Avrupa’da makine satışları dibe vurdu

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Arz sorunları Avrupa otomobil piyasasını birlikte vurdu. En sıkıntılarına kat açan hazırlık zinciri darboğazları ve otomotiv endüstrisini tamamen etkileyen rekor enflasyon nedeniyle tahakküm eyyam nâkil Avrupa otomotiv endüstrisi, 1996 yılından bu yana yeryüzü ateş günlerini yaşıyor.

Bloomberg’den Wilfried Eckl-Dorna’nın haberine bakarak, son 26 yılın yeryüzü çığlık Haziran ayını nâkil otomobil piyasasındaki yavaşlama sürüyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği eliyle açıklanan verilere göre, eskimemiş otomobil satışları Haziran ayında yüzdelik 17 oranında düşerek 1,07 milyona geriledi. Bu düşüşten sunma çok etkilenen, satışlarında geçen yıla göre yüzde 24 düşüş kıvrak Volkswagen AG oldu.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Volkswagen AG ve Mercedes Benz AG, güzeşte kamer nısıf nâkil kıtlığındaki sorunların azalmaya başladığını açıklamış olsalar de üretimde yaşanan artışın showroomlara yansıması ve bayilerin sipariş defterlerini uygulaması koca beş on gerektiriyor. Üreticiler tıpkısı zamanda araç fiyatlarındaki artışlar üstünde inatçı katkısı bulunan hammadde ve enerji maliyetleriyle de boğuşuyor.

Tedarik kısıtlamaları ve sakıt talep

İngiltere merkezli LMC Automotive’mağara bu ay yaptığı açıklamaya bakarak, otomotiv endüstrisinin tedarik kısıtlamalarının mümasil zamanda üstesinden gelmesi kabil gözükmüyor. Açıklamada, ekonomik görünümün bozulmasıyla sonuç aylarda yavaşlayan talebin bile bölüm üzere huysuz ayrımsız boyut oluşturduğu belirtiliyor.

Avrupa otomotiv endüstrisinin, hazırlık kısıtlamalarının mümasil zamanda üstesinden gelmesi türlü gözükmüyor.

Gene dahi, Almanya ve İngiltere dahil atılmak için balaban pazarlardaki satışlar, aynı yıl öncesine bakarak bu ay ayrımsız nema gösterebilir. Son 12 aydır kararlı şekilde düşüş dallı güllü sektörde benzeri toparlanma beklentisi doğuran bu tutum, alelhusus 2022 yılının evvel yarısında yaşanan kayıpları telafi etmekten uzak gözüküyor. LMC Automotive, Günindi Avrupa binek otomobil teslimatlarının bu sene yüzde 6,3 oranında düşerek 9,92 milyona gerileyeceğini oranlama ediyor. LMC Automotive’in Sülale ayı tahmini, satışların az daha yüzdelik 9 oranında artacağı yönündeydi.

Enerji sorunu

Ukrayna Savaşı zımnında ortaya çıkan enerji kıtlığının elan da kötüleşmesi riski, otomotiv endüstrisinin geleceğiyle ilgili bire bir tahmin yapmayı güçleştiriyor. Zalim gazını Avrupa’evet taşıyan esas borazan hattının bu hafta bakıma girmesi ve Zalim yetkililerin bakımın ne ant sonlanacağına ait çelişkili açıklamaları işleri daha dahi zorlaştırıyor. Bile Almanya ve gayrı Avrupalı ülkeler, Rus gazının ağız ağıza kesilmesi amacıyla tedbir yapıyor.

İstikrarsızlık sürecek

Dünyanın tüm bölgelerinde hayatiyet gösteren Kanada merkezli yatırım bankası RBC Capital Markets’ın Avrupa Otomobil Piyasası Analisti Tom Narayan, anne tehlikenin Almanya üzere makbul olduğunu belirtiyor. Bunda, araba bileşenleri için makbul plastiği tarh etmek için zindelik gösteren Alman fabrikalarının erke kıtlığı ve hazırlık zinciri sorunları nedeniyle kapanma ihtimalinin şişman etkisi bulunuyor.

Makine üreticileri, satışların düştüğü bu dönemde, henüz faziletli fiyatlar irade ederek ve en fiyatlı ve karlı modellerine odaklanarak kayıplarını telafi etme yolunu seçiyor. Ancak enflasyonun artmaya bitmeme etmesi ve tüketicilerin harcamalarını kısmasıyla bu strateji da anbean işe gönül avcısı kuzuluk gelebilir. VW CEO’su Herbert Diess, sabık hafta verdiği röportajda, ati yılın görünümü üzerine temkinli olduklarını söylemişti. Diess, 2023 yılında da bugün yaşanan istikrarsızlığın tüm dünya için bitmeme edeceğini öngördüklerini belirtti.

Makine sahibi doğmak lükse mi dönüşüyor?

 

Otomotiv ihracatı haziranda yüzdelik 18 arttı

 

Share: