Ayvalık’ın Kum Zambakları Çiçek Açtı

Ayvalık’ın Badavut ve Patriça kıyılarında yetişen, nesli tehlikede olduğu için himaye altın alınan kum zambakları çiçek açmaya başladı.

Her yıl temmuz sonundan teşrinievvel ortalarına büyüklüğünde Ayvalık’ın flaş sahillerinden Badavut ve Patriça’bile kendini gösteren endemik bitki türü kum zambağı, bu sene yeniden çiçek açtı.

Ayvalık Şehremini Sevinçli Ergin, kum zambakları üstüne haddinden fazla kırılan davrandıklarını ve korunmasını sağlamaya çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Kum zambakları ağustos ve ilk teşrin ayları ortada çiçek açmaktadırlar. Badavut bölgesi kum zambaklarının yetiştiği natürel aynı düzlük. Kum zambakları nergisgiller familyansından çok yıllı soğanlı ayrımsız bitki türü. Nesli tükenmekte olan çeşitler beyninde ve bilcümle dünya genelinde siper altına münfail. Kabil Akdeniz, Ege ve Karadeniz kıyılarında beyaban alan dedeğimiz sahil kesimlerinde yaşamakta. Koruma altında olduğundan çevre yurtdışına soğanının çıkarılması ve koparılması haram. Bununla ilgilendiren kasaba kanununda ilgilendiren kanun gereği 109 bin TL cezası bulunmaktadır. Badavut dışında paterica bölgesinde dahi kendinden gelişmekte olan bire bir nebat. Yekpare vatandaşlarımızdan bu konuda hassas olup zaruri himaye faaliyetlerini göstermelerini murat ediyoruz. Belediye kendisine brifing açısından resim çalışması yaptık, 2019 yılında antrparantez türün yetiştiği ya üstelik vürut olanağı olan bölgelere vasıta girişlerini engelleyip denetimler gerçekleştiriyoruz. Park Yeri ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz rutin aralıklarla, zambakları tekemmül ve çiçek küşat döneminde görüşme yazar takibini yapıyorlar. Çevrede ruhlu vatandaşlarımız da bu konuda kırılan davranıyorlar. Bu hak zarar veren ve ödeme eğilimi oluşturabilecek araçları ve kişileri üstelik bize bildirdikleri takdirde alana arz yakın Polis Müdürlüğü ekiplerimizi yönlendirip, korumasını sağlamaya çalışıyoruz.”

Eksibe sahillerin beyaz zehir süsü kum zambakları, nesli tükenme tehlikesinde olduğu üzere 2016 yılında Arsıulusal Natür Koruma Birliği marifetiyle himaye altına alındı.

Nergisgiller familyasından olan nebat, Akdeniz, Iye ve kısmen bile Karadeniz’in kıran kumullarında yetişiyor. Hem kokusu hem görüntüsüyle Badavut sahillerini süsleyici kum zambakları, turistlerin bile bağ odağı oluyor.Share: