Ayrıksı işlerini bırakıp depremzedeler için konteyner üretiyorlar

Depremden etkilenen bölgelerdeki sunma kebir endüstri merkezlerinden Gaziantep’te, taşımalık çoğaltma kabiliyeti olan firmalar kapasitelerini zorlayarak, depremzedelerin tıpkısı dakika önceki çadırdan elan gani şartlara eş mecbur alanlara geçişini sağlamaya çalışıyor.

İtina Ihdas Taşımalık işletmesinin sahibi Bilal Dalgacı, AA muhabirine, Kahramanmaraş merkezli depremler öncesinde ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ASELSANNET, Tosyalı kabil Türk sanayisinin önde gelen kuruluşlarının konteyner ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra mücbir sebep dolayısıyla bulunan işleri beklemeye alıp depremzedeleri, ilişkin ve hamam tıpkısı alana geçirmek için himmet planlarını yeniden düzenlediklerini belirten Dalgacı, şöyle devam etti:

“Depremler ve sonrasında mevrut artçılarla beraber hep konteyner ihtiyacını civar plana koydu. Demirli Beton binalara kimse girmek istemiyor. Cümle ya arabasında kalıyor ya bile çadırlar üstelik antipatik olduğu amacıyla taşımalık tercih ediliyor. Konteyner yalıtımı zımnında az buçuk daha dolay plana çıkıyor. İnsanların barınma ihtiyacını hareket sonrasında genişlik gani istikbal yöntemi taşımalık. Bu bölgede konteynerde arzu patlaması yaşandı. Depremzedeler bağlı, ısıdam benzeri alana koymak istedi. Firmalar ise üretime devam edebilmek için işçilerine konteynerden tahaffuz alanları hazırlamak istiyor.”

Depremden sonradan önceki şoku atlatmalarının ardından taşın altına yer başta elini koyması gerekenin kendileri olduğu düşüncesiyle birkaç aktarılma sonraları imalata başladıklarını vurgulayan Dalgacı, üretimin bitmeme edebilmesi için da ekiplerine, onların ailelerine, hassaten komşularına konteynerde barınma imkanı sağladıklarını aktardı.

Dalgacı, küsurat dilek zımnında eleman sıkıntısı yaşadıklarını, endüstri ve tecim odalarına bu konuda başvuru yaptıklarını rapor ederek, üretimi hızlandırmaya ve sunma gelişmemiş sürede daha çok insanı tutkun alana geçirmeye uğraştıklarını anlattı.

Öncelik Il için yapılacak üretimde

Bilal Dalgacı, yer sarsıntısı öncesinden gereç tedariklerinin olduğunu, buna karşın arada bir teessürat yaşanabildiğini dile getirdi. Icabında kullanılanın bire bir üstü malzemeyle çözüm üretmeyi sürdürdüklerini belirten Dalgacı, şu değerlendirmede bulundu:

“Yer Sarsıntısı öncesinde günde 3-4 konteyner üretimi küçümseme konusuydu. Genelde ASELSAN ile çalıştığımız üzere özel üretimlerdi. Hatta 1 haftada çıkan taşımalık olabiliyordu. Depremden sonraları ekibi güçlendirip, ölçün ölçülere geçerek günce yersiz 6, mutfaklı ve 1+1 başlamak üzere 4 taşımalık üretebiliyoruz. Kapasitemiz iki katına bundan sonra. Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep’te ağırlıklı adına çalıştığımız müşterilerimiz vardı. Onlar siparişler verdiler. Mağdur vatandaşlarımız simultane geldi. Henüz evvel iz verdiğimiz kişilerin yönlendirdikleri oldu. 10-15 dönme bu taleplere çalıştık. Daha sonradan Valilik öncülüğünde, Gaziantepli sanayiciler şehirdeki konteyner üreticilerini toplayıp yardım kampanyası kapsamında 3 bin taşımalık talebinde bulundu. 31 Mart’a kadar konteynerde öncelik Valilik amacıyla yapılacak üretim olacak. Bölgedeki en boğuk kesimler İslahiye ve Nurdağı’ndaki talepler karşılandıktan sonra değişik talepler de karşılanabilecek. İlk sevkiyatımızı yaptık, henüz da hızlandırıp milleti bir dakika evvel bağlı alana yerleştirmeye çalışıyoruz.”

Bu icraat nedeniyle planlarında değişikliğe gittiklerine işaret eden Dalgacı, “Taşımalık taleplerinde Vilayet teslimatları dolayısıyla 31 Mart’a kadar sipariş almamaya çalışıyoruz. Aldıklarımızı de bu tarihten sonrasına sıralıyoruz.” dedi.

Dalgacı, AFAD ve Valiliğin alelhusus 1+1, mutfak, abdesthane ve duştan oluşan konteyner arzu ettiğini bildirdi.

Duvar ve tavanda geçer malzemelerle konteynerlerin yalıtımının sağlandığını, çift pencere kullanıldığını vurgulayan Dalgacı, depremden önce ürettikleri taşımalık standardını, kalan arzu ve hızlı istihsal baskısına rağmen koruduklarını tabir etti.

“Taşımalık ika kabilinden tıpkı planımız yoktu”

Ziyalı-İş Gaziantep Nahiye Temsilcisi Orhan Harat ise evvel depremin peşi sıra sabah saatlerinde benzeri müddet dışarıda kaldıktan bilahare gelişim yerlerine döndüklerinde binalarında makro bire bir ülkü olmadığını gördüklerini kaydetti.

Çalışanlarına 1 hafta izin verdiklerini, sonrasında faaliyete başladıklarını nâkil Harat, depremin peşi sıra ortaya sâdır taşımalık ihtiyacına müteveccih yürüttükleri çalışmalara ait şunları paylaştı:

“Anne işimiz PVC ve pencere. Konteyner üreticilerine cam yapıyoruz. Daha önce konteyner etme kabil benzeri planımız yoktu. İnsanların dışarıda soğukta kalmaması üzere çabalama gösterdik, taşımalık yapmaya değişmeyen verdik. Vatandaşlarımızı taşımalık içine bir dakika ilk yunak aynı ortama taşıyalım niyetiyle bu işe giriştik. Bu gelişim bize çok uzak tıpkısı gelişim değil. İnsanlarımıza faydalı olabilmek için ekibimizi seferber ettik. Bunu yaparken de bir kar amacı gütmedik. İnsanları sevimsiz açıktan, edisyon şartlardan destek olmak üzere bu işe kalkıştık. Ziya-İş yerine Adana ve Gaziantep’te bu konuda istihsal yapıyoruz. Adana’da günde 60-80, Gaziantep’te ise günde 15 kesim üretmeye çalışıyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi, Adana Tevhit Endüstri Bölgesi’ndeki işletmeler üzere ürettiğimiz konteynerler, depremden etkilenen bölgelere gönderiliyor. İller Bankasının bu konuda talepleri var. Biz buralara veriyoruz, Kahramanmaraş, Nurdağı, İslahiye, Hatay kadar bölgelere sevkiyat yapıyorlar.”

Share: