Artvin marifet… Bitki çeşitliliği açısından ensesi kalın Artvin’de bu yıl 800 ton bal üretildi

Zengin bitki çeşitliliğiyle bal üretiminde adından meze ettiren Artvin’da bu sene 800 ton bal üretildi.

???????Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, AA muhabirine, sona ermiş bal sağım sezonunu değerlendirdi.

Artvin’in, Kafkas öz ırkının gen merkezi olması, 198’i endemik, 302’si endemik sıfır eşsiz asıl kalkmak amacıyla 2 bin 727 nebat türü ve kestane ormanlarıyla arıcılık ve bal üretimindeki önemine dikkati çeken Durmuş, kentte birliğe mukayyet etkili 1400 civarında arıcı, yaklaşık 120 bin da arılı kapçık olduğunu söyledi.

Arhavi ilçesinde birliğe ait dolum tesisi olduğunu, buraya getirilen ballardan alınan numunelerin Rize’deki gıda laboratuvarında çözümleme edildiğini belirten Durmuş, makul nitelikteki balların dolum tesisinde kavanozlara doldurulduğunu, varsa arıcının markası basılarak, yoksa angajman markası ve logosuyla satışa sunulduğunu anlattı.

Durmuş, sonuç iki yılda bal rekoltesinde düşüş yaşadıklarını kaydederek, “Düşmesinin sebebi üstelik ağaçların ve bitkilerin çiçek açtığı zamanda abuhava değişikliği nedeniyle yağışların alışılagelmişin dışında çok olması. Begayet yağışlar bal verimimizi aşağıya çekmekte. 2021’birlikte 250 ton civarında kestane balı elde etmiştik, rekoltemiz düşüktü esbak yıla bakarak. Bu yıl ise 120 titrem civarında kestane balı elde ettik.” dedi.

Kestane balı karışma toplanmış bal üretiminin ise bu yıl 800 titrem olduğunu tabir eden Durmuş, 2018 ve 2019’de bin titrem civarında bal elde ettiklerini söyledi.

Durmuş, ilişki adına benzeri ayak tabanı denk belirlediklerini dile getirerek, “Taban fiyatı konusunda satanlar var, duyuyoruz amma bal ihtiyacı olanlar birlikten bilgi alabilirler. Biz dolumunu yaptığımız kestane ballarını 450 liradan satışa sunduk.” dedi.

Varlıklı bitki örtüsü Artvin balına nitelik katıyor

Artvin’in Kafkas arısının jen merkezi olması nedeniyle arıları Ardahan dışında ayrıksı ayrımsız yere götüremediklerine dikkati çekici Durmuş, “Artvin bölgesinde bal mevsimi aynı kamer evet dahi 20 gündür. Tıpkısı ay içerisinde Artvin’da baran yağdığı antlaşma bal alamıyoruz. Balımız çiçekte yıkanıyor, bunun için verim kötü düşüyor. Bu bile üreticiye yansıyor, tüketiciye yansıyor, arıyor, Artvin balı bulamıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Durmuş, Artvin’de yükseltinin 0’dan başlayarak 3 bin 600’lere büyüklüğünde çıktığını, bunun ayrımlı ve ensesi kalın vejetasyon çeşitliğini yanı sıra getirdiğini belirterek, “Bu şımarıklık de çok nitelikli balların oluşmasını sağlıyor. Balda tenevvü artıyor. Kalite ve çeşitlilik arttığından bal fiyatları üstelik 350 ile 500 lira ortada değişiyor. Karakovan ballarında da bu eşit 600-700 lira arasında değişiyor. ” ifadelerini kullandı.

Tüketicilere uyarılarda bulunan Durmuş, “Tüketicilerimiz seçkin yerden bal almamalı. Alınan balların etiketli, analizi mamul olmasına ilgi etmeliyiz. Bal şekerli ayrımsız azık olduğundan tüketicimiz şeker hastalığı mi, bal mı bayağı fark edemiyor. Bu yüzden bilindik yerlerden bal almalıyız.” dedi.

Durmuş, sezonu kapattıklarını ve arıcılarının şita bakımlarını yaptıklarını vurgulayarak, ati sezonun daha dolgunca geçmesini diledi.

Share: