Aydemir ASHB bütçe ve yatırımlarını değerlendirdi

DOĞRU Parti Saylav İbrahim Aydemir Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile mecbur hava ve kuruluşların 2023 bütçeleri TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Diyarbakır, Van, Muş ve Hakkari analarının zürriyet nöbetlerini gündeme getirerek, Muhalefetin ilgisizliğine meni etti, ‘Onlar bu milletin sunu necip parçaları, kimsenin sesi çıkmıyor. ‘ dedi.

Faal Aile, Hayat Dolu Millet

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile sınırlı gelgel ve kuruluşların 2023 bütçeleri akseptans edildi. Bütçe üzerinde görüşlerini nâkil Saylav Aydemir, “Tüvana aile, hayat dolu millet’ vurgusunu paylaşarak YANLIŞSIZ dönemde hayata geçirilen yatırımlar ve gerçekleştirilen yatırımları dile getirdi.

Aydemir Irade Etti, Vekil Acılı Ferman Verdi

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Acılı’a Erzurum ile ilgilendiren beklentileri nâkil Saylav Aydemir Atatürk Çocukevleri Sitesinin kusursuz benzeri kompleks olduğunu, çocukların istifadesine sunulan Spor Salonunun üstelik kış şartlarına akla yatkın kuzuluk getirilmesini rica etti. Icra Vekili Üzüntülü talebin dakikasında değerlendirileceğini bildirdi.

Aydemir Sahadan Gelen Beklentileri Aktardı

Milletvekili Aydemir sunumunda Eş programlarıyla ilişik yerine sahada namına gıcırı bükme şikayetleri aktararak programlara fal getirilmesini, kural dışı ilgiler, içtimai bünyenin katiyen kabul edemeyeceği aykırılıkların öne çıktığı bu programlara dur denilmesi talebini iletti, çok pespaye çocukların tv saf ve filmlerinde oynatılmaması gerektiğini vurguladı.

Aydemir’den Töz Çağrısı

Sunumuna Milli Ozan Akif’in ayrımsız dizesiyle başlayan ve dile getirilen konuların kaynak zemininde olması gerektiğine bel eden Mebus Aydemir, ‘Akif ‘in çokça mebde tabela tıpkı kaydını özellikle tesahup etmek istiyorum, diyor kim: “Şudur cihanda benim yer beğendiğim çığır/ Sözüm odun gibi olsun, köken olsun biricik.” diyor. Illet bu nu söyledim? Elbette kim yöntem yapıyoruz, tabiatıyla kim propaganda yapacağız, projelerimizi aktaracağız, politikalarımızın gereğini yansıtacağız fakat bunları yaparken hakikatleri münasebetsiz saha etmeden yapacağız.’ dedi.

Içtimai Devlet

YANLIŞSIZ Fırka iktidarları ve Halk ittifakı döneminde sosyal azamet olmanın parçalanmamış gereklerinin yapıldığına ilgi calip Milletvekili Aydemir, ‘Hep altını çiziyoruz, biz her alanda ülkemize asır atlattık, yirmi yılda cins genişlik haddinden fazla dokunaklı mesafeler aldık. Nerede? Sağlıkta. Nerede? Turizmde. Nerede? Ulaşımda. Nerede? Sporda. Nereye bakarsanız bakın, hayatın hangi numunesine giderseniz gidin bu gerçeği göreceksiniz. Ama bundan etraf dahi milletimizin bize medyunu minnettarlık ayrımsız vahi var ancak ben bütün şunun altını çiziyorum: Rotayı çizen Sayın Cumhurbaşkanımız, beyin oluşturan Sayın Cumhurbaşkanımız ve bu manasız, şu anda bütçesini görüştüğümüz Bakanlıkla ilişkin latif benzeri kaydı o düşüyor yeniden, yegâne madde söylüyor, diyor ki: “Biz oya hevesli değiliz, hemen ve hoppadak, insanlarımız yüreklerinden kopup gelerek ‘Allah razı olsun.’ desinler kafi.” Buna o büyüklüğünde yüreğimle inanç ediyorum kim, o büyüklüğünde inanıyorum kim ve biliyorum ki şu Bakanlığımızın gerçekleştirdiği hizmetlerden ortalık, bu Bakanlığın yirmi yıllık serencamına baktığımızda, buradan yönelen tıpkısı ilahi nusret, bire bir ilahi armağan var. Geçmişini biliyorum gazetecilik yaptığım için, sahada nere olursa olsun, ne yer olursa olsun yaşananları biliyorum, şu anki akan verimsiz biliyorum.’ diyerek konuştu.

Aydemir Muhalefetin Yaklaşımını Eleştirdi

Muhalefetin bütçesi üzerinde görüşülen vekâlet hizmetlerine odaklanması gerektiğini, ancak bunun yapılmadığını tamlayan Mebus Aydemir, ‘Burada bittabi ki aykırılık şurası isteyecek, dahasını isteyecek, bu bizi dahi bahtiyar fehamet amma olanı görmezden süzülmek, meskenet konusunda bütün konuşmaları kurmak ne kadar akla yatkın? Burada tıpkısı arkadaşımız hukukçu, dahi bile kendisinin vukufiyetine de inanıyorum, siyasetçi kendisine üstelik kıvam sahibi olduğunu biliyorum; işi nereye büyüklüğünde getirdi? Düzey korumalı mevduata kadar getirdi biraz önceki konuşurken, yokluktan bahsediyor ve kırat korumalı mevduata vurgu yapıyor. Ihvan, düzey korumalı tevdiat aynı yıl olmadı çıkalı, şu Encümen çıkardı onu.’ hatırlatmasında bulundu.

Minimum Ücretten Alacak Alınmaması Hatırlatması

Muhalefetin yaklaşımını eleştiren Mebus Aydemir, ‘Tığ bir yasa görüşüyoruz, görüştüğümüz kanun haddinden fazla sayıda konu içeriyor amma bildirme özel madde yıllara sari benzeri özlemi ifade ediyordu, neydi o ‘ “Asgari ücretten kazanç kaldırılsın.” şeklindeydi. Onu kaldırdığımız dönme seviye korumalı mevduatı bile yürürlüğe koyduk . Onunla beraber ne oldu’ Çokça yavaş miktarda kurlar üzerinde tıpkı düşkünlük, tıpkı aşağıya doğru temaşa yararsız artık ve ülkemiz kazandı. Bunu illet söylüyorum? Esasen işin o kısmını temas etmek burada caiz değil ama söylediği için, o aksan yaptığı için ego bile söyledim yani mevzuyu münasebetsiz kayran almak isterseniz bulacağınız o kadar çokça şey var ki; diğerleriyle ait bir çalışmayı üstelik burada olduğu halinden çıkarıp Anayasa’evet uymaz diyerek tarif edebiliyorsunuz, kâfi kim siz onu suratsız saha edin, bunu yaparsınız. Bunu yapmamak lazım. Dahasını söyleyeyim: Açlıktan bayılan bebeklerden bahsedildi, ahali insaf ya, acıma ya, merhamet kardeşim! Sözünüz aha bu yüzden hükümranlık tabir etmiyor, ihtilaf amacıyla söylüyorum. ‘ dedi.

Diyarbakır Anaları

Sunumunda Diyarbakır analarının dramını paylaşan Mebus Aydemir, ‘Kadından bahsederken karşınızdakiler da tıpkı tepki oluşsun istiyorsanız Diyarbakır’daki kadınlara yöneleceksiniz. Eğer çocuklardan bahsedecekseniz ve çın, içten bire bir rapor olsun istiyorsanız dağa aparılan çocuklardan bahsedeceksiniz. Inatçı halde tek sözünüzün değeri namevcut. Bakın, burada konuşanlara ego baktım, hiçbirinden hakeza bir madde sine olmadı, onlar avrat değil mi? Onlar bu milletin bildirme kökten sürme parçaları, kimsenin sesi çıkmıyor.’ kaydını düştü.

Eş İstihdamı

Konuşmasında eş istihdam oranına değinen Saylav Aydemir, ‘Avrat istihdamından bahsedildi burada, Bakanlığımız “Yüzdelik 30 ‘a çıkardık. ” dedi. Gelelim, şu zaman ki bulunan halle kıyaslayalım; İstanbul ‘bile CHP’nin iktidarı var yerel yönetimlerde, Büyükşehir bağlamında söylüyorum; 14 bin insanı işinden aşından etti CHP’li Şehremaneti. Tamam, bunları işinden çıkardıktan bilahare oraya kaç gönül aldı? Onun çokça daha fevkinde eş aldı. Kaçı eş? “Avrat istihdamı” diyoruz evet, kaçı kadın? Söyleyin. Ankara için soruyorum, söyleyin. Yani hemen ve sadece sözle rapor ediyorsunuz, hayata yansıtmanız yok, zinhar. O yüzden dahi karşılığınız bulunmayan.’ diye konuştu.

DABKON Raporu

Değerlendirmesinde Maşrık Rum Matbuat Konseyi (DABKON)’nin aynı raporunu paylaşarak gündeme getiren Milletvekili Aydemir, muhalefete seslenerek, ‘Israrla bire bir şe y söylüyorlar “Şu konuda anlatım var. Bu konuda tabir var.” diye niteleyerek. Kim söylemiş? Kerameti kendiliğinden taşınır raporlar. Ben size gerçekçi tıpkısı ifade söyleyeyim; DABKON’un, Şarki Anadolu Basın Konseyi’nin malumat insanlarıyla yaptığı tıpkı mesai var ve şu Bakanlığa dönük sordukları var. Yüzde 97 memnuniyet var, yüzdelik 97. Bizim aldığımız düşünce zaman yüzdelik 55’ler dolayında, yüzde 97 memnuniyet olduğu orta yerde. Etkisiz rapordur bu; ha, raporsa buraya yönelin. Ihvan, tam duruş siyasete birlikte yoğunluk kazandırıyor, saygınlığımızı de artırıyor; bu, hepimiz için muteber. Sizin duruşunuzda şayet benzeri kalite, aynı buut varsa bundan biz de nasip alıyoruz. O yüzden de burada düştüğünüz notların bu anlamda önemi var.’ dedi.

Aydemir Kadın Programlarına Özen Çekti

Sunumunda vadi çalışmalarında kendilerine zoraki talepleri nâkil Milletvekili Aydemir, Tv kanallarında yayımlanan avrat programlarına denetleme getirilmesi, Sosyal bünyenin asla akseptans edemeyeceği aykırılıkların öne çıktığı bu programlara dur denilmesi ile bebeklerin ve hoşur yaştaki çocukların dizilerde, filmlerde oynatılmasına son verilmesi, Çocukların rant anlayışının malzemesi olmaması, kendilerini ifade edemeyen bebeklerin dizilerde aynı şey üzere kullanılmasının önüne geçilmesi şeklindeki talepleri paylaştı.

Saylav Aydemir, ‘Aile, Avrat ve Bala bakanlığımızın hizmet verdiği kesimler ortada. Öncelikli namına buralara bakmanız geçişsiz. Demincek, televizyonlarda ben -siyaseti sahada insanlarla beraber şu grup yapıyor, ego muhalefeti bile bunun içerisine koyuyorum – gittiğim yerlerde çok sayıda insanımız, çocukların alelhusus televizyonlarda, dizilerde, şurada burada kurum almasına tepki veriyor yani bala muhayyilesini bu halle ö ellikle şekillendirmemek geçişsiz. Aynı ötekisi kadınlarla ilişkin üstelik şikâyetçi benzeri kitle var, özellikle şu avrat programlarına çevrik televizyonlarda aile yapısını huzursuz edici, bozucu, rencide edici tıpkısı nakız gelişiyor, kadını aşağılayıcı bire bir nakız gelişiyor alelhusus. Buna mutlak ama nasıl karışan tutmak geçişsiz, bununla ilgilendiren Bakanlığımızın emek yapması lazım. Bunlar benim size sahadan aldığım şikayetleri aktarmam. ‘ dedi.

Aydemir Muhalefetin Çelişkili Durumuna Değindi

Mebus Aydemir, ‘Tığ bilcümle şurası söylüyoruz, ayrıksı bakanlıklarda da bunu yapıyoruz. Varsa bir kalık, gelip burada herkesin ortamında paylaşıyoruz. Neden? Mütekamil ayrımsız hal çıksın diye niteleyerek; doğrusu vazifemiz bu milletvekili olarak bunu yapıyoruz. tek yanlı katiyen bakmadık tığ burada, asla. Alın taraftan meme olan güzelliklere bile doğruluk teslimi yaptık biz, yapıyoruz, notlar var. Çabucak Tasavvur okuyanlara itiraz ediyoruz. Bilfarz az buçuk geçmiş bire bir arkadaşımız “Okullarda çocuklara benzen verilsin.” dedi. Hayhay, ser üstüne, verilsin amma ben bunu diyene şunu bildirmek durumundayım; İstanbul saylav, sunturlu kardeşim siz, mahalli seçimlere girerken bu sözü vermediniz mi? “Rastgele okulda benzen dağıtacağız.” demediniz mi? Ne oldu? 2002’yle mukayese yaptığımda itiraz var. E, şimdiyle karşılaştırma yapıyorum. İstanbul’da Büyükşehir kanalıyla süt dağıtılmıyor. Dağıtılsa bu şikayetler gelmez. BakınO ant elan benzen talebi sebep? Talebi niçin? Madem benzen dağıtılıyor, benzin talebi niye? Yapmayın bunu. ‘ kaydını düştü. – ERZURUM

Share: