Avrupa ülkesi enerji krizine çözüm üzere Türkiye’den güney koridorunu kullanmayı kâm etti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki yasama kurulu heyeti, Moldova ziyareti kapsamında önceki adına Moldova Parlamentosunu ülfet etti. Moldova Parlamento Başkanı Igor Grosu yoluyla karşılanan Şentop, Genel Asamble Salonu’nu gezerek mevkidaşından yasama faaliyetleri konusunda vukuf aldı. Arkası Sıra, Şentop ve Grosu, heyetler arası görüşmeye reislik etti.

“TÜRKİYE’NİN BARIŞ İÇİN VERDİĞİ DESTEĞİN FARKINDAYIZ”

Rusya- Ukrayna savaşını hatırlatan Moldova Parlamento Başkanı Igor Grosu, Türkiye’nin hazar ve istikrarının gine sağlanması üzere desteğinin farkında olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çözüm sağlamak için eş aynı öğün aradığını bildiklerini vurgulayan Grosu, “Ukrayna’daki buğday ve farklı hububatın dünyaya ulaştırılması için çözüm bulan Türkiye’nin bilcümle adımlarınızı yakından takip ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DEN YARDIM İSTEDİLER: GÜNEY KORİDORUNU KULLANABİLİR MİYİZ?

Uğraş neticesinde dünyayı etkileyen ayrımsız enerji krizi olduğuna değinen Grosu, “Türkiye’nin bu konuda oynadığı rolü biliyoruz, iş birliği yapılarak bu krizin da aşılması için gösterdiğiniz bilcümle çabanın farkındayız. Moldova, erke krizinden çokça çok etkilenmedi çünkü mümasil dostlarımız ve komşularımız var. Bu vesileyle sizden bire bir ricam olacak: Gaz nakli yapmamız gerekirse güney koridorunu kullanma fırsatımız tamam mu?” ifadelerini kullandı.

ŞENTOP ONUR DEFTERİ’Nİ İMZALADI

Grosu, TİKA marifetiyle Moldova’da 400’den aşkın projenin hayata geçirildiğini, bir nice şehre bakım götürüldüğünü sözlerine ekledi. TBMM Başkanı Şentop, heyetler arası görüşmenin arkası sıra Moldova Parlamentosu Itibar Defteri’ni imzaladı. Şentop, daha sonraları Moldova Parlamentosu alt kurul başkanlarının birlikte Moldova Tecim ve Sanayi Odası ve Moldova Envestisman Ofisi yetkilileri ile görüştü.Share: