Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Reisicumhur Erdoğan ile görüştü

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Leyen, “Avrupa yanınızda” mesajı verdi.

Avrupa Komisyonu resmi genel ağ sayfasından yapılan açıklamada, “Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 12 Küçük Ay Münasebet haset yaptığı ayrımsız telefon görüşmesinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a son depremin sefer açtığı feci duygusal kaybı ve katabolizma dolayısıyla genişlik yoğun başsağlığı dileklerini iletti ve Türkiye’ye desteğe ait sonraki adımları konuştu. Avrupa Komisyonu, tahripkâr depremin arkası sıra haddinden fazla çabuk benzeri şekilde sağladığı serbest şümullü destekle evvel andan itibaren Türk halkının birlikte olmuştur. DENIZ, SU Sivil Koruma Mekanizması yoluyla Türkiye’ye koca ölçüde bindi sağlamıştır” denildi.

YAPILAN YARDIMLAR SIRALANDIAvrupa Komisyonu sitesinde, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk gününden itibaren yapılan desteğe bile düzlük verildi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “21 SU Organ Devleti ve üç UCPM Katılımcısı Ihtişam, 1651 güç ve 106 arama ve istirdat köpeğinden oluşan 38 müdahale ekibi gönderdi. 12 SUTAŞ Uzuv Devleti melce malzemeleri sağladı. Mevrut SU yardımının koordinasyonu ile yerel ve ulusal makamları beslemek üzere 11 uzmandan oluşan benzeri SU Sivil Dulda ekibi görevlendirildi.”DESTEK SÜRECEK

Avrupa Komisyonu, Leyen’in Reisicumhur Erdoğan ile yaptığı görüşmede desteklerin bitmeme edeceğini vurguladığını tabir ederek, “Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Komisyon’un ilişik destek seferber edeceğini ve Türkiye’nin elan aşkın tahaffuz kapasitesi, alelhusus çerge, battaniye, ısıtıcı talebine cevap vereceğini bildirdi. Encümen ayrıca, lazım desteği türlü olan yer gücük sürede terazi kapasitesini çoğaltmak için hususi sektörü harekete geçiriyor” ifadeleri kullanıldı.

Share: