Babası üretiyor, oğlu satıyor

Babası üretiyor, oğlu satıyor

BAYBURT – Bayburt’ta hararetli ve uzvi tarımla uğraşan 69 yaşındaki Tacettin Tekdemir muallel asrı çok süredir göveri üreticiliği yapıyor.

Sebze üreticiliğinde 50 küsur yılı geride bırakan, Tekdemir, babasından öğrendiği tekniklerle üretime devam ediyor. Alelhusus Bayburt’a özgü olan Bayburt lahanasının yanında birçok sebzeyi bağda yetiştiren Tekdemir, lahananın mazisinin eskiye dayandığını, lahananın dede tohumlarından üretildiğini ve yıllarca bozulmadan bugüne geldiğini belirtti. Kışın gelmesiyle birlikte kışlık patates ve gözleme telaşının başladığına ilgi çeken Tekdemir, Bayburtluların bitap ve kışlık ihtiyaçları amacıyla bunaltıcı düzentileme harcadıklarını bildirdi. 45 senedir kendisinin bu işle uğraştığını fakat elan öncesinde birlikte babasıyla gelişigüzel bu işi yaptığını dolayısıyla meslekte 50 yılı geride bıraktığına aksan işleyen Tekdemir, “Ego 69 yaşındayım, 45 senedir bu işle, bağcılıkla uğraşıyorum. Babamdan birlikte ilk vardı çocukluk zamanlarımda babamla birlikte atla gelirdik tarlada, bağda çalışırdık. Babamdan bilahare bize kaldı bu çığır, biz bile deminden bu işi bitmeme ettiriyoruz. Nereye kadar bitmeme ettireceksek oraya kadar gideceğiz” ifadelerini kullandı.

3 kuşaktır bağcılıkla uğraşıyorlar

Bağda çalışırken yorulduğunu kaydeden Tekdemir, toprakla uğraşmanın insanı gailesiz tuttuğunu ifade ederek, “Yoruluyorum amma vabeste, umum sınırlanmış. Gidip kahvehanelerde otursam bundan sonra yaşlanacağım amma burada toprakla uğraşıp zinde kalıyoruz, ayakta duruyoruz” şeklinde konuştu. Sebze yetiştiriciliğini dedesinden bu yana sürdüren Tekdemir, babasından bilahare 3’ncü batın adına bağcılığı sürdürdüğünü bildirdi. Kumpir, lahana, fasulye, ıspanak, dereotu, roka, havuç, maydanoz, semizotu, akdarı kabilinden sebzeleri bağda örgensel aynı şekilde yetiştiren Tekdemir, salata ve domatesi dahi serada yetiştirdiğini, hepsini örgensel tarımla ürettiğini dile getirdi. Bağda ve serada yetiştirdiği ürünleri oğlu Ekrem Tekdemir’in sattığını ve örgensel yeşillikleri Bayburtlularla buluşturduğunu söyleyen Tekdemir, “Yıllardır bu işi yapıyoruz ego burada yetiştirip, üretiyorum oğlum Ekrem ise tezgahta satışını yapıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Yıllardır bu işi yaparak uzvi sebzeleri Bayburtlulara ulaştırıyoruz”

Etraflı yıllardır babasının takım ürettiği sebzeleri satan ve organik sebzeye ulaşımı kolaylaştıran Ekrem Tekdemir, özellikle yaz aylarında yurtdışından ve yer dışından mevrut gurbetçilerin organik sebzeye yavaş rabıt gösterdiğini belirterek, “Sebze, semere işi bitecek benzeri aksiyon değil, alıcısı herhangi bir devir oluyor. Biz dahi neden insanımız organik, doğal sebze tüketmesin diyerekten yıllardır bağda yetiştiriciliğini yaparak, Bayburtlulara örgensel sebzeyi ulaştırıyoruz, alıcılar üstelik bu durumdan haddinden fazla mutlu. Hele yaz aylarında Bayburt’a mevrut vatandaşlar organik sebzeye nazik ilişki gösteriyor nazik şehirlerde uzvi sebzeye yankılanmak ağırlık olduğundan burada epey gurbetçilerin ilgisini çekiyor” sözlerini kullandı.

Share: