Ardahan’daki Efsanevi Pazarında Çıkan Kavgada Maktul Özkan Birdal’ın Ailesi, Katil Zanlısına Verilen 10 Sene Cezaya Tepki Gösterdi: “Aynı İnsanı…

ÖZKAN KARAKAYA

Ardahan’ın Damal ilçesinde dinç 41 yaşındaki Özkan Birkal’ın, efsanevi pazarında yarar kavgada öldürülmesi ile ilişik davada Fırat Kaya, 10 yıl kodes cezasına çarptırıldı. Birkan’ın ağabeyi Göksal Birdal, “Hangi ülfet, ne doğruluk vardır kim… Kafatasına vurup ölümüne sebebiyet verip… Bunu kalkıp olağan yaralamaya çeviriyor? Biz tekrar aynı şekilde ünsiyet ve adalete inanıyoruz. Bire Bir herif mıhlamak 10 sene ile merbut katiyen imkânsız” tepkisini gösterdi.

Ardahan’ın Damal ilçesinde dinamik ve geçimini hayvancılık yaparak sağlayan 41 yaşındaki Özkan Birkal’ın, 15 Temmuz 2021’da, ilçedeki efsanevi pazarında öldürülmesi ile ilişkin yargılamanın akıbet duruşması sabık hafta yapılmıştı. Duruşma, maznun Fırat Kaya için 10 sene hapishane cezası kararı verdi. Birkan ailesi sunulan cezayı az bulduklarını belirtti. Ev, karara itiraz edeceklerini açıkladı.

“YANLIŞLIK VASIFLANDIRMASI VE UKUBET MİKTARININ ARTMASI İÇİN İSTİNAFA GİDECEĞİZ”

Avukat Süslü Fellah Yolaçan, şunları söyledi:

“Yargılama sona erdi, önceki etap mahkemesi namına Ardahan Bati Ceza Mahkemesi hüküm kurdu. Sanıklardan ayrımsız tanesinin tutuklanmasına değişmeyen verdi. Bundan sonraki süreç şöyle: Dosya istinafa gidecek gerçeklenmiş hem bizim hem de cebin tarafın itirazı olacak; Erzurum Toprak Adliye Mahkemesi’ne gidecek. Oradan çıkacak sonuca bakarak birlikte Yargıtay’a gidecek. Nihai kararı Yargıtay verecek. Mahkemeden sâdır kararın doygunluk edici ayrımsız yönü maznun üzerine tevkif kararı mevdu olmasıydı. Zira aylardan beri üzüntülü eş bunun mücadelesini vermekteydi. Bu aynı aşama olsun aileyi rahatlatmıştır ama bağımlı yanlişlik vasıflandırması ve ukubet miktarının az olması yönünde itirazlarımız var bunları istinaf mahkemesine taşıyacağız.”

“BAŞINDAN BERİ EKSİK GIDEN BİR ÜLKÜ”

Ailenin avukatı Zeynel Ateşer ise şunları söyledi:

“Meslektaşımın da söylediği kabil Birkal ailesinin avukatlığını yaptık biz üstelik. Maalesef soruşturmanın yer başından beri haddinden fazla yarım giden benzeri dava neticesinde… Biz, düşünülerek kanlı suçundan ceza almasını beklerken, isteyerek yaralama neticesinde ukubet verildi. Şu dakika tutuklanmadan namına yargılanan şahıslardan Fırat Kayaç’nın tutuklanması, içimizi belli belirsiz da olsa soğuttu. Amma tığ İstinaf mahkemesinde adaletin yerini bulacağını, bile bile yaralama değil ser bölgesine anif cisimle, cebe sayılan bir sopayla anif ayrımsız şekilde güdük mesafeden vurmanın kanlı eylemi olduğunu düşünüyoruz. İstinafta birlikte bu yönde ayrımsız karar çıkarılıp, müebbet hapse çevireceğini düşünüyoruz. Türe istiyoruz. Şahsın cezalandırılmasını istiyoruz.”

“BİR İNSANI ÖLDÜRMENİN CEZASI 10 YIL OLMAMALI”

Sevgili karşı konuşan Özkan Birkal’ın abisi Göksal Birkal ise şunları söyledi:

“Özkan Birkal kardeşim, kafasına anif benzeri cisimle vurularak 47 aktarılma dirim mücadelesi verdi ve hayatını kaybetti. Dolayısıyla da burada yaralama suçundan ülkü küşade ve cürüm şekli değiştirilmeyerek çarpık çurpuk yaralama geçtiğinden hava 10 sene mapus cezası verildi. Bugün herif öldüren tıpkısı insanın 10 sene ile sınırlandırılamayacağını çok ongun biliyoruz. Akabinde üstelik şu vardır, kafatasına vurarak ağız ağıza kasıt olarak seçilmiştir. Nedeniyle üstelik bunun hangi ünsiyet hangi adaleti vardır kim kafatasına vurup ölümüne sebebiyet verip bunu kalkıp de kıytırık yaralamaya çeviriyor tığ esasen bire bir şekilde ülfet ve adalete inanıyoruz. Tıpkısı insan öldürmek 10 sene ile vabeste asla olamaz. Bu ayrımsız görgüsüz ülkü değildir, toplumun bilcümle kamuoyunu ve haddinden fazla yakından ait bir davadır. Ego burada yargıçları, hakimleri, savcıları göreve çağırma ediyorum. Bu dosyayı istinaf mahkemesine ve Yargıtay’a göndereceğiz. Cezasını müebbet hapis ile çekmesini irade edeceğiz. Bacağına vurmadı ki kalpten ölsün, kafatasına vuruyorsun. Gasp edilerek öldürüldü. Bizi yaralayan budur.”

Share: