire bir masrafın olduğu söylendi ve IBAN numarası gönderdiler. Memleketteyken 8 bin TL dünyalık gönderdim. Daha bilahare geçtiğimiz hafta sonu Kayseri’ye ailemin yanına geldim. Pazartesi haset bana uzlaştırıcı tasdik edeceklerdi. Uzlaştırıcı almaya gittiğim ahit 4 bin TL elan ödemem olduğu söylendi. Tıpkı IBAN numarasına 4 bin TL elan gönderdim. Ara Bulucu arama ettiğimde her iş yapılmadığını gördüm. İşyerine gittiğimde oradaki şahsı bana bu işlemleri özne arkadaşı tanımadığını, bu işlemle seçkin ilgisinin olmadığını söyleyerek beni dükkandan gabi gönderdi. Hane başkanının yanına gittim, lüzumlu yerlere şikayette bulundum amma temas akıbet elde edemedik. Dükkan sahibi arkadaşı tanımadığını ve 14 gündür birlikte çalıştığını söyledi. Birlikte etkin elemanları, muhasebecisi ve komşuları karışma herkes dükkanın ortağı olduğunu söylüyor. İşyeri sahibi dahi bunu kesinlikle kabul etmiyor. Filhakika sigorta girişi üstelik yokmuş. O yüzden 14 gündür yanımda, bilahare kaçtı gitti, tanımıyorum, bilmiyorum diyor. Sanayide ayrımsız araştırma yaptım ve işyeri sahibi ile benim parayı gönderdikten bilahare ortadan kaybolan adamın 15 yıldır bir dostlukları olduğu ortaya daha çok. Buna rağmen gene dahi bunu kabullenmiyorlar. Mağdur olduk. Keşki böyle şeyler yaşanmasaydı” ifadelerini kullandı.

“Burada hangi esnaf odaları, ne oto sanatkarlar odası ne üstelik ticaret odası depremzedeye erbap çıkmadı”

Kıygın olan depremzedeyi musahabe fail Tüketiciler Birliği Umumi Başkanı Mahmut Mecnunca üstelik, depremzedelerin bu garip olaylarla henüz nazik şiddetli hareket yaşadığını belirterek, “Bu insanlar o bölgede ayrımsız depremle sarsıldılar. O depremle sarsılıp oradan kaçtıktan sonradan daha incitici aynı depreme Türkiye’nin muhtelif illerinde icar sorunlarıyla, malzemelerin fiyatlarının artırılmasıyla yaşıyorlar. Buradaki vatandaşımızda buraya gelmiş ve tekrardan aracıyla dönecek. Aracın bazen hasarları olduğu amacıyla sanayide tıpkısı esnafa gidiyor. Orada şürekâ eliyle yurttaş karşılanıyor ve dil lifte kaldırılarak sorunları tespit ediliyor. Ardından dahi “şu kadar borcun evet” diyorlar. Ortaklardan birisi de IBAN numarası veriyor. “Pazartesi haset gel arabanı desise” dediklerinde vatandaş gidiyor ve 4 bin TL daha istiyorlar. Vezneci hesabı üzerinden 12 bin TL mülk ödeniyor. Makine de hiçbir özdek yapılmamış. Şirketin sahibi gözüken eş “ben onu tanımıyorum” diyor. Etraftaki insanlara sorulduğunda herkes onları kuma biliyor. Kendilerinde sorduğumuzda servet üzere “tanımıyorum” diyorlar” diyerek konuştu.

“Şehrin adı lekeleniyor”

Şehrin adının lekelendiğini kaydeden Mecnunca, esnaf odalarına de reaksiyon göstererek, “Tıpkısı şehri para üzere lekelemeye kimsenin hakkı bulunmayan. Burada ne esnaf odaları, ne oto sanatkarlar odası hangi birlikte tecim odası buna erbap çıkmadı. “Bizim odamızın üyesi değil” diyorlar. Bu koca bu şehirde tecim yapıyor. Bu sanayide esnaflık yapıyor. Bu kadar başı yersiz mu? Bu odalar yalnız aidat almak üzere mi var. Bunlar vakit kaybetmeden kesenek mı takanak. Bu insanlar buraya geldiklerinde aynı misafirperverlikle karşılanmışlar. Kimisi evini vermiş, bazısı yemeğini paylaşıyor. Zindelik, akarsu parası karışma almayan domuzuna insanlar var. Bunların içerisinde tıpkısı mikrop çıkıyor ve “Kayserili esnaf depremzedeyi dolandırdı” diye niteleyerek çıkarıyor. İyileri üstelik var bitmiş amma o kötülere karşı duracak. Buna esnaflık yaptırmayacaklar. Bu sahtekarlar burada barınmamalı. Yoksa bu depremzedeler esas depremi buralarda yaşıyorlar. Bunu da yaşatmaya kimsenin hakkı bulunmayan. Odalar daha çok yemeden içmeden mal düz çalım olmaktan çıksın, benzeri şeyler yapsınlar. Tıpkı ahlakı, ayrımsız erdemi yerleştirmeye çalışsınlar. Bu çabaya çokça gerekseme var. Bu deprem bir tehlike. Tamam, dersler çıkaracağız amma bu dersleri böyle çıkartmamız geçişsiz. Bu yanlışları tespit ederek ve çözüm arayarak çıkartmamız lazım” şeklinde konuştu. – KAYSERİ

Share: