Avrupa şampiyonu görme engelli milli judocu Abdurrahim Özalp misyon büyüttü

Siirt’te tıpkısı arkadaşının tavsiyesi konusunda 7 sene evvel judoya başlayan görme engelli Abdurrahim Özalp, IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanmanın gururunu yaşıyor.

12 yaşında genetik olan “stargardt” hastalığına kapalı kendisine müşahede yetisini yüzdelik 90 kaybeden Özalp (25), 2015 yılında lise arkadaşı Barış Özer’in kaynak ve yönlendirmesiyle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce açılan judo kursuna kayıt yaptırdı.

Başlarda yersiz vakitlerini görmek ve engelini sporla harcamak amacıyla kursa devam fail Özalp, “paralimpik judo” karşı hikmet sahibi olduktan sonraları milli suret hedefiyle henüz ekti çalışmaya başladı.

Antrenmanlarını aksatmadan sürdüren, antrenörlerin tavsiyelerini dinleyen Özalp, judoya başladığı yıl katıldığı müsabakalarda evvel Türkiye ikincisi, ardından 4 yıl sıkışık Türkiye şampiyonu oldu.

Özalp, 2017’de milli takım formasıyla katıldığı, Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonunca (IBSA) Litvanya’dahi düzenlenen uluslararası müsabakalar sonucu gümüş madalya kazandı.

Nisan ayında Antalya’nın Kemer ilçesinde planlı, 22 ülkeden 100 sporcunun katıldığı IBSA Judo Dünya Grand Prix’te değerli, mayıs ayında Kazakistan’birlikte düzenlenen, Para Judo Grand Prix Yarışları’nda ise gümüş madalyayı boynuna takan Özalp, hedeflediği başarının gerisinde kala çalışmalarını daha dahi yoğunlaştırdı.

30 Ağustos-5 Eylül’de İtalya’nın Cagliari şehrinde gerçekleştirilen ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota puanı veren IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda bile altın madalya kazanan Özalp, son teşrin ayında Azerbaycan’de düzenlenecek dünya şampiyonasında üstelik zirveyi hedefliyor.

“İstiklal Marşı’mızı okutmak adi haddinden fazla değişik ayrımsız kalp”

Abdurrahim Özalp, AA muhabirine, judoyla tanıştığı günden bu yana hayatında balaban değişikliklerin olduğunu söyledi.

Başarının uğrunda tek bariyer tanımadığını ve isteyerek yaptığı bu sporda başarılarının peş peşe geldiğini anlatan Özalp, “İtalya’da edisyon aynı müsabakanın sonunda kızıl madalya kazandım. O kürsüye çıkıp İstiklal Marşı’mızı okuttuktan sonra bütün yorgunluğum geçti. İstiklal Marşı’mızı okutmak kıytırık çok değişik benzeri kalp. Anlatılmaz, yaşanır.” dedi.

Özalp, Avrupa’da kazandığı madalya yardımıyla olimpiyat kapısını araladığını belirterek, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda üstelik Türkiye’yi açıklamak istediğini söyledi.

Hedef,2024 Paralimpik Oyunları’nda şampiyona

Başarılarının takdir edilmesinin kendisini mutlu ettiğini dile getiren Özalp, şu ifadeleri kullandı:

“Elde ettiğim başarılarla ilişik çevremden haddinden fazla müspet tepkiler alıyorum. Sıhhatli olsunlar desteklerini esirgemiyorlar. Onlar mutlu olunca ego de çok mutlu oluyorum ve çalışmalarımı daha birlikte azimle, şevkle devam ettiriyorum. Judoya başladığım 2015’te Türkiye ikincisi olduğumda 2016 yılının başında Rum Ajansı’yla (AA) aynı röportajımız olmuştu. O antlaşma hedefimin milli topluluk olduğunu söylemiştim. Hamdolsun o hedefi başardım. Tekrar AA’ya açıkladığım Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda şampiyona hedefimin de gerçekleşmesini diliyorum.”

“Abdurrahim’i acun şampiyonasına hazırlıyoruz”

Antrenörü Selami Ünal de yaptıkları antrenmanlar sayesinde Özalp’ın ulaştığı başarıların kendisini birlikte bahtiyar ettiğini belirtti.

Ünal, Özalp’in judoya önceki başladığında spor gayeli yaptığını, çalışıp neler yapabildiğini görünce dahi elan güç çalıştığını, Türkiye şampiyonalarında elde ettiği sim ve kızıl madalyalarla rastgele geçen ahit daha da ilerlediğini gördüğünü anlattı.

Bundan ufuk Özalp’in antrenmanlara elan ekti sarıldığını dile getiren Ünal, sporcusunun çokça mücahede verdiğini, karşılığını bile aldığını belirtti.

Altın madalya alamadığı zamanlarda ise sporcusunun çalışmalarını henüz üstelik yoğunlaştırarak engelleri aştığını tabir fail Ünal, şunları söyledi:

“Abdurrahim’i şu anda Azerbaycan’de yapılacak acun şampiyonasına hazırlıyoruz. Başaracağına dair çokça ümitliyiz. Allah’ın izniyle madalyamızı alarak acun şampiyonasından döneceğiz.” diye konuştu.

Ünal, Özalp’ın elde ettiği başarılarla çevresine de eş olduğunu ifade etti.Share: