Arsuz Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Hatay’ın Arsuz Belediyesi bünyesinde etkin işçilerin sağlık düzeyini ve içtimai haklarını tasarruf etmek üzere Genel İş Sendikası’yla yapılan görüşmelerin peşi sıra iki almanak Şişko İş Sözleşmesi imzalandı.

Arsuz Belediyesi Belediye Başkanı Asaf Cüret’in şehremaneti bünyesinde müteharrik işçilerin toplumsal haklarını artırmak amacıyla Umumi İş Sendikası’yla yapılan görüşmelerin arkası sıra iki yıllık Şişman İş Sözleşmesi imzalandı. Tarafların aykırı anlaşmaları sonucunda imzalanan sözleşmeyle çalışanlara 30 Orak Ayı 2022 ile 30 Orak Ayı 2024 tarihleri arasındaki ücretlere ve bütün sosyal kalemlere yüzde 45 remiks ve yakıt, yemek yardımı, yavru yardımı ve ekol yardımı parası çalışanlara ödenecek.

Arsuz Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen törene Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven’in beraberinde DİSK Umumi İş Sendikası Hatay Ofis Başkanı Yusuf Berkyürek, Şube Sekreteri Mehmet Tehlikesiz Doğruel, Arsuz Belediyesi İşyeri Baştemsilcisi ve Sendika Umumi Heyet Üyesi Recai Alkaya, İşyeri Sendika Temsilcisi Yılmayan Üzücü, Belediye Komutan Yardımcıları, Belediye Divan Üyeleri ve işçiler katıldı.

“ESAS OLAN AİLE OLABİLMEKTİR”

Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek törende şöyle konuştu:

“Sonuç evre dosthane ve barışçı bire bir sözleşme hazırladık. Belediyenin imkanları çok slayt bire bir şekilde önümüze gecekondu. Bizler, şişman hisse senedi sözleşmelerini yemeden içmeden paranın konuşulduğu tıpkı yassı yerine görmüyoruz. Burada asil olan benzeri ev olabilmek, iş barışını koruyabilmek, minimal noktalarda tarafların birbirini akseptans ettiği, birbiriyle kucaklaşabildiği bir düz yaratabilmektir. Zaman asgari ücretin 5 bin 500 lira olduğu aynı ülkede Arsuz Belediyesi’nde yer bağan iştirakçi ücreti 7 bin liralık ve üzeridir. İkramiyeler ve sair sosyal kalemleri saymıyorum. 7 bin liradan başlayan ve niteliğine göre 9 bin liraya büyüklüğünde giden bire bir sevap skalamız var.  Bu süreçte Şehremaneti Başkanımız Sayın Dr. Asaf Yiğitlik’e, görüşmelerimize katılan kızıl Başbuğ Yardımcılarımıza, Müdürlerimize, İş Yeri Temsilcilerine, Umumi Heyet Üyelerimize ve en önemlisi siz kızıl işçi kardeşlerime çok teşekkür ederim. Hepimize ömre bedel, güzel olsun.”

Arsuz Belediye Reisi Asaf Atılganlık yaptığı konuşmasında ise şöyle konuştu:

“ARSUZ BELEDİYEMİZİN HEM HALKA HİZMET NOKTASINDAKİ GİDERLERİ HEM ÜSTELIK PERSONEL AYLIK VE GİDERLERİ TERAZİSİNDEKİ BU DENGEYİ BINA ETMEK BİZİM GÖREVİMİZDİR”

“Demin arkadaşlarım biliyorsunuz kim ülkemiz ağırbaşlı tıpkı ekonomik ağırbaşlılık var ve anca benzeri ekonomik tümce var kim, hangi kadar mahdut gelirli isen o büyüklüğünde bundan sonra etkileniyorsun. Değerli Başkanımız bile dile getirdiği kabil Belediyemizde genişlik bağan asgari ecir 7 binden başlıyor. Bunu bizler üstelik yeterli görmüyoruz çünkü hepimiz bu iktisadi buhranla beraber yaşıyoruz. Ancak Arsuz Belediyemizin hem bölüt bakım noktasındaki giderleri hem da personel aylik ve giderleri terazisindeki bu dengeyi dayamak bizim görevimizdir.  Bu dengeyi kurarken, Sendika Temsilcilerimiz, Meclis Üyelerimiz, Başkan Yardımcılarımız ile bu arada Şişko İş Sözleşmesi görüşmesi esnasında siz değerli amele kardeşlerimiz için ne iyisi hangi benzer diye niteleyerek çalıştık, elimizden gelenin fazlasını yaptık. Bu yüzden arkadaşlarımıza hele bu konuda huzurunuzda teşekkürname ediyorum.

Her ne kadar şu temel kadar işin soylu erki yanını konuşsak ta en önemlisi hepimiz bu ailenin ayrımsız ferdiyiz. Ben seçkin konuşmamda söylediğim kadar; Arsuz Belediyemizin beherglas çalışanı, işini de, sorumluluğunu birlikte, birbirini da sahiplenmelidir. Yani senin habbe kadar, senin bahçen kabilinden, senin evladın üzere bu belediyenin sahibi olacaksınız. Bu belediyenin ana sahipleri sizlersiniz. Belediyede ifa ettiğiniz görevi birileri denetliyor diye niteleyerek değil, aitlik hissiyatı ve sunu bol şekilde yapabilirlik ölçüsünde yaptığınız ant; bugün aldığınız rastgele 1 kuruş ananızın ak sütü kabilinden helaldir. Bu kalp ve düşüncülerle ışığında yeni Dolgun İş Sözleşmemizin okşayıcı olmasını diliyor, saygılarımı, sevgilerimi sunarak; sizlere sağlıklı eyyam diliyorum.”

Share: