Ati hafta malumat gündemi güç

Yıpranmamış haftada piyasalar Türkiye Cumhuriyet Kalıp Bankası(TCMB) repo kararına odaklanacak. Antrparantez bütçe rakamları, tarım ÜFE, konut satışları ve fiyatları, Hazne ihaleleri de takip edilecek gündem maddeleri olacak.

Sıkı dışında Japonya GSYH ve pahalılık, Çin uran üretimi, müteferrik satışlar, Almanya ZEW, üretici fiyatları, İngiltere bitiren ve müstahsil enflasyonları, pejmürde satışları, Euro Bölgesi GSYH ve pahalılık, ABD basamak başlangıçları, endüstri üretimi, tertipsiz satışlar, işlemcilerin henüz öncelikle bakacağı veriler olacak.

15 Ağustos Pazartesi

Sıkı İçi Gündem

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), ikinci çeyrek döneme ilişkin hareket gücü ve ücretli çalışan istatistiklerini yayımlayacak. Yılın evvel çeyrek dönemişde işsizlik oranı yüzdelik 11,4 olarak açıklanmıştı (10.00).

Tıpkısı saatte tarım yetiştirici fiyatları endeksi de açıklanacak. Dizin en üst aylık bazda belli belirsiz düşüş göstermesine karşın, almanak bazda yüzdelik 148,9 seviyesine ulaşmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Yönetim bütçe dengesi verilerini açıklayacak. Bütçe Haziran ayında 31,1 milyar TL bulutsuz verirken, nema dışı kategorik 18,3 bilyon TL namına gerçekleşmişti (11.00).

Hazne, 10 yıl vadeli çakılı kuponlu tahvilin baştan ihracını gerçekleştirecek. Hazne’nin aynı esbak satışında averaj Faiz yüzde 18,95 seviyesinde oluşmuştu.

Az Dışı Ruzname

Asya-Avustralya

Asya-Avustralya piyasaları haftaya dokunaklı bir olgun akışıyla başlayacak.

Günün ilk verisi Yeni Zelanda’nın hizmet sektörü takat sınırı endeksi olacak. Fihrist en son 55,4 seviyesinde açıklanmıştı (01.30).

Bölgede günün sunu makro verilerinden olan Japonya’nın GSYH rakamları gelecek. İlk çeyrekte dönemsel yüzdelik 0,1, yıllık yüzdelik 0,5 daralan talih ekonomisi amacıyla ikinci çeyreğe ait geçmiş rakamlar açıklanacak (02.50).

Çin Model Bankası(PBOC), ölçülü vadeli cesaret kolaylığı(MLF) repo kararını açıklayacak. PBOC, akıbet 5 toplantısında MLF faizini yüzdelik 2,85 seviyesinde tuttu (04.15).

Çin’den ati özge olgun konut fiyatları olacak. Ülkenin 70 büyükşehrindeki eskimemiş konutlar üzere hesaplanan fiyatlar, en son maaş yüzde 0,10, almanak yüzde 1,29 düşüş göstermişti. Hele mortgage boykotu nedeniyle kullanılmamış oranlar analistler yoluyla yakından izlenecek (04.30).

Günün bölgede farklı GSYH rakamı Tayland’dan gelecek. Yılın geçmiş çeyreğinde dönemsel yüzde 1,1, almanak yüzde 2,2 büyüyen Tayland ekonomisinin ikinci çeyrek rakamları izlenecek (04.30).

Ardından gözler gine Çin’e çevrilecek; uran üretimi, düzensiz satışlar, sabit yatırımlar ve göz satışları takip edilecek. Ülkede en son sanayi üretimi almanak yüzde 3,9, tertipsiz satışlar yüzdelik 3,1 artarken, bölük satışlarında yüzde 31,8 düşüş yaşanmıştı (05.00).

Japonya’nın final sanayi üretimi verileri üstelik takvimde saha alıyor. Uran üretimi öncü verilerle mahiye yüzde 8,9 artarken, yıllık yüzde 3,1 düşüş göstermişti. Uran üretimiyle birlikte yetenek kullanımı birlikte açıklanacak (07.30).

Avrupa

Öne sâdır tıpkısı verinin olmadığı Avrupa’da İsviçre’nin müstahsil ve ithal fiyatları verileri açıklanacak. Yetiştirici-ithal eşit endeksi en son maaş yüzdelik 0,3, almanak yüzdelik 6,9 artış göstermişti (09.30).

Amerika

ESIR’dahi New York Fed vasıtasıyla açıklanan imalat endeksi gelecek. New York Fed imalat endeksi en son 11,1 seviyesine çıkmıştı (15.30).

Kanada’nın imalat satış-stokları ile toptan satma rakamları bir saatte yayımlanacak (15.30).

MEMLUK’üstelik günün sair verileri NAHB göz piyasası endeksi ve anamal hareketleri olacak (17.00, 23.00).

16 Ağustos Salı

Sıkı İçi Gündem

Bloomberg HT tarafından hesaplanan tüketici cüret endeksinin Ağustos kocaoğlan avangart verileri gelecek. Bitiren yürek endeksi en üst 55,2 seviyesinde açıklanmıştı (09.55).

Türkiye Cumhuriyet Forma Bankası(TCMB), özel sektörün sağladığı kredi borcu rakamlarını açıklayacak (10.00).

TÜİK, göz satma istatistiklerini duyuracak. Ev satışları en üst almanak yüzde 11,7 artışla bu yılın sunma erdemli seviyesine ulaşmıştı (10.00).

Bölük satışlarının ardından bu posta TCMB vasıtasıyla basamak fiyatları açıklanacak. Hane fiyatlarında en son almanak artış oranı yüzde 145,5 ile rekor kırmıştı (14.30).

Kaynak, tıpkısı ahit evvel çıktığı 10 sene vadeli sabit kuponlunun arkası sıra, bu yol bir vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ile borçlanacak. Arbitraj ilk defa piyasaya çıkacak ve sönüm tarihi 4 Ağustos 2032 olacak.

Hazine, bire bir 10 yıllık borçlanmayı bile icar sertifikasının direkt satışıyla yapacak.

Mahdut Dışı Ruzname

Asya-Avustralya

Asya-Avustralya piyasalarında öne çıkan benzeri verinin olmadığı günde, Japonya Hazinesi’nin 5 almanak ara kazanç ihalesi ile ayrımsız ülkeden gelecek bakım aktivite endeksi takip edilecek (06.30, 07.30).

Günün bölgede son verisi Hindistan toptan fiyatları olacak (09.30).

Avrupa

Avrupa piyasaları güne İngiltere’den gelecek hareket gücü verileriyle başlayacak. Ülkede avarelik oranı en üst yüzde 3,8 kendisine açıklanırken, bonus dahil sayı farkı kazançlarda artım yüzdelik 6,2 seviyesine gelmişti (09.00).

Bölgede günün yöre mefret verisi Almanya iş dünyasının görünümünü ve geleceğe çevrik beklentilerini yansıtan ZEW endeksi olacak. ZEW ümit endeksi en üst -53,8, akan endeksi ise -45,8 seviyesinde açıklanmıştı (12.00).

Aynı saatte Euro Bölgesi üzere aut ticaret rakamları bile ekranlara düşecek.

İngiltere Hazinesi 7 almanak, Almanya Hazinesi ise 5 yıllık tahvillerle borçlanmaya çıkacaklar (12.05, 12.30).

Amerika

ABD’den göz başlangıçları ve inşaat izinleri rakamları gelecek. en üst bölük başlangıçları yüzde 2,0 düşüşle 1,56 milyon, inşaat izinleri yüzdelik 0,6 düşüşle 1,69 milyon olmuştu (15.30).

Benzeri saatte Kanada’nın şişkinlik rakamları üstelik yayımlanacak. Kanada’üstelik enflasyon yüzde 8,1 ile akıbet 40 yılın arz faziletli seviyesini gördü (15.30).

ESIR’dahi günün merakla muhtemel verisi uran üretimi olacak. Ülkede sanayi üretimi en son yüzde 0,2 çökme göstermişti. Endüstri üretimiyle birlikte yetenek yararlanma oranı birlikte yayımlanacak (16.15).

Günün serencam verisi API yer yağı ve yer yağı ürünleri stokları olacak (23.30).

17 Ağustos Çarşamba

Ancak İçi Ruzname

TCMB, gücük vadeli dış namus borcu istatistiklerini açıklayacak. en son kısa vadeli vecibe stoku 134,5 milyar dolar olurken, vadesi tıpkı yıldan az eskimiş aut borç 182,3 milyar dolar namına açıklandı (10.00).

Daraç Dışı Ruzname

Asya-Avustralya

Eskimemiş Zelanda’dahi yılın ikinci çeyrek altın dönemine ilgilendiren müstahsil fiyatları rakamları açıklanacak. İlk çeyrekte girdi fiyatları yüzdelik 3,6, bundan sonra fiyatları yüzdelik 2,6 çoğalma göstermişti (01.45).

Japonya’de dış ticaret ve atom çekirdeği makine siparişleri verileri ayrımsız saatte yayımlanacak (02.50).

Avustralya’dan ikinci çeyrek altın ücret fiyatları endeksi verileri ati. İlk çeyrekte ücretler dönemsel yüzde 0,2, yıllık yüzdelik 2,4 fevk gelmişti (04.30).

Bölgede günün sunu yetişkin gündemi Yıpranmamış Zelanda Şekil Bankası(RBNZ) getiri kararı olacak. RBNZ, 2021 yılı Ekim ayında başladığı faiz artırım sürecinde bugüne büyüklüğünde 225 temel benek artışa gitti (05.00).

Avrupa

Avrupa piyasaları güne İngiltere’den gelecek cesim verilerle başlayacak; Ülkede tüketici ve müstahsil enflasyonu rakamları açıklanacak. Mütemmim fiyatları en üst yüzdelik 9,4 ile 40 yılın zirvesine ulaşmıştı. Yetiştirici fiyatlarında ise girdi tarafında yüzdelik 24,0, çıktı tarafında yüzdelik 16,5 karşılık artışı görülmüştü (09.00).

Günün gayrı kebir verisi Euro Bölgesi için ikinci çeyrek altın GSYH rakamlarının ikinci tahmini olacak. İlk tahminde GSYH dönemsel yüzde 0,7, almanak yüzde 4,0 artma göstermişti (12.00).

Benzeri saatte Euro Bölgesi istihdam rakamları da açıklanacak.

Amerika

ABD’de bölük piyasasında itimat başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Brezilya’üstelik IGP-10 pahalılık endeksi açıklanacak (14.00).

BENDE’dahi günün en yüce verisi perakende satışlar olacak. Tıpkı eski veride perişan satışlar yüzdelik 1,0, araba dış tutulan çekirdek tarumar satışlar yüzdelik 0,7 artma göstermişti (15.30).

KUL’üstelik günün ayrıksı verileri işletme stokları ve DoE yer yağı ve petrol ürünleri stokları olacak (17.00, 17.30).

ÇAKER Hazinesi’nin 20 almanak arbitraj ihalesi birlikte analistler eliyle yakından izlenecek. Benzeri geçmiş 20 yıllık tahvilin sayı farkı faizi yüzde 3,420 seviyesinde oluşmuştu (20.00).

18 Ağustos Perşembe

Mikro İçi Ruzname

TCMB, uluslararası yatırım pozisyonu raporunu yayımlayacak (10.00).

Haftanın sunu makro gündemi olan TCMB ürem kararı açıklanacak. TCMB, geçen yılın sonuç 4 toplantısında faizde mecmu 500 temel nokta indirime gittikten bilahare, bu yılın evvel 7 toplantısında faizde tıpkısı farklılık yapmamıştı. ForeksHaber anketine katılan analistlerin hepsi faizde benzeri uymazlık olmayacağını belirttiler. Sene sonu üzere tahminler dahi faizin yüzde 14,00 namına kalacağı yönünde oluştu (14.00).

Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde sınırlı dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve güçlükle içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli yerine izlenecek (14.30).

Elverişsiz Dışı Gündem

Asya-Avustralya

Japonya’dan haftalık menkul değer istatistikleri ati (02.50).

Avustralya’da iş gücü rakamları açıklanacak. Ülkede işsizlik oranı en üst sürpriz bire bir düşüşle serencam 50 yılın yeryüzü bağan seviyesi olan yüzde 3,5’e gelmişti (04.30).

Bölgede önceki repo kararı Sri Lanka Format Bankası’ndan(CBSL) ati. CBSL, kazançlı ve politik krizin yaşandığı dönemde, April ayında faizi 700 temel puan larpadak artırmıştı. Banka sonuç toplantısında ise 100 baz nokta de artışa her an, faizi bugünkü düzem olan yüzdelik 14,50’ye yükseltmişti (05.00).

Japonya Hazinesi 1 ve 20 yıllık iki arbitraj ile borçlanacak.

Bölgenin özge repo kararı ise Filipinler Dalan Bankası(BSP) aracılığıyla açıklanacak. BSP, Mayıs ayında başladığı nema artırımlarında üç toplantıda 125 temel fakül artışa gitti (10.00).

Avrupa

Avrupa’üstelik günün önce verileri Hollanda işsizlik, Almanya istihdam ve İsviçre tecim olacak (07.30, 09.00).

Euro Bölgesi için nihai pahalılık rakamları açıklanacak. Euro Bölgesi enflasyonu avangart verilerle maaş yüzde 0,1, yıllık yüzdelik 8,9 çoğalma göstermişti (12.00).

Bire Bir saatte Bölgenin yapım üretimi rakamları bile gelecek.

Amerika

BENDE’üstelik yakından izleme edilen bölgesel endekslerden Philadelphia Fed iş koşulları endeksi açıklanacak. Endeks en son -12,3 seviyesine gerilemişti (15.30).

Aynı saatte takip edilecek başka veri haftalık aylaklık başvuruları olacak.

Kanada’dan üretici fiyatları rakamları bile ÇAKER verileriyle alay malay ekranlara düşecek. Ülkede üretici fiyatları en son mahiye yüzdelik 1,1 düşerken, hammadde fiyatlarında düşüş yüzde 0,1 olmuştu.

Şili’dahi ikinci çeyrek döneme ait GSYH rakamları açıklanacak. İlk çeyrekte dönemsel yerine yüzde 0,8 daralma yaşanırken, yıllık yüzde 7,2 büyüme gerçekmeşmişti (15.30).

BENDE’nin özge verileri ikinci el konut satışları, Conferance Board öncü göstergeler endeksi ve doğal gaz stokları olacak (17.00, 17.30).

Kanada Hazinesi, 3 almanak ara kazanç ihracına çıkacak. Tıpkısı geçmiş ihalede averaj repo yüzdelik 3,224 olmuştu (19.00).

19 Ağustos Cuma Namazı

Yurt İçi Ruzname

TOBB, kurulan ve kapanan şirketler raporunu yayımlayacak (10.00).

TÜİK, çatı müsaade istatistiklerini açıklayacak (10.00).

Sıkıntılı Dışı Gündem

Asya-Avustralya

Haftanın akıbet günü analistlerin strateji edecekleri önceki bilgelik Yıpranmamış Zelanda tecim rakamları olacak (01.45).

Arkası Sıra gözler Japonya’dan gelecek olan şişkinlik rakamlarına dönecek. Japonya’birlikte enflasyon, sonuç üç ayda Japonya Forma Bankası’nın (BoJ) yüzde 2 olan karşılık istikrarı hedefinin üzerinde geldi. Manşet para şişkinliği son namına yüzdelik 2,4 olurken, BoJ’un sendrom aldığı azık dış enflasyonda çoğalma yüzdelik 2,2 oldu.

Avrupa

Avrupa piyasaları Almanya’nın üretici fiyatlar ve İngiltere’nin harabati satışlarıyla güne başlayacak. Almanya’birlikte yetiştirici karşılık artışı akıbet ay yüzdelik 0,6’ya yavaşlasa dahi, almanak çoğalma yüzdelik 32,7 olmuştu. İngiltere’dahi gayrimuntazam satışlar aylık yüzdelik 0,1, yıllık yüzdelik 5,8 düşüş göstermişti (09.00).

Euro Bölgesi için ödemeler dengesi raporu açıklanacak (11.00).

Amerika

Meksika’nın harabati koca rakamları bölgenin geçmiş verileri kendisine izleme edilecek (14.00).

Günün gayrı düzensiz satış rakamları ise Kanada’dan ati. Ülkede pejmürde satışlar en son yüzdelik 2,2 artış göstermişti (15.30).

Haftanın serencam verisi Baker Hughes eliyle açıklanacak olan sondaj kule sayıları olacak (20.00).

Yıl sonu pahalılık beklentisi yüzde 70’i aştı

 

Piyasalarda pozitif azimet bitmeme edecek mi?

 

Share: